Zavřít reklamu

Je tomu již deset let, co slavný zpěvák Bono z irské skupiny U2 založil svůj charitativní projekt Red. O této iniciativě se dnes mluví jako o vzorovém příkladu „kreativního kapitalismu“, který je dnes všudypřítomný. V době, kdy Bono projekt spolu s Bobbym Shriverem zakládal, se ale jednalo o věc poměrně unikátní.

Bonovi s Bobbym, který je mimochodem synovcem bývalého amerického prezidenta Johna F. Kennedyho, se již brzy po spuštění iniciativy podařilo navázat spolupráci s obrovskými firmami včetně Starbucks, Apple nebo Nike. Tyto společnosti od té doby přicházejí s produkty pod značkou (RED) a výtěžek z prodejů těchto produktů jde na boj proti AIDS v Africe. Za deset let kampaň získala úctyhodných 350 milionů dolarů.

Nyní iniciativu čeká výzva v podobě nové dekády a do té se Bonovi a spol. podařilo najít dalšího silného partnera. Tím je Bank of America, která kampani Red již v roce 2014 věnovala 10 milionů dolarů, když zaplatila 1 dolar za každé bezplatné stažení písně „Invisible“ od U2 v době Super Bowlu. Nedávno tato velká americká banka přihodila dalších 10 milionů dolarů a vedle toho začala na svých bankomatech zobrazovat fotografie HIV pozitivních matek a jejich dětí, které se díky Red narodily zdravé. Právě přenos viru HIV z těhotné matky na její dítě je totiž věc, proti které se Bono snaží usilovně bojovat.

„Když se nám daří dostat tyto léky (antiretrovirotika, pozn. autora) do rukou matek, nenakazí své děti a my můžeme zabránit šíření nemoci,“ říká Brian Moynihan z Bank of America. Bono dodává, že peníze, které projekt Red vygeneroval, jsou pro lidi naprosto klíčové a zachraňují jejich životy. Bono si pochvaluje i to, jak účinnou osvětou projekt Red je. „Teď můžete jít do bankomatu Bank of America v Toledu v Ohiu a uvidíte obrázek dětí narozených díky Red bez AIDS. Má to smysl.“

Bono prý brzy zjistil, že pro své plány těžko získá dostatečnou politickou podporu. Boj proti AIDS v Africe totiž není něco, na čem by americký politik mohl před deseti lety vyhrát volby. Peníze získané kampaní Red jsou spravovány neziskovou organizací The Global Fund, která bojuje za vymýcení HIV/AIDS, malárie a tuberkulózy. Tato organizace ročně operuje se 4 miliardami dolarů, které povětšinou získává od vlád různých zemí, a Red je jejím nejštědřejším dárcem z oblasti soukromého sektoru.

Možná ještě důležitější než získané prostředky je ale již zmíněná osvěta, která je z úst šéfů velkých firem o mnoho účinnější než z úst zdravotníků. AIDS již zabil okolo 39 milionů lidí a HIV pozitivní matky i nadále infikují své nenarozené děti. Počet přenosů ale díky mnohem lepší dostupnosti léčby výrazně klesá a na tom má svůj podíl i právě Red. „Když jsme s Red začínali, s HIV se léčilo 700 000 lidí, nyní má své léky 15 milionů lidí,“ říká Bono.

Jak již bylo nastíněno, na kampani Red se podílí i Apple. Spolupráci se slavným rockovým zpěvákem odstartoval již Steve Jobs, který do prodeje pod značkou (RED) uvedl červený iPod. Spolupráce od té doby pokračuje a kromě prodeje dalších produktů (např. červených pouzder Smart Cover a Smart Case či sluchátek Beats) se Apple zapojil i dalším způsobem. Designéři Applu Jony Ive a Marc Newson pro speciální aukci navrhli unikátní produkty jako upravený fotoaparát Leica Digital Rangefinder, který byl vydražen za 1,8 milionu dolarů. Apple se pak podílel i na celé řadě dalších akcích. V rámci té poslední, kdy pod značkou (RED) mimo jiné prodával i úspěšné iOS aplikace, pro Red vybral přes 20 milionů dolarů.

Na kampaň Red byl v důsledku toho dotazován právě i designér Applu Johny Ive, který měl odpovědět na dotaz, zda si myslí, že kampaň ovlivnila ostatní firmy v tom, jak přemýšlí nad společenskou odpovědností v korporátním prostředí. Johny Ive odvětil, že ho mnohem více zajímá, jak se cítí matka, jejíž dcera může žít, než jestli měla kampaň Red dopad na ostatní firmy.

K tomu dodává: „Věc, která mne vzala za srdce, byla velikost a ošklivost toho problému, která pro lidi obvykle znamená pokyn k tomu, aby se od něho odvrátili. Moc se mi líbilo, jak ten problém viděl Bono – jako problém, který je potřeba vyřešit.“

Zdroj: Financial Times
.