Zavřít reklamu

Apple na své WWDC keynote ukázal podobu iPadOS 16, tedy nejnovějšího operačního systému společnosti, který pohání jeho iPady. Dočkali jsme se mnoha užitečných novinek, jenže řada z nich pravděpodobně nepoběží zrovna na vašem iPadu. Proč? Protože jsou exkluzivní pro modely s čipem M1. 

Čip M1 převzaly iPady od počítačů Mac. Na tento ambiciózní krok Applu přitom panují rozporuplné názory. Jeden tábor zmiňuje, jak je skvělé, že mají tablety výkon počítačů, druhý ale oponují, že je to zbytečné, protože iPady nedokážou nijak využít jeho potenciál. Odpověď druhému táboru dal nyní Apple právě tím, jak výhradně pro ně poskytne exkluzivní funkce iPadOS 16. Ostatní budou mít smůlu. V současné době totiž existují jen tři modely iPadu, které čip M1 obsahují. Jedná se o: 

  • 11“ iPad Pro (3. generace) 
  • 12,9“ iPad Pro (5. generace) 
  • iPad Air (5. generace) 

Třeba takový iPad mini 6. generace obsahuje jen čip A15 Bionic, iPad 9. generace dokonce jen A13 Bionic. Na ně se alespoň dostanou vylepšené herní funkce spojené s Metalem 3 a MetalFX Upscalingem. Zařízení s čipem A12 Bionic (a novější) se pak mohou těšit alespoň na oddělování subjektů od pozadí ve fotografiích, stejně jako Živý text ve videu.

Stage Manager 

Stage Manager je k dispozici také pro Mac a představuje zcela nový způsob multitaskingu. Na iPadu s ním totiž můžete vůbec poprvé překrývat okna a měnit jejich velikost. Okno hlavní aplikace, ve které pracujete, je vpředu a uprostřed, ostatní, tedy ty nedávno použité, jsou pak při levé straně displeje, abyste k nim měli rychlý přístup, když se do nich potřebujete přepnout. Jedná se o největší novinku systému a je tedy logické, že jí chce Apple podpořit prodeje jen těch nejvýkonnějších a také nejdražších strojů.

Režim změny rozlišení displeje 

iPadOS 16 přijde i s možností změny rozlišení displeje. Tato možnost vám tak na něm dá více místa ke své práci. Dokážete totiž zvýšit hustotu pixelů, takže toho jednoduše uvidíte více. Apple tuto funkci prezentuje zejména v použití s funkcí Split View, která rozdělí obrazovku tak, že vidíte dvě aplikace vedle sebe. Velikost jednotlivých aplikací pak můžete měnit přetažením posuvníku, který se zobrazuje mezi nimi.

Referenční režim 

Jen na 12,9“ iPadu Pro s Liquid Retina displejem (a na počítačích mac s čipem Apple) si můžete zobrazovat referenční barvy běžných barevných standardů, stejně jako formáty videa SDR a HDR. Snadno tak budete moci používat iPad i jako samostatné zařízení nebo si z něho za pomoci Sidecaru na Macu udělat právě referenční displej, když potřebuje skutečně přesné podání barev. Spíše než v závislosti na čipu, je ale tato funkce vázána na displej 12,9“ iPadu, který právě specifikaci Liquid Retina poskytuje jako jediný z portfolia.

mpv-shot1014

Freeform 

Jedná se o aplikaci na práci, která vám a vašim spolupracovníkům dá volnou ruku v tom, jaké nápady chcete na jednu virtuální tabuli přidat. Můžete zde skicovat, kreslit, psát, vkládat soubory, videa i fotky atd. Apple ale u funkce uvádí „Ještě letos“, takže se dá soudit, že s iPadOS 16 nepřijde. Protože ji ale prezentuje na bezrámečkových iPadech, a protože je do jisté míry unikátní, je otázkou, zda také nebude její dostupnost nějak omezena. Na oficiálních stránkách se o tom však společnost zatím nijak nezmiňuje, takže můžeme doufat, že se podívá i na starší modely.

.