Zavřít reklamu

Telefony Apple iPhone jsou již několik let k dostání v nejrůznějších barevných provedeních, díky čemuž si každý může vybrat na základě vlastních preferencí. Něco takového ale ještě před pár lety tak normální úplně nebylo, přinejmenším tedy u telefonů od Applu ne. Vždy totiž byly iPhony k dostání v neutrálním provedení. Snad jen jedinou výjimkou byl iPhone 5C. U tohoto telefonu Apple trošičku zaexperimentoval a vsadil na pestré barvy, což však bohužel zrovna dobře nedopadlo.

U dnešních generací je tomu už ale naštěstí úplně jinak. Například takový iPhone 13 Pro je k dostání v alpsky zeleném, stříbrném, zlatém, grafitově šedém a horsky modrém provedení, přičemž v případě klasického iPhonu 13 je výběr ještě o něco pestřejší. V takovém případě jsou totiž telefony k dostání v zelené, růžové, modré, temně inkoustové, hvězdně bílé a (PRODUCT)RED barvě. Při srovnání barev u základních modelů a modelů Pro tak ještě můžeme narazit na jednu zvláštnost. U iPhonu 13 a 13 mini je Apple o něco „odvážnější“, zatímco u modelů Pro vsází na neutrálnější barvy. Nejlépe to jde vidět na absenci růžového a (PRODUCT)RED provedení. Jenže proč?

iPhony Pro vsázejí na neutrální barvy

Jak už jsme zmínili výše, velice jednoduše by šlo shrnout, že Apple v případě iPhonů Pro vsází na neutrálnější barvy a má k tomu poměrně prostý důvod. Neutrálnější barvy jednoduše vedou a lidé je v mnoha ohledech většinou preferují nad těmi výstřednějšími. Mnoho jablíčkářů se také shoduje na tom, že pokud si mají koupit zařízení v hodnotě i přes 30 tisíc korun, tak samozřejmě budou volit tak, aby se jim iPhone po celou dobu používání zamlouval. Dle slov některých uživatelů právě proto favorizují neutrální barvy. Zároveň je nutné vzít v potaz, že většina svůj iPhone zase tak často nemění a vybírá tedy model, se kterým budou komfortní po celou dobu jeho životního cyklu.

Úplně stejná situace navíc platí i v případě základních modelů, které jsou k dostání i ve výstřednějších provedení. U těchto kousků můžeme častokrát pozorovat, že se většinou černé (u iPhonu 13 temně inkoustové) modely vyprodají podstatně rychleji než ostatní varianty. Právě to je důvod, proč specificky (PRODUCT)RED bývá většinou skladem. Červená je jednoduše příliš výstřední barvou, u které se jablíčkáři obávají do ní investovat. Nutno však podotknout, že u současné řady iPhone 13 udělal Apple poměrně povedenou změnu. Červenou barvu iPhonu (PRODUCT)RED lehce změnil, kdy vsadil na sytější a živější odstín, za což ostatně sklidil chválu ze strany samotných uživatelů. Určitě také nesmíme zapomenout zmínit, že prakticky stejně je tomu i v případě konkurenčních telefonů. Výrobci stejně tak u takzvaných high-end modelů vsázejí spíše na neutrální barevná provedení.

iPhone 13 Jablíčkář

Použití krytu

Na druhou stranu ale nesmíme ani zapomínat na uživatele, pro které nehraje barevné provedení absolutně žádnou roli. Tito jablíčkáři většinou stejně design, respektive barvu svého iPhonu, stejně překrývají ochranným krytem, který pak mohou volit v nejrůznějších barvách – například v těch neutrálních.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Pane redaktore, měl byste si prostudovat historii Apple produktů. Jediný iPhone, který byl jen v jednom barevném provedení, byl iPhone 1. generace (často označován jako 2g). Od iPhonu 3G už byly vždy varianty černá a bílá. To skončilo u iPhonu 4s. Při představení iPhonu 5 byl použit hliník, proto se barvy přejmenovaly na silver a slate black. U iPhonu 5s byly poprvé varianty 3, jelikož se slate black změnila na space grey a přibyla také zlatá + byl představen Vámi již zmíněný iPhone 5C v plno barevných variantách.

celý text

Čtěte více.