Zavřít reklamu

Smart Connector se prvně objevil v září roku 2015, a to v iPadu Pro, později však přešel i do dalších řad, tedy iPadu Air 3. generace a iPadu 7. generace. Pouze iPad mini tento konektor postrádá. Nyní zde ale možná Apple chystá drobnou evoluci, jak už naznačil na WWDC 22. 

Smart Connector jsou vlastně 3 kontakty s podporou magnetů, kdy poskytuje nejen elektrické napájení připojenému zařízení, ale zároveň i přenášení dat. Zatím je jeho primární využití vázáno zejména na klávesnice iPadů, kdy na rozdíl od Bluetooth klávesnic nemusíte Smart Keyboard Folio nebo Smart Keyboard Applu párovat ani nějak zapínat. Apple však zpřístupnil Smart Connector i vývojářům hardwaru třetích stran a pár modelů na trhu s podporou tohoto chytrého konektoru najdete.

V listopadu 2018 byl Smart Connector přemístěn na zadní stranu nových modelů iPadů Pro (3. generace 12,9palcového a 1. generace 11palcového), což vyvolalo kritiku za změnu v používání tohoto pořád poměrně mladého standardu. Kromě společností Logitech a Brydge v té době ale reálně neexistovali žádní další významní výrobci příslušenství, kteří by se do podpory konektoru hrnuli. Společnosti třetích stran si totiž stěžovaly na vysokou licenční cenu a čekací doby na proprietární komponenty. 

Nová generace 

Podle japonského webu MacOtakara by letos měl přijít nový typ portu, který má možnosti iPadů a zařízení k nim připojených ještě rozšířit. Z třípinového konektoru se mají stát hned dva čtyřpinové konektory, které samozřejmě zvládnou ovládat složitější příslušenství než jen klávesnici. Bohužel to ale znamená, že s největší pravděpodobností přijdeme s nově představenými iPady o kompatibilitu stávajících klávesnic, protože ty by se mohly aktuálního Smart Connectoru na úkor toho nově připravovaného zbavit. Apple spolu s novinkou však jistě představí i kompatibilní klávesnice, což ale bude znamenat investice navíc.

Samotné použití konektoru je skutečně snadné, protože je jednoduché a intuitivní. Jeho jedinou vadou je právě malá využitelnost. Apple však na letošním WWDC slíbil širší podporu ovladačů třetích stran. Je ale otázkou, jak i s jejich podporou bude hraní na velkých iPadech pohodlné. Každopádně rozložení na dvě strany by znamenalo použití ovladačů podobných třeba těm z Ninteda Switch, kdy i za použití silných magnetů by se skutečně mohlo jednat o zajímavé řešení. Zároveň se nabízí možnost využití konektoru v propojení s novou generací HomePodu. Už v loňském roce se totiž hovořilo, že by k němu bylo možné iPad „upnout“. HomePod by tak mohl sloužit jako jistá dokovací stanice a iPad jako domácí multimediální centrum. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.