Zavřít reklamu

Google vydal Android 13 Developer Preview, ve kterém ukazuje první novinky svého nového operačního systému s označením Tiramisu. A i tentokrát se u něčeho inspiroval konkurenčním iOS Applu. Novinek nicméně zatím není mnoho a je jisté, že další budou ještě s postupem času přibývat. I tak ale osloví nejednoho uživatele iPhonů. Finální verze systému by měla být k dispozici během konce léta. 

Výběr fotografií 

Android 13 má nový nástroj pro výběr fotografií, pro který poskytuje i API, a který se jasně podobá tomu, jak řeší nabídky pro výběr souborů Apple ve svých iPhonech. Pokud totiž aplikace vyžaduje přístup k vašim fotografiím, zeptá se vás na souhlas. Vy pak můžete aplikaci povolit přístup k celé galerii, jen určitému albu nebo ručně vybraným fotografiím. A protože je to otázka bezpečnosti, o kterou se Google poslední dobou poměrně hodně zajímá, bude nový Android poskytovat právě i tuto možnost. I když je funkce poprvé k vidění v Androidu 13, měla by se s aktualizacemi podívat i na Android 11 a 12. S bezpečností se váže ještě možnost skrýt svou polohu před Wi-Fi sítěmi.

Tematické ikony 

Další velkou novinkou v DP1 je podpora tematických ikon aplikací pro celý systém, tedy nejen pro vlastní aplikace Googlu. Dříve společnost zavedla beta podporu ikon aplikací pro svůj nový dynamický tematický systém Material You (jen v telefonech Pixel), ale fungovala pouze pro pevně danou sadu aplikací (tedy mimo některé hacky). Pro uživatele to znamenalo, že Android 12 mohl s touto funkcí vypadat trochu nekonzistentně.

Podle Googlu to však již nebude problém, protože přinese změnu ikon na úrovni systému, kdy bude na ikony implementovat dynamický vzhled Material You (pokud se samozřejmě vývojáři rozhodnou pro jeho podporu). Toto je naopak funkce, kterou bychom rádi viděli i u stále stejně vypadajícího iOS.

Panel rychlého spuštění 

Funkce Panel rychlého spuštění je alternativou Androidu k Ovládacímu centru v iOS (i když je tomu spíše obráceně). Jenže protože je Android otevřenější systém, poskytuje uživateli možnost jej editovat, respektive přidat a odebírat z něho různé možnosti a funkce, a to i těch aplikací třetích stran. iOS Applu toto umožňuje pouze velice omezeně, a to jen pro systémové záležitosti (a Shazam). Google ví, že se jedná o užitečnou funkci, proto v Androidu 13 umožní ještě rychlejší přidání funkcí aplikací třetích stran do tohoto panelu.

Android 13

Předvolby jazyka pro jednotlivé aplikace 

V mnoha případech si uživatelé nastaví jazyk svého systému na jeden jazyk, například češtinu, ale chtějí pro konkrétní aplikace vybrat jiné jazyky, jako je němčina, španělština a další, protože ty češtinu třeba nepodporují a angličtinou zrovna nevládnou. Proto Android 13 zavádí rozhraní API, které aplikacím umožní nastavit jim takový jazyk, jaký vám vyhovuje, ne závisle na jazyku systému.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.