Zavřít reklamu

O problémech s klávesnicemi MacBooků se hovoří poměrně dlouho. Situaci nakonec nezachránila ani třetí generace. Ukazuje se, že problémy trpí skoro každý třetí MacBook a přístup Applu odsuzuje i uznávaný blogger John Grubber.

Na Apple se kvůli potížím s klávesnicemi za poslední dva roky sesypaly i žaloby uživatelů, kterým nestačilo pouhé podepsání velkých online petic. V Cupertinu nakonec museli couvnout a v rámci záručních oprav nakonec nabízí výměnu klávesnice zdarma. Bohužel ale mění stejnou generaci za stejnou, tedy první za první a druhou za druhou. Pokud si děláte zálusk na nejméně poruchovou třetí generaci, máte smůlu.

Mezitím Apple oficiálně přiznal to, co víme už delší dobu. Ani třetí generace motýlkové klávesnice není bezchybná. Samozřejmě, celá „omluva“ se neobešla bez typické formulace, že potíže zaznamenalo minimum uživatelů a většina je spokojená.

MacBook Pro keyboard teardown FB

Zkušenosti uživatelů hovoří jinak

Jenže toto vyjádření nenechalo chladným Davida Heinemeir Hannsona ze Signal vs. Noise. Ten udělal poměrně zajímavou analýzu přímo v jeho firmě. Z celkového počtu 47 uživatelů MacBooků s motýlkovými klávesnicemi má celých 30 % uživatelů problémy. Navíc téměř polovina všech MacBooků z roku 2018 rovněž trpí zasekáváním kláves. A to je v příkrém rozporu toho, jak situaci prezentuje Apple.

Hannson předpokládá zajímavé vysvětlení, proč se Cupertino domnívá, že třetí generace klávesnic je v pořádku. Ne každý uživatel se hlasitě ozývá a ještě menší procento zákazníků se skutečně donutí zvednout a jít zařízení reklamovat do servisu. Většina si tak zvykne na zaseklé klávesy nebo zdvojené znaky při psaní, případně si prostě koupí externí klávesnici. Apple však tyto uživatele počítá do kategorie spokojených, neboť situaci jednoduše neřeší.

Aby svou domněnku dále podložil, položil na Twitteru anketní otázky. Ze 7 577 respondentů celkem 53 % odpovědělo, že zaznamenalo nějaký problém z klávesnicí, ale neřeší jej. Pouhých 11 % zaneslo své zařízení do servisu a zbylých 36 % má štěstí a klávesnice funguje bez potíží. Když pomineme bublinu sociálních sítí i tak vychází, že v podstatě každý druhý MacBook (Pro, Air) má problémy.

Vyjádřil se i John Grubber

K situaci se vyjádřil i známý blogger John Grubber (Daring Fireball). Ač mívá k Applu vždy shovívavý postoj, musel se tentokrát přiklonit na opačnou stranu:

„Neměli by se dívat pouze na čísla řešených potíží zákazníků. Vždyť téměř každý v Applu přece používá MacBook. Z dennodenního používání musí moc dobře vědět, jak jsou nespolehlivé.“ (John Grubber, Daring Fireball)

Apple by měl začít situaci skutečně řešit a ne se jen schovávat za planá vyjádření. Současné generace MacBooků už patrně nic nezachrání, ale v těch budoucích by se Cupertino mělo zaměřit na vyřešení problému. Vždyť nedávno ukončili AirPower z důvodu, že nenaplňovala vysoký standard kvality. Ptáme se tedy, jak tento standard naplňují MacBooky se selhávajícími klávesnicemi?

Jak jste na tom vy?

Vlastníte některý z MacBooků s motýlkovou klávesnicí (MacBook 2015+, MacBook Pro 2016+, MacBook Air 2018)? Dejte nám vědět v níže uvedené anketě, jaké jsou vaše zkušenosti.

Trápí vás na MacBooku poruchová klávesnice?

Ano, ale Apple mi ji opravil.
Ano, ale opravu jsem zatím neřešil.
Ne, klávesnice funguje bezproblémově.
Created with PollMaker

Zdroj: iDropNews

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Mám MacBook Pro 13″ retina late 2012. Koupil jsem ho jako nový už s myšlenou, že ho chci mít dlouho. Funguje perfektně i v roce 2019 a necítím žádnou potřebu jej měnit. Obzvlášť za méně spolehlivý produkt. Díky bohu externí klávesnice zůstala u Apple stejná a snad se tedy nemusím obávat klávesnice u nového iMacu. Zatím funguje perketně. Bohužel s MacBooky to Apple pro mě vede nesprávným směrem. Nejen nespolehlivá klávesnice, ale taky nekomfortní, absence slotů (veřte nebo ne ale používám je často) a vyšší cena… ne, děkuji. Vážně nevím co bych si měl pořídit jako náhradu za tento starý, ale perfektní MacBook.

    Jó kdyby tak šlo jen o klávesnici, už nemálokdy jsem otáčel systém tvrdým resetem, mezi tím mi comp vyměnili kvůli poruchovýmu typu disku, systém padal i na novým. (Všechno nové pro)
    Poslední dobou ale musím zaklepat, jedinej problém je občasné zvláštní zamrznutí při probuzení..

celý text

Čtěte více.