Zavřít reklamu

iPady Applu jsou nejprodávanějšími tablety na světě. Není se ostatně čemu divit, protože prakticky vytvořily tento segment a konkurence se zrovna nepředhání v představování nových modelů. I tak bude ale rok 2023 na nové iPady pravděpodobně poněkud suchý. 

Tablety příliš netáhnou. Apple se své iPady snaží prezentovat jako dostupnou náhradu za počítač, i když je otázka, jaká je jeho představa „dostupnosti“. Pravda je taková, že když v období koronavirové krize jejich prodeje rostly, protože lidé v nich viděli jistý smysl, nyní zase razantně padají. Je to přece jen věc, bez které se člověk v aktuální situaci obejde, než aby si do takového zařízení ospravedlnil svůj nákup.

Konkurence v oblasti Android tabletů také nikam nespěchá. Na začátku února sice OnePlus představilo svůj tablet právě s operačním systémem Android, ale to je tak všechno. Google nám jej ukázal už loni, přičemž dosud jej oficiálně nevydal. Samsung představil loni v únoru svou vrcholnou řadu Galaxy Tab S8, ale letošní rok se pravděpodobně řady S9 nedočkáme. Stejné to nicméně bylo i v případě předchůdce. U Samsungu totiž neznamená každý další rok novou řadu vrcholných tabletů. Není ale vyloučeno, že představí nějaký dostupnější, třeba Galaxy Tab S8 FE.

 Jasně rozdané karty 

Když se podíváme na nabídku Applu, je ta poměrně bohatá. Je zde řada Pro, kterou zastupuje 6. generace 12,9“ varianty s čipem M2 a 4. generace 11“ varianty také s čipem M2. iPad Air 5. generace sice nabízí ještě čip M1, jenže kdyby jej měl Apple vybavit novější generací čipu, byly by zde jasné obavy o kanibalizaci vyšší řady, tedy iPadů Pro. Navíc se neočekává, že by měl umět ještě něco víc, a tak je poměrně nepravděpodobné, že se ho letos dočkáme. Je tomu i proto, že nepřijdou ani nové iPady Pro.

Ty Apple představil loni na podzim, i když jen formou tiskové zprávy. U nich se s příští generací očekává nasazení OLED displejů, kterou pravděpodobně společnost letos nestihne odladit k dokonalosti. Ostatně i iPad Pro s M1 čipem přišel na jaře, a to roku 2021, takže další generace se klidně můžeme dočkat právě až na jaře roku 2024 a nebude na tom nic špatného nebo divného.

Právě na podzim 2022 Apple představil i iPad 10. generace, tedy ten, který ztratil tlačítko plochy a otisk prstu přesunul do zapínacího tlačítka. Apple však pořád prodává i 9. generaci, která Home Button stále nabízí, a klidně si ji po celý tento rok rád ponechá. Cenový rozdíl zde totiž není nezanedbatelný. iPad 10 sice má pořád „jen“ čip A14 Bionic, ale ten pro tu práci, pro kterou je tablet určen, stačí.

Jediným potenciálním modelem k upgradu se zdá být iPad mini. Ten je aktuálně v 6. jeho generaci a je osazen čipem A15 Bionic. Je sice výkonnější, jak iPad 10, ale pokud by se měl rovnat iPadu Air, tak jasně zaostává. Jenže tady přichází otázka, co by mu Apple dal za čip? Jiné novinky by se ani neočekávaly, jenže aby dostal M1, na to je čip již poměrně starý, kdyby dostal M2, předběhl by Air. Apple jej tak dost možná nechá ještě chvíli přežívat ve stávající konfiguraci, než přijdou iPady Pro s čipy M3 a Air a mini dostanou svorně M2. 

Jestli základní iPad, tedy iPad 11, bude mít čip M1, je otázkou. Logičtějším krokem se zdá být spíše jeho osazení aktuálním čipem z iPhonu. Vzhledem k upadajícímu trendu trhu není pak rozšiřování portfolia o nějaký zcela nový model na pořadu dne. Letošní rok tak na iPady nebude nijak bohatý, jestli se vůbec nějakého nového modelu dočkáme. Ve hře je spíš jen nějaký chytrý displej.

.