Zavřít reklamu

Je iPhone dokonalý telefon? Dost možná. Určitě vás ale napadne minimálně jedna věc, kterou konkurence má, ale Apple jej svému iPhonu ještě z nějakého důvodu neposkytl. A co obráceně? Jaké funkce chybí zařízením s Androidem, ale Apple už je u svých iPhonů nabízí? Nebudeme tady hledět na patenty, ale jen konstatovat 5 a 5 věcí, které by mohl iPhone převzít od vlajkových lodí s Androidem a opačně. 

Co chybí iPhonu 

USB-C konektor 

Kolem Lightningu se toho napsalo už hodně. Je zjevném proč si jej Apple drží (kvůli penězům z programu MFi). Jenže uživatel by na přechodu na USB-C prostě vydělal. Sice by všechny stávající kabely zahodil, ale zanedlouho by měl stejnou sestavu s USB-C, od které se jen tak neupustí (Apple jej dokonce už implementoval i do iPadů Pro nebo některého příslušenství).

Rychlé (bezdrátové) nabíjení a reverzní nabíjení 

7,5, 15 a 20W nabíjení je pro Apple jistou mantrou. První je nabíjení pomocí technologie Qi, druhé pak MagSafe a třetí drátové nabíjení. Kolik zvládne konkurence? Např. Huawei P50 Pro, který právě vstoupil na český trh, zvládne 66W rychlé drátové a 50W bezdrátové nabíjení. iPhony ani neumí reverzní nabíjení, tedy to, které by poskytlo šťávu třeba AirPodům, které byste položili na jejich zadní stranu.

Periskopový objektiv 

Optika fotosoustavy neustále více a více vystupuje nad záda iPhonů. Např. Samsung Galaxy S21 Ultra nebo Pixel 6 Pro a další vlajkové lodě různých výrobců Android telefonů už nabízejí periskopové objektivy, které jsou schovány v těle zařízení. Poskytnou tak větší přiblížení a nekladou si takové nároky na tloušťku zařízení. Jejich jediným negativem je horší clona.

Ultrazvuková čtečka otisků prstů pod displejem 

Face ID je fajn, jen nefunguje na šířku. Nefunguje ani s rouškou zakrývající dýchací cesty. U někoho může mít problémy i s dioptrickými brýlemi. Kdyby Apple neimplementovat čtečku otisků prstů do displeje, tedy to modernější a líbivější řešení, mohl by přidat alespoň tu klasickou, tedy tu známou z iPadů, která je ve vypínacím tlačítku. On by tedy mohl, ale prostě nechce.

Plně otevřené NFC 

Apple pořád omezuje možnosti NFC a neotvírá jej pro plné jeho využití. Zcela nelogicky tak krátí funkcionalitu svých iPhonů. Na Androidu má k NFC přístup každý vývojář a může mu odladit mnohá příslušenství. 

Co chybí smartphonům s Androidem 

Plně adaptivní displej 

Pokud má telefon s Androidem adaptivní displej, v drtivé většině případů nefunguje tak, jako ten Applu. Ten nemá pevně stanovené stupně, ale pohybuje se v celém svém rozsahu. Telefony s Androidem ale jedou jen po předdefinovaných frekvencích.

Fyzické tlačítko pro ztlumení 

Už první iPhone přišel s fyzickým přepínačem hlasitosti, kdy jste i poslepu a čistě po hmatu přepnuli telefon do tichého režimu. Android toto neumí.

Face ID 

Face ID biometricky ověřuje uživatele, kdy je tato technologie brána jako plně bezpečná. Můžete skrze ni tedy přistupovat i do aplikacích pracujících s financemi. To na Androidu ne. Tam k tomu musíte využít čtečku otisků prstů, protože ověření obličeje není tak propracované, a tedy ani tak bezpečné.

MagSafe 

Některé snahy už sice proběhly, ale jen u hrstky výrobců, přičemž na širší rozšíření nedošlo ani v podpoře modelů telefonů dané značky. Vázne i podpora od výrobců příslušenství, na čemž úspěch a neúspěch celého řešení stojí i padá.

Delší softwarová podpora 

I když se situace v tomto ohledu pořád zlepšuje, tak ani ty největší výrobci neposkytují podporu operačního systému po takovou dobu, jako to činí Apple s jeho iOS ve svých iPhonech. Vždyť aktuální verzi iOS 15 zvládají i telefony z roku 2015, tedy konkrétně iPhone 6S, kterému bude letos už 7 let.

.