Zavřít reklamu

V loňském roce rezonovala světem kauza Applu, ve které šlo o vyžadování souhlasu se sběrem dat pro personalizovanou reklamu. Jednalo se (a pořád jedná) o to, že pokud chce aplikace získávat od uživatele některá data, musí si o ně říci. A uživatel může, ale také nemusí, takový souhlas udělit. A i když se toto nikomu nelíbí, dočkají se podobné funkce i majitelé Androidu. 

Osobní data jako nová měna 

O Applu je známo, že se v oblasti soukromí a osobních dat svých uživatelů angažuje poměrně aktivně. I on měl ale se zavedením funkce nemalé problémy, kdy ji po dlouhých odkladech uvedl až s iOS 14.5. Jde samozřejmě o peníze, protože velké společnosti, jako Meta ale ostatně i sám Google, vydělávají na reklamě nemalé finance. Apple ale vytrval, a nyní si tak můžeme vybírat, kterým aplikacím data poskytneme, a kterým ne.

Jednoduše řečeno, společnost zaplatí jiné společnosti peníze, za které je ukazována její reklama uživateli podle toho, co ho zajímá. Druhá řečená pak data samozřejmě sbírá podle jeho chování v aplikacích a webu. Jenže pokud uživatel svá data neposkytne, tak je společnost jednoduše nemá a neví, co mu má vlastně zobrazovat. Výsledek je takový, že uživateli je sice zobrazována reklama pořád, a to i ve stejné četnosti, jen se zcela míjí účinkem, protože mu ukazuje to, co ho vlastně nezajímá. 

Situace má tedy dvě strany mince i pro uživatele. Ten se tak reklamy nijak nezbaví, ale bude nucen koukat na tu, která je zcela nerelevantní. Rozhodně je ale vhodné to, že se alespoň může rozhodnout, co je mu milejší.

Google na to chce jít lépe 

Apple dal Googlu poměrně dobrý manipulační prostor k tomu, aby s něčím podobným přišel také, ale pokusil se funkci udělat jako menší zlo nejen pro uživatele, ale i inzerující společnosti a ty, které inzerci poskytují. Tzv. Privacy Sandbox pořád umožní uživatelům omezení informací, které o nich budou sbírány, ale Google by i tak měl umět zobrazovat relevantní reklamu. Jak toho ale docílí nezmínil.

Funkce si nemá brát informace z cookies ani identifikátorů Ad ID (reklama Google Ads), data nebudou vysledovatelná ani za pomoci metody fingerprinting. Opět tím Google říká, že je oproti Applu a jeho iOS otevřenější všem, tedy jak uživatelům, tak vývojářům a samozřejmě inzerentům, stejně jako celá platforma Android. Nesnaží se jednoho stavět nad druhého, což by se dalo říci, že právě Apple v iOS 14.5 udělal (uživatel zde jasně vítězí).

Google je ale teprve na začátku své cesty, protože nejdříve musí proběhnout testy, až poté bude systém nasazen, kdy poběží pospolu i s tím starým (tedy tím stávajícím). Jeho ostré a výhradní nasazení by navíc nemělo proběhnout dříve jak za dva roky. Ať už se tedy stavíte na stranu Applu nebo Googlu, pokud vás reklamy štvou, stejně se vám nenabízí lepší řešení, než využít služeb různých adblocků. 

.