Zavřít reklamu

Proč psát o něčem, co nefunguje? Protože je třeba upozornit na ten fakt, že by to fungovat mohlo, jen to Apple z nějakého důvodu nechce. Anebo také prostě nemůže, protože sám neví, co svým předplatitelům přinese. Je to smutný pohled na promarněný potenciál.

Apple Arcade má nyní ve svém katalogu více než 230 her, přičemž v roce 2019, tedy v roce, kdy byla služba spuštěna, jich bylo něco kolem stovky. Ano, nabízí originální tituly jako Fantasian i každoroční edice jako NBA 2K22 Arcade Edition, poslední dobou ale platforma sází spíše na staré a nově remasterované tituly z App Storu, které jsou však bez reklam a mikrotransakcí. Jedná se třeba o Angry Birds: Reloaded a Alto’s Odyssey: The Lost City atd.

Poslední příchozí a očekávané nové 

Když se podíváme na výčet posledních přidaných titulů, o nějaké pecky se rozhodně nejedná. 14. ledna přibylo příběhové craftovací ARPG Crashlands, týden předtím dva karetní tituly Spades: Card Game+ a Hearts: Card Game+ a ještě v prosinci se jednalo o Disney Melee Mania, Splitter Critters, Oddmar a Dandara: Trials of Fear (tedy opět vesměs jen remastery). Pokud půjdete ještě dál do historie, pořád zde stejně najdete jen hříčky, hříčky a zase hříčky. AAA titul nikde. Tolik k minulosti, co ale přinese budoucnost?

Nic. Tedy skoro nic. Když sjedete v záložce Apple Arcade úplně dolů, najdete zde sekci Již brzy. Ta aktuálně vnadí na klasiku Hidden Folks a Nickelodeon Extreme Tennis. První řečený je letitý titul, který však byl velice populární pro své zpracování a humor. Zde tedy dostanete jeho reinkarnaci. Druhý titul je pak jen infantilní tenisová hříčka s postavami, jakými je SpongeBob, Garfield a další. Internet zmiňuje ještě hru Proxi, za kterou stojí tvůrce The Sims. Místo domu či města zde budete modelovat mozek. A to je vše přátelé, víc se nedozvíte.

Jiná a špatná strategie 

Apple tedy vnadí na to, co v katalogu Apple Arcade již najdete a neupozorňuje na to, co byste měli očekávat, že brzy přijde. Viditelně tedy bere svůj katalog jako dostačující a takový, ve kterém by si měl vybrat každý hráč. Bohužel těch titulů, které by vám za to předplatné stálo, je skutečně málo, a navíc vám chybí jakákoli vyhlídka toho, že se to nějak zlepší. Což je pravý opak jiných služeb a platforem, které naopak vnadí právě na to, co od nich můžete v budoucnu očekávat.

Není třeba přitom chodit nijak daleko, už samotný App Store má sekci již brzy, kde už je o poznání více titulů (aktuálně celkem 8). Oproti tomu Google Play vám v rámci katalogu Hry s předběžnou registrací poskytne na 32 titulů, které se do tohoto obchodu chystají, přičemž jim vévodí Diablo Immortal. Platformy jako Playstation nebo Xbox pak ohlašují své novinky klidně i roky dopředu. Je to samozřejmě trochu jiná situace, protože konzole se svým katalogem her je něco jiného než telefon s předplácenou službou.

Apple Music společnosti šlape skutečně dobře, protože je po Spotify druhou největší službou streamující hudbu. Apple TV+ sice není největší, ale zase se této platformě nedá upřít snaha o jiný originální obsah, do kterého se společnost nebojí nalít množství peněz. Apple Arcade je mi ale dodnes záhadou. Pořád nevím, komu je tato služba určena a pořád tak nějak hledám důvod, proč bych si ji měl vlastně předplácet. 

.