Zavřít reklamu

iPhone 14 Pro (Max) se konečně zbavil dlouho kritizovaného výřezu. Apple namísto něj představil dvojitý průstřel s označením Dynamic Island, který se vzápětí stal jednou z nejlepších novinek řady Pro. Dokonale totiž propojuje samotné průstřely se softwarem, díky čemuž se dynamicky mění na základě vykreslovaného obrazu. Applu se tak podařilo nedokonalost proměnit v zásadní vychytávku, která má teoreticky potenciál změnit vnímání notifikací.

Lidé si Dynamic Island prakticky okamžitě zamilovali. Způsob, jakým mění interakci s telefonem, je zkrátka perfektní a svižný, což si pochvalují zejména čerství uživatelé. Na druhou stranu ale vznikají i obavy. Na diskuzních fórech se proto otevírá diskuze o tom, zdali Dynamic Island nečeká stejný osud jako Touch Bar (Mac) či 3D Touch (iPhone). Z čeho vychází tyto předpoklady a proč se jich nemusíme tolik obávat?

Proč neuspěl Touch Bar a 3D Touch

Když někteří jablíčkáři vyjadřují své obavy o budoucnost Dynamic Island v souvislosti s Touch Barem či 3D Touch, mají strach prakticky o jednu věc – aby novinka nedoplatila na nezájem ze strany vývojářů i samotných uživatelů. Ostatně tento osud čekal například Touch Bar. Dotyková vrstva nahradila řádek funkčních kláves u MacBooků Pro, kdy stejně tak sloužila pro ovládání systému, avšak dokázala se dynamicky měnit na základě aplikace, v níž jste zrovna pracovali. Na první pohled šlo o perfektní novinku – například při práci v Safari se v Touch Baru zobrazil rozpis karet, při úpravě videa ve Final Cut Pro jste mohli prstem přejíždět po časové ose, v Adobe Photoshop/Affinity Photo ovládat jednotlivé nástroje a efekty. S její pomocí mělo být ovládání systému znatelně jednodušší. S popularitou se však nesetkala. Jablíčkáři dávali nadále přednost klávesovým zkratkám a Touch Bar se tak nikdy nesetkal s pochopením.

Touch Bar
Touch Bar při FaceTime hovoru

Podobně na tom byl i 3D Touch. Ten se poprvé objevil s příchodem iPhonu 6S. Jednalo se o speciální vrstvu na displeji iPhonu, díky níž systém dokázal rozpoznat vyvinutý tlak a podle něj jednat. Pokud jste tedy prstem přitlačili na displej, mohla se vám otevřít například kontextová nabídka s dalšími možnostmi. Opět se však jednalo o něco, co se na první pohled tváří jako prvotřídní vychytávka, která se ale ve finále setkala s nepochopením. Uživatelé se s funkcí neseznámili, nedokázali ji většinově používat, kvůli čemuž se Apple rozhodl pro její zrušení. Svou roli v tom hrála i cena potřebné vrstvy pro 3D Touch. Přechod na Haptic Touch tak Apple dokázal nejen že ušetřit, ale navíc přinést přívětivější možnost pro jablíčkáře i vývojáře.

Dynamic Island se mění podle obsahu:

iphone-14-dynamic-island-8 iphone-14-dynamic-island-8
iphone-14-dynamic-island-3 iphone-14-dynamic-island-3

Čeká Dynamic Island podobný osud?

Vzhledem k neúspěchu zmiňovaných dvou vychytávek lze mírně pochopit obavy některých jablíčkářů, kteří mají strach o budoucnost Dynamic Island. Teoreticky se totiž jedná o softwarovou vychytávku, u níž je nutné, aby na ni zareagovali i samotní vývojáři. Pokud ji budou přehlížet, pak visí nad osudem „dynamického ostrůvku“ řada otazníků. I přesto lze však říct, že něco takového spíše nehrozí. Dynamic Island je totiž nesmírně zásadní změnou, která nás zbavila dlouho kritizovaného výřezu a poskytla tak podstatně lepší řešení. Novinka tak doslova mění způsob a smysl notifikací. Ty se totiž stávají živější a přehlednější.

Zároveň se jedná o poměrně zásadní změnu, u níž nehrozí, že by ji někdo jen tak přehlédl jako v případě 3D Touch. Na druhou stranu bude pro Apple důležité, aby Dynamic Island co nejdříve rozšířil na všechny iPhony, čímž dá vývojářům dostatečnou motivaci pro další spolupráci s touto novinkou. Ostatně proto bude rozhodně zajímavé sledovat nadcházející vývoj.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.