Zavřít reklamu

Svět IT je dynamický, neustále se měnící a především pořádně hektický. Konec konců, kromě dennodenních válek mezi technologickými giganty a politiky se pravidelně objevují novinky, které dokáží vyrazit dech a tak nějak nastiňují trend, kterým by se lidstvo mohlo v budoucnu vydat. Sledovat všechny zdroje ale může být pekelně náročné, a tak jsme si pro vás připravili tuto rubriku, kde v krátkosti shrneme několik nejpodstatnějších novinek ze dne a představíme nejžhavější denní témata, která kolují internetem.

Kanye Westovi se volby nakonec pořádně prodražily. Ani tak však neuspěl

Když před pár lety známý rapper a zpěvák Kanye West oznámil svým fanouškům svůj plán kandidovat v nadcházejících amerických volbách, většina svéprávných voličů se jen chytala za hlavu a divila se dalšímu výstřelku tohoto extravagantního umělce. Skalní milovníky pak překvapila zejména tendence postavit se prezidentu Donaldu Trumpovi, k němuž Kanye West chová poměrně velké sympatie. Přesto se však rapper nenechal odradit a kromě prazvláštního volebního programu se pustil i do sbírání hlasů, kterých nakonec utržil rovných 60 tisíc. Tato suma však nebyla zadarmo a jak zpěvák sám přiznal, za kandidaturu utratil přes 9 milionů dolarů, což je sice oproti „velkým hráčům“ stále decentní částka, ale i tak se jedná o nemalý objem peněz.

V dohromady 12 státech, kde se dostal na listinu kandidátů, tak zaplatil průměrně 150 dolarů za hlas. V Kalifornii se pak na seznamu objevil jako kandidát na viceprezidenta. Tak či onak, volby se umělci pořádně prodražily a na svou kandidaturu si musel vypůjčit zhruba 10 milionů dolarů. Milion se mu sice vrátil z dotací a nějaký přebytek mu zůstal, ale i tak se jednalo o poměrně drahý šprým. Nejlépe se pak Kanye Westovi vedlo v Tennessee, kde obdržel přes 10 tisíc hlasů. Nejedná se nicméně o jediného nezávislého kandidáta – své štěstí pokoušel i rapper Roque De La Fuente, který v Kalifornii s Westem uzavřel pakt a dohromady si duo vyneslo 0.3% všech hlasů. Uvidíme, zdali si příští volební období, tedy v roce 2024, West střihne další pokus. Do karet mu však čísla a zájem veřejnosti příliš nehrají.

YouTube pálí do vlastních řad. Platforma je kritizována za šíření dezinformací

Ačkoliv se řada technologických gigantů kladně vyjádřila k iniciativě bojovat proti rapidně se šířícím dezinformacím, v případě Googlu tato snaha jaksi vyšuměla do prázdna. Alespoň tedy v očích uživatelů a veřejnosti, jelikož platforma YouTube podle řady názorů efektivně nezareagovala na přítomnost falešných livestreamů a nechala jim volný průběh. Zejména se pak opakovaně skloňovaly živé přenosy stanice One America News, která předběžně proklamovala vítězství stávajícího amerického prezidenta Donalda Trumpa a dokonce zveřejnila video, kde reportérka Christina Bobb obviňuje demokratickou stranu z manipulace a podvodů s volebními hlasy.

Nejednalo se však o jediný přešlap ze strany YouTube, které dotčené livestreamy nezakázalo a místo toho jim zkrátka odebralo monetizaci a varovalo uživatele před potenciálně nevhodným či lživým obsahem. Ani to ale stanici One America News nezastavilo a dál šířila dezinformace. Google se však k celé věci oficiálně vyjádřil tak, že zmíněná videa nijak neporušují zásady komunity ani obchodní podmínky, což komunitu nadále rozhořčilo. Tak či onak se ambivalentní přístup tohoto technologického giganta k tak palčivému problému setkal s nepochopením, a zatímco ještě před pár dny Google hodlal bojovat na všech frontách proti jakékoliv formě nepotvrzeného a nepodloženého obsahu, nakonec se platforma rozhodla příliš do dění nezasahovat.

Steve Bannon vyzval k násilí proti Faucimu a vykoledoval si několikanásobný zákaz nahrávání obsahu

Pokud alespoň po očku sledujete mezinárodní dění, jistě vám neunikly několikanásobné zmínky o Anthony Faucim, tedy lékaři, který zastává vrchní post Národní úřadu pro alergie a infekční nemoci. Jedná se o poměrně kontroverzní postavu, která je opakovaně obviňována z nezvládnutí koronavirové pandemie a často si Fauci za svůj laxní přístup odnesl poměrně nelichotivé přezdívky. V případě komentátora, podcastera a bývalého šéfa strategické divize Bílého domu, Steva Bannona, však situace zašla ještě dál. Po svém odchodu z úřadu a opuštění postu se totiž Bannon uchýlil k tvorbě podcastů, zejména pak k War Room Pandemic, kde se vyjadřuje k aktuálnímu dění.

A právě v jedné epizodě zmíněného podcastu Bannon vyřkl něco, co ho v očích technologických gigantů i veřejnosti pořádně potopilo. Steve totiž vyzval k popravě Fauciho a zároveň proklamoval, že by hlavu šéfa FBI, Christophera Wraye, měli napíchnout lidé na kůl a postavit před Bílý dům jako varování. YouTube se pochopitelně k přehnaným tvrzením postavilo náležitě negativně a podcast okamžitě stáhlo. Podobně se zachoval i Facebook a Twitter, tedy platformy, kde Bannon často svá videa zveřejňoval, nebo se vyjadřoval v příspěvcích k aktuálnímu dění. Tak či onak, proslulý komentátor a byrokrat upadl v nemilost takřka všech technologických gigantů. Není však první ani poslední a dá se očekávat, že v následujících dnech během tak vypjaté situace bude podobných případů jen přibývat.

Diskuze k článku

    To tady pokaždé budeme číst o tom, jak je svět IT dynamický? Jednou nebo dvakrát se to dá, ale víc ne, sorry. Pokud pro tuhle rubriku chcete něco udělat, tak jí dejte název, podle kterého jí vždycky hned poznáme. A vyhoďte pak ten první odstavec. ?

    Díky za připomínku, změníme. Rubrika má svou kategorii – první týden se zobrazí v aktuálních tématech, a poté je součástí rubriky Hlavní novinky dne ze světa IT. Přeji pěkný den.

celý text

Čtěte více