Zavřít reklamu

Na jaře letošního roku ukončil Apple prodej svého HomePodu, který však nepodpořil žádným přímým nástupcem. Jistě, v portfoliu společnosti je ještě model mini, ale na něm přece nemůže stát úspěch a neúspěch chytrých reproduktorů společnosti. Čile se tak spekuluje o HomePodu 2. generace. Jenže dočkáme se jej někdy? 

HomePod byl špičkový chytrý reproduktor společnosti Apple s podporou Siri, který nabízel prvotřídní zvukový zážitek a schopnost ovládat produkty chytré domácnosti (které mohl být centrem), reagovat na textové zprávy a další. Jeho největším problémem byla cena, protože jednoduše nemohl obstát v konkurenčním boji, a to zejména s Googlem a Amazonem. Také proto Apple v roce 2020 uvedl i model mini. Osekal jej sice na možnostech, ale také především ceně.

Kdy přijde 2. generace 

Zatímco má Apple tendenci aktualizovat své hlavní produktové řady, tedy Watch, iPhone, iPad a Mac, na roční bázi, to samé rozhodně nelze říci o jeho audio kolekci. AirPods, AirPods Pro a HomePod jsou zde na úplně jiném plánu svých aktualizací, kdy např. Na novou generaci AirPodů čekáme obvykle 2,5. Jak je to s HomePodem, se samozřejmě neví. Ten se začal prodávat na začátku roku 2018, takže kdybychom na něho aplikovali model z AirPodů, měli jsme se jeho druhé generace dočkat už loni. 

Jenže to právě přišel model mini, konkrétně tedy v listopadu. Kdybychom jej tedy započítali do stejného cyklu, vyšel jen s decentním zpožděním, a nového modelu z rodiny HomePod bychom se měli dočkat až v roce 2023. A to je ještě hodně dlouhá doba, se kterou se samozřejmě úplně nechceme ztotožnit. Mohlo by tomu ale napovídat i aktuálně rozšířené barevné portfolio.

Design 

Je poměrně těžké předpovídat, jak by mohl nástupce prvního HomePodu vlastně vypadat, protože ohledně vzhledu zde moc úniků ještě není. Pokud tedy nepočítáme ten, který jej kombinuje s Apple TV a popřípadě tím s ramenem pro iPad. Jsou to ale hodně divoké představy. Druhý HomePod by tak mohl vlastně vypadat totožně, jako jeho první generace. Mohl by být ale kulatý, jako je verze mini, jen samozřejmě úměrně větší.

Že by jej Apple úplně přepracoval, je spíše nepravděpodobné. Jeho design je totiž líbivý, a jakákoli extrémní změna by mohla v kontrastu vedle modelu mini vypadat nepatřičně. Ve skutečnosti ani nejsou napříč internetem nějaké negativní ohlasy na to, jak HomePod vlastně vypadal. Jeho váha 2,5 kg také vlastně nevadí, protože jej nemáte neustále přenášet z místa na místo. Podsvícený povrch je navíc velice efektní a síťovina, kterou je obalen, příjemná.

Funkce 

V srdci HomePodu najdete dnes již zastaralý čip A8. Jedná se o stejný čip, který byl uveden s iPhonem 6 a to už v roce 2015. Jaký čip by dostala novinka samozřejmě závisí na tom, kdy bude představena. Nyní by se jako optimální řešení mohl nabízet A12 Bionic – to už kvůli strojovému učení. Doplňovat by jej měl i čip U1. Tato technologie usnadňuje komunikaci zařízení Apple, usnadňuje rychlejší přenos dat a také přesnější sdílení polohy. Např. HomePod Mini pomocí čipu U1 dokáže detekovat, kdy je iPhone v jeho blízkosti, a změnit tak jeho zvukový výstup do reproduktoru a naopak.

Samozřejmostí by měla být podpora AirPlay 2, intercomu, i schopnost rozpoznat až šest různých členů domácnosti podle zvuku jejich hlasu nebo prostorový zvuk. Hodně se volá i po plné podpoře alternativních streamovacích službách a samozřejmě chytřejší Siri, což bude asi největší oříšek. A to i pro potenciální tuzemské uživatele. Dokud se totiž tato hlasová asistentka nenaučí česky, HomePodu v jakékoli jeho formě se u nás v oficiální distribuci prostě nedočkáme.

Zpráva magazínu Bloomberg také zdůraznila dříve (ne)objevenou funkci, která popisuje senzor, který by mohl umožnit termostatům připojeným k internetu upravovat různé části teploty v domě na základě aktuálních podmínek. S tím by mohly přijít zajímavé automatizace, jako třeba aktivace chytrých ventilátorů atd.

Cena 

Potenciál zde je, ať už se budeme bavit o divokých představách kombinací různých produktů, nebo jen holé druhé verze. Byla by rozhodně škoda, kdyby měl Apple tuto vývojovou větu opustit, a do vyprodání nabízet jen verzi mini. Protože se ji ale snažil oživit svěžími barvami, nemusí být všem HomePodům konec. Možná se dočkáme už na jaře příštího roku, a možná budeme překvapeni i cenou. Apple už přece musí vědět, že ta nastavená u první generace, byla poněkud přestřelená. I když logicky, protože jeho prodejem potřeboval zaplatit vývoj. 

Napříč českými e-shopy seženete HomePod mini z dovozu za cenu kolem 2 700 Kč. Za jednou tak velké řešení by se tedy mohlo slušet zaplatit kolem šesti až sedmi tisíc. Jestli bude tato cena obhajitelná ale samozřejmě záleží na tom, jak bude nový HomePod ve finále vypadat a co bude umět. 

.