Zavřít reklamu

Většina z nás si to už ani neuvědomuje. Na WWDC v roce 2013 představil Apple sedmou verzi svého mobilního operačního systému, která se svým designem radikálně lišila od všech předchozích. Dnes už málokdo pochybuje o tom, že redesign do moderní podoby byl nezbytný, tehdy se ale objevila i nevídaná vlna kritiky. Vznikla dokonce webová stránka parodující styl Jonyho Ivea, dvorního designéra Applu, který měl na přeměně systému velkou zásluhu. Co umožnilo iOS 7 vzniknout a jak by dopadlo, kdyby Jony Ive přepracoval plakát Star Wars, loga firem Nike či Adidas nebo i celou sluneční soustavu?

Scott Fostall, symbol starého iOS

Scott Forstall, někdejší vlivný člen vedení jablečné společnosti, měl na starosti vývoj iOS. Byl zarytým zastáncem tzv. skeumorfismu, tedy imitování prvků reálných předmětů nebo materiálů i přestože to už není pro funkčnost nezbytné. Příkladem bylo například napodobování dřeva v policích iBooks, kůže v někdejší aplikaci Kalendář nebo zeleného hracího plátna na pozadí Game Center.

Příklady skeumorfismu:

Nové týmy

Forstall byl i přes své velké ambice po fiasku Apple Maps vyhozen a jeho práci převzaly dva sehrané týmy dvojice Jonyho Ivea a Craiga Federighiho. Ive, do té doby především designér hardwaru, tak dostal prostor i na poli uživatelského rozhraní. Svou představu o iOS, kterou, jak uvedl pro server CultOfMac, měl od roku 2005, tak konečně mohl zrealizovat. Oba muži však v rozhovoru pro USAToday uvedli, že skeumorfismus měl své výhody, protože umožňoval zakrýt technologické nedostatky, ale postupně začal ztrácet smysl.

„Toto je první post-retinové (míněn Retina displej, pozn. red.) uživateské rozhraní s úžasnou grafikou díky ohromému výkonu GPU. Ten nám umožnil používat jiné nástroje pro řešení problémů v porovnání s dobou před sedmi lety. Dříve byl efekt stínu, který jsme používali, skvělý pro zakrytí nedostatků displeje. Ale u takto precizního displeje není co skrývat. Chtěli jsme proto čistou typografii, “ řekl po představení iOS 7 v roce 2013 pro USAToday Craig Federighi.

Změna byla značná. Složitý design se stíny, odlesky a napodobováním všemožných materiálů byl nahrazen plochou a jednoduchou grafikou, podle některých až příliš barevnou. Do očí bijící se zdály být především všudypřítomné barevné přechody.

Jony Ive redesignuje

Plochý design, jednoduchost, tenké písmo, barevné přechody a další prvky pro Ivea tak charakteristické se staly důvodem pro vytvoření stránky JonyIveRedesignsThings.com. Stvořil ji webdesignér Sasha Agapov krátce po představení nového systému a na osmi stránkách ukazuje často velmi zdařilá díla parodující styl iOS 7. Na stránce lze najít návrhy toho, jak by podle Jonyho Ivea mohl vypadat časopis Time, značka Stop nebo americká vlajka.

Dnes už málokdo vnímá, jak obrovskou změnou sedmá verze iOS byla. Kritika utichla a lidé si na nový design poměrně rychle zvykli. Redesign iOS však měl obrovský vliv i mimo jablečnou sféru. Od jeho představení jsme mohli pozorovat, jak se postupně mění aplikace v obchodě AppStore, ale i design obecně. Rázem se v grafice na celém světě začaly objevovat tenké fonty, plochý design, jednoduchost, barevné přechody a další prvky použité v iOS mnohem častěji. Apple sedmou verzí nastavil, podobně jako v případě stylu svých obchodů, jakýsi standard, po kterém ostatní začali toužit.

.