Zavřít reklamu

Od Štědrého dne nás dělí jen 24 dní, proto není divu, že se technologické společnosti snaží vnadit na své produkty, protože pokud vánoční sezonu minou, tržby, o které přijdou, budou dohánět jen stěží. Vše se tak točí kolem vánočních reklam, kdy tu svou vydali i dva největší rivalové, tedy Apple a Samsung. 

Letošní vánoční reklama Applu nás bohužel vůbec neoslovila, což neznamená, že je vyloženě špatná. Společnost ji pojmenovala Share the Joy a je zaměřena na hudbu a AirPody. Ústřední duo v ní prochází městem, tancuje na hudbu s názvem Puff od Bhavi & Bizarrap a čehokoli se dotkne, se změní ve sníh, což je trošku kontroverzní s ohledem na vybouchnutého pejska, kohouta, nebo sebevražedný skok z mostu. Natáčení probíhalo v Buenos Aires v Argentině, a už z toho důvodu je evidentní, že se vánoční atmosférou míjí nejen na evropském kontinentu. Efekty proměňujících se objektů ve sníh jsou sice líbivé, ale reklama nevystihuje nic z kouzla Vánoc, což se naopak daří právě Samsungu.

Ten už i u nás v televizních stanicích vysílá reklamu pojmenovanou jako Quick Share the holidays with Galaxy, která není zaměřená na produkt ale funkci. Ta prakticky funguje podobně jako Apple AirDrop a je součástí nadstavby Androidu One UI. Ústřední duo aktérů si v ní vyměňuje fotografie, přičemž to má za následek celkové sblížení nejen jich, ale celých domovů. V tomto jasném poselství netřeba hledat nic jiného, i když v případě Galaxy Z Flipu je zde možná až příliš tlačeno na pilu.

Ten je pak hlavní hvězdou další reklamy z vánočního večírku, kde pořizuje jednu fotografii za druhou. O nic světoborného se zde sice nejedná, na druhou stranu to není tak přitažené za uši, jako tancování v ulicích a minimálně influenceři k tomuto mohou mít hodně blízko. Apple má „smůlu“ v tom, že jsou jeho vánoční reklamy považovány za ikonické, a na tu letošní se velice snadno zapomene. Oproti tomu Samsung vydává reklamy jak na běžícím pásu, a to ať ty útočící na konkurenci nebo jen ty, které mají promovat jeho novinky. Reklamu na produkty Applu přímo od společnosti u nás navíc nikde ani neuvidíte, protože Apple to prostě nepotřebuje (což neplatí o APR a prodejcích Apple produktů).

I když nezanechají reklamy Samsungu u diváka dlouhodobější efekt, od společnosti je rozhodně milé, že pro ní není Česká republika okrajovým trhem. Ostatně se u nás nedávno rozjel i oficiální český newsroom. Stejně jako v případě Applu u nás ale Samsung také mnohé své produkty nedistribuuje. Třeba právě v případě Bespoke edice Galaxy Z Flipu4 máme smůlu, stejně jako s přenosnými počítači tedy Galaxy Booky.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Za mě Samsung, top reklamy! Apple reklama tak nějak úplný úlet, kdo to vymyslel, už asi sjížděl bílý sníh :D
    Chvilku jsem o Ztku uvažoval, ale klasika (podobně jak u Apple) Samsung škudlil a foťáky nijak nevylepšil. Dle úniků nevylepší ani fotosoustavu v chystaném základním S23.
    Jako by výrobci jen přešlapovali na místech a do ničeho se moc nehrnuli. Tím lépe pro spotřebitele, pokud není úplný konzumák, alesoň ušetří a může koupit co 2-3 roky, kdy to bude alespoň dávat trochu smysl.
    btw: Pokud Apple nezabije ten odporný notch, alias nově pouze přejmenovaný na DI, tak zvažuji Samsung, zvažoval jsem i Pixel, ale ten do menšího modelu dává pouze 2jitou fotosoustavu…

celý text

Čtěte více.