Zavřít reklamu

S loňským vydáním iOS 15 Apple poprvé rozšířil aplikaci Apple Wallet o podporu ukládání klíčů od kanceláří. Tato funkce umožňuje uživatelům Apple Watch a iPhonu vstupovat do budov poklepáním na zařízení a odemknout si tak dveře. Jednoduše, rychle a bez klíčů, čipů nebo karet. Nyní developerská společnost Silverstein Properties oznámila, že zavádí podporu této funkce pro nájemníky ve Světovém obchodním centru. 

V uveřejněné tiskové zprávě společnost Silverstein Properties oznámila, že implementace zaměstnaneckých karet do aplikace Apple Wallet umožní zaměstnancům přístup do budov, kanceláří, pater, fitness center a sociálních prostor pouhým klepnutím na iPhone nebo Apple Watch. Vypadá to jako naprostá idylka, ale je zde několik sporných faktů.

Problém jménem NFC 

Proces nastavení probíhá prostřednictvím aplikace Silverstein Inspire a je to logické. S její pomocí pak mohou zaměstnanci a nájemníci přidat svou zaměstnaneckou kartu do aplikace Apple Wallet ve svém iPhonu a hodinkách Apple Watch. K používání jim pak postačí jen zařízení a Wallet. Problém je v tom, proč používat aplikaci Wallet? Odpověď je jednoduchá – jinde vám totiž Apple nepovolí NFC, na kterém tato technologie frčí.

Apple Wallet

Chytrých zámků je už na trhu spousta, kdy jich mnoho jede na HomeKitu, když jim výrobce zaplatí licenci. Jenže pak jsou zde ty společnosti, které chytré zámky prodávají, ale licenci nemají žádnou. I když pak poskytují aplikaci v App Store, ta komunikuje se zámkem na platformě iOS jen skrze Bluetooth. To uživatele omezuje zejména v tom, že je třeba podniknout o několik kroků více, popřípadě intenzivněji interagovat se smartphonem. Typicky nejdříve klepnout na zámek, obdržet v telefonu notifikaci, tu potvrdit a teprve následně „odemknout“. Jak ale toto funguje na Androidu? 

Bohužel pro uživatele Applu značně jednodušeji. Google přístup vývojářům k NFC běžně poskytuje, takže ti mohou jeho služeb využít i v rámci svých aplikací. Když tedy chcete odemknout stejný zámek, jako je tomu výše, jen k němu přijdete, klepnete na něho a hned odemykáte. Chytrý zámek se totiž spojí s vaším Android zařízením, které máte třeba v kapse nebo kabele, a když jej detekuje, automaticky vám odemknutí umožní. To tedy bez toho, aniž byste brali telefon vůbec do ruky a cokoli potvrzovali. Když toto samozřejmě udělá někdo, kdo nemá staženou aplikaci nebo v ní nemá autorizaci, bude mu přístup odepřen.

Apple nic převratného nevymyslel 

Jak také zpráva uvádí, integrace Apple Wallet umožňuje společnosti Silverstein snadno spravovat sdílené kancelářské prostory. Vysvětluje to tak, že jedna společnost si může pronajmout kancelářský apartmán ve WTC na pondělí a úterý a jiná společnost si může pronajmout ty stejné prostory na středu až pátek. No jenže ani tohle není vůbec nic nového. U zmíněných zámků funguje např. systém odesílání kódů, kterým navolíte časovou platnost. Využívá se toho zejména v ubytovacích službách.

Apple Wallet iD
Na průkazy totožnosti se ve Wallet ještě čeká

Nájemník tedy nepotřebuje klíče. Máte-li chytrý zámek, odešlete mu kód, který si přidá do aplikace výrobce a s jeho pomocí bude u zámku autorizován. Pronajímatel se tak fyzicky s nájemníkem nemusí ani potkat. Tomuto kódu pak nastaví platnost, třeba na týden podle toho, jak dlouho bude nájemník pronajímaný objekt či prostor využívat. Snadné a efektivní. Tedy pokud obě strany vlastní Android.

Zaděláno na monopol 

Podle původní zprávy to tedy vypadá, že Apple znovu objevil Ameriku. Ve finále ale jen dohání řešení, které již jinde existuje, a snaží se jej šít na své služby. A to není dobře. V tomto případě to totiž opět zavání antimonopolním šetřením. Proč nějaká společnost může mít do Wallet přístup, a jiná ano? Proč vůbec musí být do Wallet přístup, a proč nemůže stejně fungovat i aplikace, která s Wallet nemá nic společného?

watchOS 8 Wallet

Apple by měl, podobně jako tomu udělal u platformy Najít, umožnit i ostatním výrobcům/společnostem/vývojářům využívat plný potenciál jeho služeb a zařízení a nesnažit se nás pořád všechny omezovat tím, jak to vymyslel on a jak si myslí, že je to pro nás nejlepší. Alespoň v tomto ohledu se tedy plete. 

.