Zavřít reklamu

Apple opouští jedna z nejdůležitějších osobností, samotný šéfdesignér společnosti Jony Ive, který má na svědomí vzhled v podstatě všech klíčových produktů, od iPodu, přes iPhone až po AirPods. Odchod Ivea představuje největší personální změnu od doby, kdy se kormidla ujal Tim Cook.

Nečekanou novinku oznámil přímo Apple prostřednictvím tiskové zprávy. Jony Ive následně informaci potvrdil v rozhovoru pro magazín The Financial Times, ve kterém mimo jiné uvedl, že důvodem jeho odchodu je založení vlastního nezávislého designérského studia LoveFrom spolu s jeho dlouholetým kolegou a uznávaným designérem Marcem Newsonem.

Ive společnost oficiálně opustí ke konci tohoto roku. Ačkoli už nadále nebude zaměstnancem Applu, bude pro něj externě pracovat. Kalifornská společnost se totiž spolu s ostatními firmami stane hlavním klientem jeho nového studia LoveFrom a Ive i Newson se tudíž budou podílet na designu vybraných produktů. Nicméně i vzhledem k ostatním zakázkám nebude Ive do projektů Applu zainteresovaný v takové míře, jako doposud.

„Jony je jedinečnou postavou designérského světa a jeho role při oživení Applu je neocenitelná, počínaje průlomovým iMacem z roku 1998, přes iPhone a bezprecedentních ambicí při budování Apple Parku, do kterého vložil tolik své energie a péče. Apple bude i nadále prosperovat z Jonyho talentu, jelikož s ním bude přímo spolupracovat na exkluzivních projektech, jakož i z probíhajících prací briliantního a nadšeného designérského týmu, který vybudoval. Po tolika letech úzké spolupráce jsem šťastný, že náš vztah se nadále vyvíjí a těším se na dlouhou budoucí spolupráci,“ prohlásil Tim Cook.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Marc Newson a Jony Ive

Apple zatím nemá náhradu

Jony Ive zastává ve společnosti pozici šéfdesignéra (chief design officer), která po jeho odchodu zanikne. Designérský tým nově povede viceprezident industriálního designu Evans Hankey a viceprezident designu uživatelského prostředí Alan Dye, přičemž oba se budou zodpovídat Jeffu Williamsovi, provoznímu řediteli Applu, který například vedl tým zodpovědný za vývoj Apple Watch. Hankey i Dye jsou už několik let klíčovými zaměstnanci Applu a podíleli se na designu celé řady hlavních produktů.

„Téměř po 30 letech a nespočtu projektů jsem hrdý z vytrvalosti, díky které jsme vytvořili designérský tým, proces a kulturu Applu. Dnes je silnější, živější a nadanější, než kdy předtím v historii spolsčnosti. Tým bude pod vedením Evanse, Alana a Jeffa, kteří patří mezi mé nejbližší spolupracovníky, bezpochyby prosperovat. Mám vůči svým designérským kolegům absolutní důvěru a i nadále zůstávají mými blízkými přáteli a těším se na dlouholetou spolupráci,“ dodává Jony Ive.

Diskuze k článku

    Apple mne vytáčí posledních asi 10 let a před možná pěti jsem nad ním pro sebe zlomil hůl. Zrovna Ive na tom má hodně zásluh (protože základní koncepce a pojetí konstrukce spadá pod něj) – neschopnost ponechat u notebooků stavovou diodu, diodový ukazatel stavu baterie a výměnné právě baterie. O osazení RAM přímo na board a nutně specifické konstrukce (nikde mimo Apple se nevyskytující patice) SSD disků se ani nebudu rozepisovat a o pojetí konektorové výbavy raděj úplně pomlčím. Podobné odebírání perfektně fungujících a smysl dávajících komponent se v posledních letech dočkal i OSX – myslím, že v mnohých posledních krocích i v SW má tento pán taky prsty. Čím mě Apple vytáčel je mnoho a nebudu vše vypisovat, zmínil jsem jen pár věcí, které kladu za vinu tomuhle hooodně sebevědomému pánovi designérovi. Jasně, to co pro firmu dělal byla jeho práce a zodpovědnost a já jsem jen uživatel produktů této značky. Jenže jsem jejím zákazníkem skoro 30 let a tak jako v poslední dekádě jsem se nikdy necítil ojebáván zvůlí někoho, kdo dostal další prima nápad. Zkrátka bych očekával nějakou kontinuitu a základní evoluční principy – jako že se ponechávají dobré věci a nevyhovující se mění nebo nahrazují. Tady jsem se (a bohužel oprávněně) jen děsil, co se našemu Siru Iveovi zase v noci zdálo a co zas provede.
    Možná jeho odchod něco u Apple zlepší, ale nevěřím v to. Spíš bude jen ještě rychleji pokračovat zánik dříve inovativní značky, přesně v intencích posledních let, kdy se jen navyšují GHz, GB, MPx a odebírají se konektory. Zkrátka akcionáři si asi příště zadají, které komponenty se použijí a jak se naskládají, aby vznikl ještě výnosnější produkt. A že už to třeba ani nebude moc souviset s IT? No a?
    Z Apple se v posledních letech stává luxusnější Mattel pro fríkulíny a tento pan designér v tom má prsty. Možná k tomu byl nucen a jen podlehl tlaku, ale to jej (u mne) neomlouvá.

    Dobra zprava. Snad prijde nekdo odvaznej, kdo zmeni tenhle zatuchlej, gayskej a kycovitej vzhled. Pak jeste vykopnout Cooka. Kterej porad vsude cpe teplousky prislusenstvi a modely na podporu AIDS. Skoda ze tak vehementne nedela nic na podporu prirody nebo nemoci, ktere si clovek sam nezpusobil.

celý text

Čtěte více