iWant

Jony Ive: iPhone X bude za rok lepším telefonem, než je nyní

iWant

Jony Ive poskytl rozhovoru magazínu Wallpaper, který se zaměřuje primárně na design. Rozhovor proběhl pár dní poté, co Apple začal prodávat iPhone X. Právě o něm se Ive v rozhovoru několikrát zmiňuje, stejně jako o jejich nové centrále nazvané Apple Park, která by se měla otevřít v příštím týdnu.

Nejzajímavějším segmentem rozhovoru byla pravděpodobně pasáž o iPhonu X. Jony Ive se rozpovídal o tom, jak nový iPhone vnímá on, jaké jeho funkce mu přijdou nejzajímavější a jak vidí budoucnost dalších Apple telefonů vzhledem k tomu, s čím letos společnost přišla. Podle něj je jednou z nejzajímavějších věcí na novém iPhonu to, jak se dokáže s přibývajícím časem adaptovat. Fungování celého telefonu je závislé na tom, jaký software tepe uvnitř.

Vždy jsem byl fascinovaný produkty, které nejsou vyloženě vyhraněné a slouží spíše k obecnějším účelům a úkonům. Na iPhonu X je dle mého názoru skvělé to, že je jeho funkcionalita spojená se softwarem uvnitř. A protože se software postupně vyvíjí a mění, s ním se také bude vyvíjet a měnit iPhone X. Za rok od této chvíle s ním budeme moci dělat to, co momentálně možné není. To je samo o sobě úžasné. Až se na to budeme dívat zpětně, až tehdy si uvědomíme, o jak důležitý milník se jedná.

Podobné myšlenky by šly aplikovat na většinu moderního hardwaru, jehož fungování je podmíněno nějakým softwarem. Ive v tomto ohledu vyzdvihuje především displej, který je v podstatě jakousi bránou k tomuto zařízení. Vývojáři se tak mohou soustředit jen na něj a nemusí brát ohled například na pevně dané ovládací prvky apod. V podobném duchu se nese jeho odpověď na to, jestli mu nechybí klasické tlačítkové ovládací prvky, jako byly například na původním iPodu. V ní podstatě popisuje to, že je podstatně více fascinován objektem, jehož funkce se postupně vyvíjí.

V další části rozhovoru se zmiňuje především o Apple Parku, resp. o nových prostorách a co pro zaměstnance budou znamenat. Jak se projeví open space na tvůrčím duchovi a kooperaci mezi jednotlivými týmy, jak si Apple Park a jeho části vedou v oblasti designu apod. Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

Zdroj: Wallpaper

 • P

  To jsou kecy. Je to plny chyb, ios rozdrbanej, tak jediny co muzou udelat, ze sam Velky Ive da rozhovor, ze nemame lámat nad apple hul a ze vsechno daji do poradku. Spousta lidi lituje, ze presla na novej ios, na ip X je halda recenze ktere zpochybnuji opusteni touchid a neprimerenou cenu a cely to to zbytecny hype kolem uměle vyvolany hype o nedostupnosti ip x.

  • Pedant

   přesně tak.

  • Tomáš Čech

   Jenže Ive nemluví o opravách chyb, ale o Machine Learning.

   Protože ten systém se od uživatele učí jeho individuální potřeby a zvyky, kde některé se projevují třeba i v závislosti na ročním období.

  • Pavel Pacák

   Blbost, iPhone X je nejpovedenější iPhone za leta. Vlastně přemýšlím, jestli mi někdy nějaký telefon od nich tak vyhovoval. Možná naposledy iPhone 5. Není tam jediná věc, která by nefungovala. A TouchID fakt neschází. Taky proč, když tak na každý čtvrtý pokus nefungovalo, zatímco FaceID funguje tak v 49 případech z 50.

 • cakpuh

  A ludia sa pytaju preco nie je uz teraz?Preco az za rok?Ved je to vlajkova lod nehorazne draha. Apple sa zahrava s trpezlivostou svojich fanusikov. Asi je im luto, ze maju taky poddiel na trhu aky maju. Ale pomaly to klesa a ked budu robit taketo blbosti klesnu este viac.

  • Tomáš Čech

   Protože ten systém se od uživatele učí jeho individuální potřeby a zvyky, kde některé se projevují třeba i v závislosti na ročním období.

   Aby to bylo hned, museli by nejprve každého člověka jednotlivě už v předchozím roku sledovat nějakými jinými zařízeními a uchovávat tato data v nějaké společné databázi. Jenže pak by nemohlo být tím osobním zařízením, jako je iPhone, soukromí jednotlivce chráněno prvky jako Touch ID či Face ID.

 • Tomáš Čech

  Docela mě překvapuje iPhone, když už zřejmě nějak vypozoroval, že ač ne úplně pravidelně, ale často jezdím o víkendu mimo domov a v neděli se vracím domů, kdy jen co se telefon spojí s handsfree v autě, už mě nabízí notifikaci o době trvání cesty domů, a možnost nechat se navigovat. Nic takového jsem si nenastavoval. Obvykle to ignoruju a notifikace pak zmizí. Ale teď jsou po cestě různé objížďky, tak tu funkcionalitu vítám. Podobně funguje když v týdnu ráno sednu do auta, nabízí mě cestu do práce, ač jinak chodím pěšky.

  Ten systém se sám učí, co dělám.

  Rozumím, jak to Ive myslel, když řekl, že za rok bude iPhone lepším, než je dnes.