Zavřít reklamu

Svět IT je dynamický, neustále se měnící a především pořádně hektický. Konec konců, kromě dennodenních válek mezi technologickými giganty a politiky se pravidelně objevují novinky, které dokáží vyrazit dech a tak nějak nastiňují trend, kterým by se lidstvo mohlo v budoucnu vydat. Sledovat všechny zdroje ale může být pekelně náročné, a tak jsme si pro vás připravili tuto rubriku, kde v krátkosti shrneme několik nejpodstatnějších novinek ze dne a představíme nejžhavější denní témata, která kolují internetem.

Oproti prémiovému modelu iPhone 12 Pro si Galaxy Note 20 Ultra ani neškrtl

Ačkoliv zlí jazykové často tvrdí, že jablečný smartphone po výkonové stránce za konkurencí poměrně solidně zaostává a může se pochlubit leda tak elegantním ekosystémem a odladěným systémem, poslední léta se situace pomalu otáčí, a byť ještě dosud dominovaly na trhu po stránce výkonu zejména chytré telefony od Samsungu, nyní Apple pomalu přebírá žezlo. To ostatně potvrdil i nejnovější test rychlosti, který proti sobě postavil nejnovější iPhone 12 Pro a prémiový, luxusní model Galaxy Note 20 Ultra, jenž se opakovaně chlubil pořádně nabušenými vnitřnostmi a vynikajícím zpracováním. Konec konců, díky čipu Snapdragon 865+, 12GB RAM a speciálnímu grafickému jádru se z jihokorejského smartphone stává pěkně rychlé žihadlo, které by se o své místo bát nemělo.

Tedy to si většina zákazníků myslela do chvíle, než se na scéně objevil iPhone 12 Pro s čipem A14 Bionic a ukázal Samsungu, zač je toho loket. Podle testu totiž jablečný smartphone pokořil jihokorejského giganta o rovných 17 sekund, ačkoliv se iPhone může chlubit „pouze“ 6GB RAM a stojí o rovných 300 dolarů méně. Nutno ovšem podotknout, že Applu dává značnou výhodu právě iOS, tedy vlastní operační systém, který může libovolně odladit a optimalizovat. Samsung v tomto ohledu musí spoléhat na Android, který je místy těžké ukočírovat a bylo by tak jen fér tvrdit, že při využití stejného systému by se větší rozdíly smazaly. I tak se ale jedná o pozoruhodný výsledek a nezbývá než doufat, že se Apple tímto úspěchem inspiruje i v budoucnu.

Zprávy na WhatsApp nově zmizí již po 7 dnech. Co od novinky čekat?

Služba WhatsApp sice spadá pod Facebook, což samo o sobě může znít vzhledem k soukromí uživatelů poněkud kontraproduktivně, nicméně i tak se jedná o spolehlivo ua především bezpečnou aplikaci, která se od Messengeru liší nejen end-to-end šifrováním, jenž zajišťuje minimální šanci na prolomení zpráv, ale také výrazně zvýšený ohled na citlivá data uživatelů. I z tohoto důvodu technologický gigant přichází s novinkou, která jistě potěší všechny aktivní uživatele. A tou jsou speciální zprávy, které automaticky zmizí již po 7 dnech a budou zpětně nedohledatelné. Pakliže tedy vedete v aplikaci několik nepodstatných konverzací naráz, a nebo se obáváte, že daná konverzace půjde zpětně dohledat, již se tímto neduhem trápti nemusíte.

Tak či onak, zdaleka se nejedná o nativní nastavení a funkce půjde pochopitelně libovolně kdykoliv vypnout. Stejně tak si budete moci vychytávku aktivovat pouze u vybraných konverzací, aniž byste ovlivnili zbytek. Zprávy od rodiny a přátel si tak můžete archivovat a zbytek můžete s klidným a čistým svědomím nechat vymazat. Rozhodně se však jedná o krok dobrým směrem, především pak k většímu soukromí uživatelů, kteří si budou moci sami vybrat, jaké zprávy chtějí uchovat. Nezbývá než doufat, že Facebook nebude s implementací příliš otálet a přispěchá s aktualizací pokud možno co nejdříve.

Novou konzoli PlayStation 5 si v dohledné době užije jen několik šťastlivců

O novou generaci konzolí je větší zájem než japonské Sony očekávalo, což vedlo k mnohým spekulacím o tom, že se v den vydání dostane pouze na několik šťastlivců, kteří si zařízení předobjednali a zbytek si bude muset pár týdnů počkat. A jak fanoušci pravili, tak se také stalo. Sony tak opakovaně potvrdila, že nestíhá vyrábět dostatečný počet kusů a chvíli potrvá, než se konzole dostane do domovů pozdějších zájemců. Ačkoliv tak mnozí milovníci PlayStationu mohli doufat, že si zkrátka v den vydání vezmou dovolenou a postojí si pár hodin ve frontě, nakonec padla i tato možnost, a to z důvodu koronavirové pandemie. Sony tak oficiálně vyzvala, ať se fanoušci neshromažďují, jelikož kusy nebudou fyzicky dostupné.

Jedinou výjimkou tak mají být opět lidé, kteří si zařízení předobjednali. Ti dostanou termín vydání, kdy si budou moci pro konzoli dojít. Tak či onak, zbytek hráčů se podle Sony dočká pravděpodobně až kolem Vánoc, tedy více než měsíc a půl po vydání, které proběhne 12. listopadu v Severní Americe a 19. listopadu ve Velké Británii. Co se českých luhů a hájů týče, i my máme bohužel smůlu. Podle vyjádření většiny obchodů a eshopů totiž k dalšímu očekávanému naskladnění dojde až v únoru a nedá se příliš počítat s tím, že by se do té doby něco výrazně změnilo. Nezbývá tedy než držet palce a doufat, že se Sony nějak podaří naskladnit dostatečný počet kusů.

.