Zavřít reklamu

Včera ohlášené finanční výsledky Applu za poslední kvartál vytvořily různé titulky. Kalifornská firma vygenerovala největší příjmy ve své historii, prodala největší počet iPhonů a dařilo se také hodinkám a počítačům. Jeden segment ovšem nadále marně lapá po dechu – iPady padají už třetí rok v řadě, a tak se nad nimi logicky vznáší nejvíce otazníků.

Čísla hovoří jasně: v prvním fiskálním čtvrtletí roku 2017 Apple prodal 13,1 milionu iPadů za 5,5 miliardy dolarů. Před rokem během obvykle nejsilnějších tří prázdninových měsíců prodal 16 milionů tabletů, o rok dříve 21 milionů a ještě o rok dříve 26 milionů kusů. Během tří let se tak počet prodaných iPadů v prázdninovém čtvrtletí smrskl na polovinu.

První iPad představil Steve Jobs před sedmi lety. Produkt namířen do volného prostoru mezi počítači a telefony, jemuž zprvu nikdo příliš nevěřil, zažil raketový nástup a vrcholu dosáhl právě před třemi lety. Poslední čísla iPadů rozhodně nejsou dobrá, ale problém je především v tom, že jablečný tablet uspěl velmi dobře příliš rychle.

Apple by byl rozhodně rád, kdyby se z iPadů staly druhé iPhony, jejichž prodeje i po deseti letech neustále rostou a představují pro Tima Cook a spol. téměř tři čtvrtiny všech příjmů, jenže realita je jiná. Trh s tablety je zcela odlišný proti tomu s chytrými telefony, blíží se spíše počítačům, a během posledních let se navíc proměnila i situace na celém trhu, kde spolu právě telefony, tablety a počítače soupeří.

Q1_2017ipad

Na iPady je tlak ze všech stran

Tim Cook rád a často hovoří o iPadu jako o budoucnosti počítačů, respektive výpočetní techniky. Applem jsou iPady vykreslovány jako stroje, které by měly dříve či později nahradit počítače. Už Steve Jobs o něčem podobném před sedmi lety hovořil. Pro něj iPad představoval především formu, jak by se mohly počítačové technologie dostat ještě k větší mase lidí, protože by pro většinu lidí byly zcela dostačující a mnohem jednodušší k obsluze, než jsou počítače.

První iPad ovšem Jobs představoval v době, kdy existoval 3,5palcový iPhone a 13palcový MacBook Air, a tak se 10palcový tablet skutečně jevil jako logický doplněk nabídky. Nyní jsme o sedm let dále, „zespoda“ na iPady tlačí velké iPhony Plus a „seshora“ zase stále kompaktnější MacBook. Navíc také iPady nakonec vyrostly hned do třech úhlopříček, a tak se ten na první pohled viditelný rozdíl smazal.

Pro jablečné tablety je tak stále těžší najít si na trhu prostor a přestože se jich nadále prodává 2,5krát více než Maců, rozhodně ještě nenastoupil výše nastíněný trend, aby počítače ve velkém nahrazovaly. Podle Cooka sice pokračuje velmi silná poptávka po iPadech u lidí, kteří si kupují svůj první tablet, ale Apple musí vyřešit především to, že mnoho již stávajících majitelů nemá často důvod vyměňovat i několik let staré modely.

macbook a ipad

iPad vydrží dlouhé roky

Právě obměňovací cyklus, který představuje dobu, kdy uživatel vymění stávající produkt za nový, je to, co iPady mnohem více přibližuje Macům než iPhonům. S tím souvisí zmíněný fakt, že iPady zažily vrchol před třemi lety. Obrovské procento uživatelů totiž od té doby vůbec nemělo důvod kupovat nový iPad.

iPhony uživatelé obvykle mění (i v návaznosti na závazky u operátorů) po dvou letech, někteří dokonce ještě dříve, u iPadů ale můžeme pozorovat klidně dvojnásobné nebo vyšší lhůty. „Zákazníci vyměňují své hračky, když jsou staré a pomalé. Jenže ani staré iPady ještě nejsou staré a pomalé. Je to důkaz dlouhověkosti produktů,“ poznamenal analytik Ben Bajarin.

