Zavřít reklamu

Loňské iPhony 14 Pro přinesly zcela nový prvek Dynamic Island a s ním spojenou funkčnost iOS v podobě živých aktivit. Na ty jsme si tedy museli ještě chvilku počkat, než je Apple pustil mezi vývojáře. A ani nyní není jejich podpora nijak slavná. Do jisté míry za to může i momentální „nezájem“ Applu. 

Není sporu o tom, že byl iPhone X největší evolucí iPhonu od jeho první verze. Přinesl mnoho nového, kdy mezi to nejzásadnější patřil bezrámečkový displej a samozřejmě jeho výřez s Face ID. Zmenšení výřezu v iPhonech 13 nebylo nijak velkou změnou, Dynamic Island je ale už jiná káva i s tím ohledem, že na něho Apple narouboval spoustu zajímavých funkcí vycházejících z iOS. Jenže i nyní pořád trpí nezájmem ze strany vývojářů a vlastně i samotného Applu. Třeba se to ale brzy změní.

Nařízení mohou fungovat 

Bylo to 15. února roku 2018, tedy po pěti měsících od představení iPhonu X, kdy vydal Apple jasné nařízení směřujícímu k vývojářům aplikací pro iOS. Všechny nové aplikace odeslané do App Storu od začátku dubna musely podporovat displej iPhonu X. Znamenalo to, že každý titul musel být přizpůsobený nejen většímu displeji, ale také jeho výřezu. Pokud by to nějaká aplikace nesplňovala, do App Storu by se jednoduše nedostala, protože schvalovací proces by ji zamítnul. 

Apple o tomto vývojáře informoval rozesláním e-mailu. Zmiňoval také, jaké inovace přináší iOS 11, jako byly Core ML, SiriKit a ARKit. Toto nařízení mělo také pomoci samotnému App Storu, aby se jeho obsah vyvíjel a nezastarával. Apple tímto samozřejmě reagoval na to, aby měli majitelé iPhonů X ten nejlepší uživatelský zážitek a nemuseli používat vizuálně osekané aplikace. Vývojáři to přijali a nijak se proti tomu nestavěli.

iOS 11 nařízení

Dynamic Island je velká změna, ale možná ne zas taková. Přece jen co se jeho přítomnosti týče, má uživatele obtěžovat méně než výřez, a hlavně s poměrem stran displejů se nijak nehýbalo, takže ani na iPhonech 14 Pro se aplikace nezobrazují s nějakými černými pruhy. Možná také právě proto nechává Apple situaci plynout a na přijetí Dynamic Islandu u vývojářů nijak netlačí. Tedy alespoň zatím, protože klidně může opět nějakou podobnou zprávu vydat. Je nicméně pravda, že mnoho titulů, a to zejména her, nemá z Dynamic Islandu žádný užitek.

Když nám Apple Dynamic Island představil, byl to jasný WOW efekt. Vypadalo to jednoduše, efektně a skvěle. Nyní lze však pořád říci, že využití zůstalo za očekáváním. Pravděpodobně se to ani nezmění, dokud Apple nepředstaví další modely iPhonů, které jej budou obsahovat a vývojářům se tak konečně vyplatí je do svých titulů více integrovat. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.