Zavřít reklamu

2. září roku 1985 začaly kulminovat spekulace o tom, že Steve Jobs, který relativně nedávno opustil Apple, zakládá vlastní firmu, jež by měla cupertinské společnosti konkurovat. Živnou půdou pro nárůst těchto spekulací byla mimo jiné zpráva, že Jobs prodal své „jablečné“ akcie v hodnotě 21,34 milionu dolarů.

Že se Jobs možná s Applem rozloučí, se začalo spekulovat zhruba ve chvíli, kdy byl zbaven svých povinností na tehdejší manažerské pozici v divizi Macintosh. Tento krok byl součástí rozsáhlé reorganizace, pořádané tehdejším ředitelem společnosti Johnem Sculleym, a přišel jen jeden a půl roku poté, co se začal prodávat první Mac. Ten sice sklízel vesměs dobrou kritiku, s prodeji ale Apple spokojený nebyl.

V červenci Jobs prodal dohromady 850 tisíc akcií Applu za 14 milionů dolarů, 22. srpna následoval prodej dalšího půl milionu akcií za 7,43 milionu dolarů.

„Velké množství akcií a jejich vysoké hodnoty vyvolávají v průmyslu spekulace o tom, že by Jobs měl brzy založit vlastní podnik a možná vyzve současné zaměstnance Applu, aby se k němu připojili,“ psal InfoWorld 2. září 1985.

Médiím zůstalo utajeno, že Steve Jobs v září toho roku absolvoval významnou schůzku s laureátem Nobelovy ceny Paulem Bergem, kterému v té době bylo šedesát let a působil jako biochemik na stanfordské univerzitě. Při schůzce Berg vyprávěl Jobsovi o genetickém výzkumu, a když se Jobs zmínil o možnosti počítačové simulace, Bergovi se údajně rozzářily oči. O pár měsíců později vznikla společnost NeXT.

Přemýšlíte, jak její vznik souvisí se zmíněnou schůzkou? Jobs měl původně v plánu v rámci NeXTu produkovat počítače pro vzdělávací účely. Přestože nakonec z původního záměru sešlo, nastartoval NeXT novou éru Jobsovy kariéry a předznamenal nejenom jeho návrat do Applu, ale v konečném důsledku i vzkříšení skomírající jablečné společnosti z popela.

Steve Jobs NeXT
Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.