Mnoho zákazníků, kteří iPad chtěli, jablečný tablet pořídili právě před několika lety a iPady 4. generace, starší modely Air nebo Mini neměly důvod měnit, protože na to, co potřebují, dostačují stále více než dobře. Nový segment zákazníků se snažil Apple oslovit iPady Pro, ale v celkovém objemu to je stále okrajová skupina proti tzv. mainstreamu, který symbolizuje zejména iPad Air 2 a všichni jeho předchůdci.

Důkazem toho je fakt, že se v posledním kvartálu snížila průměrná cena, za kterou se iPady prodávaly. To značí, že lidé kupovali především levnější a starší stroje. Průměrná prodejní cena loni mírně vzrostla po představení 9,7palcového iPadu Pro, který je o poznání dražší, ale jeho růst nevydržel.

Kam dál?

Doplnění řady o „profesionální“ a větší iPady Pro bylo jistě zajímavým řešením. Uživatelé i vývojáři stále ještě zkoumají, jak efektivně využívat Apple Pencil a potenciál Smart Connectoru, což jsou prvky exkluzivní iPadům Pro, se zatím nerozvinul vůbec. Tak či tak ovšem iPady Pro celou řadu samy nezachrání. Apple musí řešit především střední třídu iPadů, kterou představuje iPad Air 2.

I to navíc může být jeden z problémů. iPad Air 2 totiž Apple prodává beze změny už od podzimu 2014. Od té doby se soustředil víceméně jen na iPady Pro, a tak zákazníkům vlastně už pár let prakticky ani nedal možnost přejít na nový, vylepšený stroj.

Pro většinu uživatelů nemá smysl přecházet na dražší iPady Pro, protože jejich funkce zkrátka nevyužijí a navíc jejich iPady Air a klidně i starší slouží více než dobře. Pro Apple tak nyní největší výzvu představuje to, že musí přinést takový iPad, jímž dokáže oslovit masy, a to tak, že nemůže jít jen o maličkosti typu zvětšení úložiště jako loni.

Proto se v posledních měsících mluví o tom, že Apple připravuje zcela novou podobu „mainstreamového“ iPadu, logického nástupce iPadu Air 2, který by měl přinést zhruba 10,5palcový displej s minimálními rámečky. Právě taková změna by asi měla být na počátku toho, že Apple přiměje stávající zákazníky koupit nový stroj. Byť ušel iPad od první generace až k druhému Airu pořádný kus cesty, zase tak zásadně se na první pohled neliší, a Air 2 je už tak dobrý, že další třeba jen mírné vylepšení vnitřností fungovat nebude.

Pochopitelně to není jen o vzhledu, ale je jasné, že je často hnacím motorem výměny starého za nové. Dále už bude na Applu, jak si budoucnost svých tabletů představuje. Jestli chce opravdu více konkurovat počítačům, měl by se patrně mnohem více zaměřit na iOS a funkce konkrétně pro iPady. Často přichází kritika, že většinu novinek získávají iPhony a iPad strádá, přestože prostor pro zlepšení, respektive posunutí operačního systému je obrovský.

„Máme pro iPad přichystané vzrušující věci. Stále jsem velmi optimistický ohledně toho, kam můžeme tento produkt posunout… takže vidím mnoho dobrých věcí a doufám v lepší výsledky,“ snažil se investory v konferenčním hovoru ujistit o světlých zítřcích šéf Applu Tim Cook. Jinak ale příliš pozitivních věcí na adresu iPadů říci nemohl.

Co se týče posledního kvartálu, o němž byla řeč především, Apple prý podcenil zájem a i kvůli problémům s jedním z dodavatelů nedokázal prodat tolik iPadů, kolik by mohl. Navíc vzhledem k nedostatečným zásobám Cook neočekává, že by se situace měla v následujícím čtvrtletí výrazněji zlepšit. Proto hovořil i mimo rámec současných kvartálů, aby sdělil něco pozitivního, a tak můžeme jen očekávat, kdy nové iPady dorazí.

Apple v minulosti nové tablety představoval na jaře i na podzim a podle posledních zpráv jsou ve hře obě varianty. Ať už to ale bude dříve nebo později, mohl by být pro iPady letošní rok vcelku klíčový. Apple znovu potřebuje vyvolat zájem a přilákat nové uživatele nebo ty stávající donutit k výměně.

.