Zavřít reklamu

LiDAR je zkratka pro Light Detection And Ranging, kdy se jedná o metodu dálkového měření vzdálenosti podle výpočtu doby šíření pulsu laserového paprsku odraženého od snímaného objektu. Apple jej představil spolu s iPady Pro v roce 2020, následně se tato technologie podívala i do iPhonů 12 Pro a 13 Pro. Dnes o něm ale není prakticky slyšet. 

Smysl LiDARU je poměrně jasný. Tam, kde ostatní telefony (a tablety) používají odlehčené typicky jen 2 či 5MPx kamery k určení hloubky scény, a podobně jsou na tom i iPhony základní řady bez přídomku Pro i když s vyšším rozlišením, LiDAR poskytuje více. Předně je jeho měření hloubky přesnější, takže dokáže vykouzlit poutavější Portrétové fotografie, jeho využití se najde i v případě focení za zhoršených světelných podmínek a pohyb v AR je s ním věrnější.

Právě v posledním řečeném ohledu se od něho čekali velké věci. Zážitek z rozšířené reality měl totiž posunout na vyšší a uvěřitelnou úroveň, kterou si měl zamilovat každý, kdo nějaké zařízení Applu s LiDARem vlastnil. Jenže tak nějak to vyšumělo do prázdna. Mohou za to samozřejmě vývojáři kteří, než aby ladili své tituly výhradně možnostem LiDARu, ladí je samozřejmě všem proto, aby se jejich titul rozšířil do co nejvíce zařízení a ne jen do dvou iPhonů řady, a to ještě těch nejdražších s nižším potenciálem prodeje.

LiDAR je prozatím omezen na vzdálenost pěti metrů. Do takové vzdálenosti dokáže odeslat své paprsky a z takové vzdálenosti je zase zvládne přijmout zpět. Od roku 2020 jsme se ale nesetkali s žádným jeho zásadním vylepšením, Apple se o něm už také nijak nezmiňuje, a to ani u novinkové funkce filmařského režimu. Chválu v tomto ohledu pěje jen na A15 Bionic. Na produktové stránce o iPhonech 13 Pro o něm tak najdete jedinou zmínku, a to právě jen v souvislosti s nočním focením v jedné jediné větě. Víc nic. 

Apple předběhl dobu 

Protože portréty umí i základní řada, stejně tak jako filmařský režim anebo noční fotografii, kdy v makru iPhonům 13 Pro pomáhá ultraširokoúhlý fotoaparát, je otázkou, zde jej má smysl vlastně udržovat. Jedná se o ten případ, kdy Apple zase předběhl svou dobu. Nikdo nic jiného podobného nenabízí, protože konkurence se soustředí právě jen na dodatečné kamery a v ojedinělých případech na různé ToF senzory.

Můžete namítat, že se hodí pro zmíněnou rozšířenou realitu. Jenže její využití je prostě na bodu nula. V App Storu je použitelných aplikací jen hrstka, nové přibývají tempem takovým, že skoro žádným, a svědčí o tom i mizivá aktualizace samostatné kategorie. K hraní Pokémon GO navíc žádný LiDAR nepotřebujete, to samé platí i o ostatních aplikacích a hrách, které rozjedete i na nižších iPhonech a v případě Androidu i na zařízeních o desítky tisíc Kč levnějších.

V souvislosti s náhlavními soupravami se o LiDARu hovoří také, kdy by jej ty mohly používat pro skenování okolí nositele. iPhone by je tak mohl do jisté míry doplnit a ve vzájemné synchronizaci lépe načíst prvky prostředí. Jenže kdy nám Apple hodlá své řešení pro AR/VR představit? To samozřejmě nevíme, ale tušíme, že do té doby o LiDARu nic moc víc neuslyšíme. 

.