Zavřít reklamu

Psal se listopad roku 2020 a Apple oznámil to, co už se nějaký čas vědělo. Místo procesorů společnosti Intel ukázal první počítače Mac, které nově obsahují jeho čipy Apple Silicon. Přerušil tak 15 let vzájemné spolupráce, ze které jasně vyšel jako vítěz. Jeho počítače se i díky iPhonům staly populárnější, prodeje větší, a navíc přišlo to zásadní. Tímto krokem totiž řekl, že to samé může dělat také, ale lépe. 

Psal se rok 2005 a Steve Jobs tehdy na WWDC oznámil, že Apple postupně přestane používat mikroprocesory PowerPC dodávané společností Freescale (dříve Motorola) a IBM a přejde na procesory Intelu. Bylo to již podruhé, co společnost Apple změnila architekturu instrukční sady procesorů svých osobních počítačů. Poprvé to bylo v roce 1994, kdy Apple zavrhl původní architekturu počítačů Mac řady Motorola 68000 ve prospěch tehdy nové platformy PowerPC.

Rekordně rychlý přechod 

V původní tiskové zprávě se uvádělo, že přesun bude zahájen v červnu 2006 a dokončen do konce roku 2007. Ve skutečnosti ale probíhal mnohem rychleji. První generace počítačů Macintosh s procesorem Intel byla uvedena na trh už v lednu 2006, a to s operačním systémem Mac OS X 10.4.4 Tiger. V srpnu Jobs oznámil přechod na poslední modely, mezi kterými byl i Mac Pro.

Poslední verzí operačního systému Mac OS X, která běžela na čipech PowerPC, byl Leopard z roku 2007 (verze 10.5), vydaný v říjnu 2007. Poslední verzí, na které bylo možné spouštět aplikace napsané pro čipy PowerPC pomocí binárního překladače Rosetta, byl Snow Leopard z roku 2009 (verze 10.6). Mac OS X Lion (verze 10.7) podporu zcela ukončil.

MacBooky z procesory Intel se staly do jisté míry legendární. Jejich hliníkové unibody tělo bylo téměř dokonalé. Apple zde z něho dokázal vytěžit maximum, a to i co se velikostí a váhy samotných zařízení týče. MacBook Air se vešel do papírové obálky, 12“ MacBook nevážil ani jeden kilogram. Jenže zde byly i problémy, jako poruchová motýlková klávesnice nebo to, že Apple v roce 2016 osadil své MacBooky Pro pouze a jen USB-C konektory, což mnozí nemohly roczhodit až do loňských nástupců. I tak byl Apple v roce 2020, tedy roce, kdy oznámil přechod na své čipy, čtvrtým největším výrobcem počítačů.

Intel ještě nekončí (ale brzy bude) 

Apple byl mnohdy kritizován za to, že nedostatečně reagoval na vývoj trhu, a že i jeho profesionální počítače v době vydání často používaly o generaci starší procesor, než už měla jeho konkurence. Vzhledem k objemu dodávek, tedy i nutnosti nákupu procesorů, se Applu prostě vyplácí dělat si vše pod jednou střechou. Navíc Pro společnost zabývající se počítačovým hardwarem existuje jen málo technologií více důležitých než čipy, na kterých samotné stroje běží.

V podstatě jsou v nabídce společnosti už jen tři stroje, které můžete s procesorem Intel koupit. Je to 27“ iMac, který čeká brzké nahrazení, 3,0GHz 6jádrový Intel Core i5 Mac mini, který čeká brzké odstranění a samozřejmě Mac Pro, kolem něhož panují značné otázky v tom smyslu, jestli může Apple vůbec přinést podobný stroj se svým řešením. S ohledem na očekávání od letošního roku a na to, že dříve či později Apple podporu Intelu ve svých počítačích prostě zařízne, prakticky nemá smysl o koupi těchto Maců vlastně uvažovat.

Apple Silicon je totiž budoucnost. Navíc to nevypadá, že by se na trendu prodejů Maců mělo dít něco dramatického. Dá se tak říci, že máme před sebou ještě alespoň takových 13 let zářné budoucnosti čipů řady M a jsem nesmírně zvědavý, kam se celý segment bude odvíjet.

.