Zavřít reklamu

V dnešním díle našeho návratu do minulosti zavzpomínáme na dobu, kdy se Applu nedařilo ani trochu dobře – a kdy to vypadalo, že lépe už zkrátka nebude. Krátce poté, co vedení firmy opustil Gil Amelio, se Steve Jobs pomalu začal připravovat na svůj návrat do čela Applu.

Steve Jobs zahájil 8. července roku 1997 svou cestu zpět do čela společnosti Apple. Stalo se tak poté, co vedení firmy opustil Gil Amelio, o jehož odchodu bylo rozhodnuto po obrovských finančních ztrátách, které Apple tehdy utrpěl. Kromě Gila Amelia v té době opustila společnost také Ellen Hancock, která v Applu působila na pozici výkonné viceprezidentky pro technologie. Po Ameliově odchodu se každodenního provozu dočasně zhostil tehdejší finanční ředitel Fred Anderson, který měl tyto úkoly plnit do doby, než se podaří najít nového ředitele Applu. Jobs v té době zpočátku vykonával funkci strategického poradce, netrvalo ale dlouho, a jeho působení se postupně rozšiřovalo. Jobs se například stal jedním z členů představenstva, a působil také v týmu výkonných manažerů. Jak Gil Amelio, tak i Ellen Hancock působili na svých pozicích od roku 1996, přičemž před nástupem do Applu pracovali ve společnosti National Semiconductor.

Představenstvo firmy nebylo spokojeno se směrem, kterým se Apple v době působení Amelia a Hancockové ubíral, a již několik měsíců před jejich odchodem vedení firmy uvedlo, že již neočekává návrat cupertinské společnosti zpět do černých čísel. Vedení dále přiznalo, že je zapotřebí zrušit 3,5 tisíce pracovních míst. Jobs po svém návratu nejprve nemluvil otevřeně o tom, že by měl zájem se opět ujmout jejího vedení. Po Ameliově odchodu ale okamžitě začal pracovat na tom, aby se Apple dostal opět zpátky na výsluní. V průběhu druhé poloviny září roku 1997 byl již Steve Jobs oficiálně jmenován ředitelem Applu, byť pouze prozatímním. Věci však velice brzy nabraly poměrně rychlý spád, a Jobs se ve vedení Applu zabydlel již „nastálo“.

.