Zavřít reklamu

Společnost Apple je celosvětově známá díky svým nesmírně oblíbeným produktům, mezi kterými jasně vítězí chytrý telefon s označením iPhone. Ačkoliv se jedná o americkou firmu, tak výroba probíhá primárně v Číně a v dalších státech, a to především kvůli nižším nákladům. Cupertinský gigant si však ani nevyrábí jednotlivé komponenty. Některé si sice sám navrhuje, jako například čipy pro iPhony (A-Series) a Macy (Apple Silicon – M-Series), avšak většinu odebírá od svých dodavatelů z dodavatelského řetězce. Některé díly navíc bere hned od několika výrobců. Ostatně tímto si zajišťuje diverzifikaci v dodavatelském řetězci a větší nezávislost. Nabízí se ale zajímavá otázka. Může být například iPhone s komponentem od jednoho výrobce v něčem lepšího než stejný model s dílem od jiného výrobce?

Jak už jsme uvedli výše, Apple odebírá potřebné součástky z hned několika zdrojů, což s sebou přináší jisté benefity. Zároveň pro firmy z dodavatelského řetězce je zcela klíčové, aby splnily jisté kvalitativní podmínky, bez čehož by cupertinský gigant o dané komponenty ani nestál. U toho by to šlo zároveň i uzavřít. Zkrátka všechny díly musí splňovat určitou kvalitu, aby mezi zařízeními nebyly žádné rozdíly. Takto by to alespoň mělo fungovat v ideálním světě. Jenže v něm bohužel nežijeme. V minulosti se totiž objevily případy, kdy například jeden iPhone X měl v něčem navrch oproti druhému, ačkoliv se tedy jednalo o stejné modely, ve stejné konfiguraci a za stejnou cenu.

Modemy Intel a Qualcomm

Zmiňovaná situace se v minulosti již objevila, a to konkrétně v případě modemů, díky kterým se iPhony dokážou připojit k síti LTE. Ve starších telefonech, mezi které můžeme zařadit například výše zmiňovaný iPhone X z roku 2017, se Apple spoléhal na modemy od dvou dodavatelů. Některé kousky tak dostaly modem od Intelu, zatímco v druhých dřímal čip od Qualcommu. V praxi se pak bohužel ukázalo, že modem značky Qualcomm byl o něco rychlejší a stabilnější a z hlediska schopností tak překonával svou konkurenci od Intelu. Nutno však podotknout, že se o žádné extrémní rozdíly nejednalo a obě verze fungovaly uspokojivě.

Situace se však změnila v roce 2019, kdy z důvodu právních sporů mezi kalifornskými giganty Apple a Qualcomm začaly jablečné telefony používat výhradně modemy od Intelu. U těch jablíčkáři vypozorovali, že jsou dokonce rychlejší a obecně lepší verze od Qualcommu, která se ukrývala v předcházejících iPhone XS (Max) a XR. V tomto případě je ale nutné uznat jednu věc. Čipy od Intelu byly totiž modernější a logicky tak měly něco málo navrch. Další zlom nastal při příchodu 5G sítí. Zatímco konkurenční výrobci mobilních telefonů implementovali podporu 5G ve velkém, Apple stále tápal a nedokázal naskočit na již rozjetý vlak. Intel byl totiž ve vývoji značně pozadu. A přesně proto došlo k urovnání sporů s Qualcommem, díky čemuž jsou dnešní iPhone (12 a novější) vybaveny modemy Qualcomm s podporou 5G. Zároveň však Apple odkoupil divizi modemů od Intelu a údajně pracuje na vlastním řešení.

čip Qualcomm
Čip Qualcomm X55, který v iPhonech 12 (Pro) zajišťuje podporu 5G

Záleží tedy na odlišném dodavateli?

Ačkoliv se po stránce kvality mohou mezi komponenty objevovat nějaké rozdíly, tak ani přesto není důvod k panice. Pravdou totiž je, že v každém případě daný iPhone (či jiné Apple zařízení) splňuje veškeré podmínky z hlediska kvality a není tedy nutné kvůli těmto rozdílům dělat povyk. V drtivé většině případů tyto odlišnosti stejně nikdo nezpozoruje, pokud by se na ně přímo nesoustředil a nesnažil se je srovnávat. Na druhou stranu kdyby rozdíly byly více než zřejmé, je dost možné, že v ruce držíte spíše vadný kus, než že by za to mohl odlišný komponent.

Samozřejmě úplně nejlepší by bylo, kdyby si Apple navrhoval všechny komponenty a měl tak na jejich funkčnosti a provedení zásadní vliv. Jak už jsme ale zmínili výše, v ideálním světě bohužel nežijeme, a proto je nutné překousnout možné rozdíly, které ale ve finále nemají žádný dopad na používání a funkcionalitu zařízení.

.