Zavřít reklamu

Apple opouští jedna z nejdůležitějších osobností, samotný šéfdesignér společnosti Jony Ive, který má na svědomí vzhled v podstatě všech klíčových produktů, od iPodu, přes iPhone až po AirPods. Odchod Ivea představuje největší personální změnu od doby, kdy se kormidla ujal Tim Cook.

Nečekanou novinku oznámil přímo Apple prostřednictvím tiskové zprávy. Jony Ive následně informaci potvrdil v rozhovoru pro magazín The Financial Times, ve kterém mimo jiné uvedl, že důvodem jeho odchodu je založení vlastního nezávislého designérského studia LoveFrom spolu s jeho dlouholetým kolegou a uznávaným designérem Marcem Newsonem.

Ive společnost oficiálně opustí ke konci tohoto roku. Ačkoli už nadále nebude zaměstnancem Applu, bude pro něj externě pracovat. Kalifornská společnost se totiž spolu s ostatními firmami stane hlavním klientem jeho nového studia LoveFrom a Ive i Newson se tudíž budou podílet na designu vybraných produktů. Nicméně i vzhledem k ostatním zakázkám nebude Ive do projektů Applu zainteresovaný v takové míře, jako doposud.

„Jony je jedinečnou postavou designérského světa a jeho role při oživení Applu je neocenitelná, počínaje průlomovým iMacem z roku 1998, přes iPhone a bezprecedentních ambicí při budování Apple Parku, do kterého vložil tolik své energie a péče. Apple bude i nadále prosperovat z Jonyho talentu, jelikož s ním bude přímo spolupracovat na exkluzivních projektech, jakož i z probíhajících prací briliantního a nadšeného designérského týmu, který vybudoval. Po tolika letech úzké spolupráce jsem šťastný, že náš vztah se nadále vyvíjí a těším se na dlouhou budoucí spolupráci,“ prohlásil Tim Cook.

Jony Ive a Marc Newson

Marc Newson a Jony Ive

Apple zatím nemá náhradu

Jony Ive zastává ve společnosti pozici šéfdesignéra (chief design officer), která po jeho odchodu zanikne. Designérský tým nově povede viceprezident industriálního designu Evans Hankey a viceprezident designu uživatelského prostředí Alan Dye, přičemž oba se budou zodpovídat Jeffu Williamsovi, provoznímu řediteli Applu, který například vedl tým zodpovědný za vývoj Apple Watch. Hankey i Dye jsou už několik let klíčovými zaměstnanci Applu a podíleli se na designu celé řady hlavních produktů.

„Téměř po 30 letech a nespočtu projektů jsem hrdý z vytrvalosti, díky které jsme vytvořili designérský tým, proces a kulturu Applu. Dnes je silnější, živější a nadanější, než kdy předtím v historii spolsčnosti. Tým bude pod vedením Evanse, Alana a Jeffa, kteří patří mezi mé nejbližší spolupracovníky, bezpochyby prosperovat. Mám vůči svým designérským kolegům absolutní důvěru a i nadále zůstávají mými blízkými přáteli a těším se na dlouholetou spolupráci,“ dodává Jony Ive.

.