Zavřít reklamu
iWant

Historie Apple reklam. Výběr těch nejlepších z nejlepších za posledních 33 let

iWant

Za desítky let své existence vypustil Apple do světa pěknou řádku reklam. Některé se stihly stát kultovními, jiné upadly v zapomnění nebo čelily výsměchu. Reklamy se ale dějinami Applu táhnout jako červená nit a můžeme na nich skvěle pozorovat vývoj jablečných produktů. Pojďte se s námi podívat na několik těch nejzásadnějších.

1984 – 1984

V roce 1984 představil Apple svůj Macintosh. Propagoval ho dnes již legendárním spotem s názvem „1984“ z režisérské dílny Ridleyho Scotta, veřejně promítaným v průběhu Super Bowlu. Reklama, ze které představenstvo jablečné společnosti původně vůbec nebylo nadšené, se vepsala do historie, a Applu se podařilo v průběhu prvních 100 dní prodat 72 tisíc počítačů.

Lemmings – 1985

Stejný úspěch, s jakým se setkal spot „1984“, si Apple sliboval i od kampaně s názvem „Lemmings“, kterou vytvořil tentýž kreativní tým. Režie se zhostil bratr Ridleyho Scotta Tony, ale video skončilo fiaskem. Záběr na dlouho řadu uniformně oděných lidí s páskami přes oči, kteří se za zvuků melodie ze Sněhurky a sedmi trpaslíků hromadně vrhají z útesu, se u publika nesetkal s pochopením. Diváci označili video za „útočné“ a Apple musel kvůli špatným prodejním výsledkům, zaviněným neúspěšnou kampaní, propustit 20 % svých zaměstnanců. V tomtéž roce opustil Apple i Steve Jobs.

The Power To Be Your Best – 1986

V osmdesátých letech minulého století přišla společnost Apple se sloganem „The Power To Be Your Best“, který úspěšně používala po celých deset let. Kampaň se sice musela potýkat s jistou kritikou ze strany marketingových odborníků kvůli tomu, že specificky nezdůrazňovala jednotlivé jablečné počítače, celkově ale byla velice úspěšná.

Hard Sell – 1987

V osmdesátých letech byla hlavním rivalem Applu firma IBM. Apple se pochopitelně snažil svůj podíl na trhu s výpočetní technikou rozšířit a přesvědčit veřejnost, že může nabídnout lepší věci, než konkurence. Tuto snahu odráží spot „Hard Sell“ z roku 1987.

 

Hit The Road Mac – 1989

V roce 1989 představil Apple světu svůj první „přenosný“ Macintosh. K propagaci použil spot s názvem „Hit The Road Mac“ a snažil se v reklamě zdůraznit, že Mac mohou používat i ti, kteří o počítačích nic nevědí. Přenosný Macintosh se ale s významně příznivou odezvou nesetkal. Na vině byla nejenom obtížná mobilita počítače, který vážil zhruba 7,5 kilogramu, ale také vysoká cena – ta činila 6500 dolarů.

John and Greg – 1992

V roce 1992 přišla společnost Apple s reklamou, v níž divákům ukázala dva „běžné“ muže, Johna a Grega. Ti v letadle zcela bez problémů používají své kabelem vzájemně propojené PowerBooky. To, co v dnešní době považujeme za naprostou samozřejmost, bylo počátkem devadesátých let jakousi malou revolucí.

Mission Impossible – 1996

Jedním ze společných znaků řady jablečných reklam byly celebrity a významné osobnosti. V roce 1996 byl velkým hitem akční trhák „Mission Impossible“ s Tomem Cruisem v hlavní roli. Kromě Cruise si ve filmu „zahrál“ také PowerBook od Applu. Akční záběry Apple použil i ve své úspěšné reklamě.

Here’s To The Crazy Ones – 1997

V roce 1997 se do čela Appleú opět postavil Steve Jobs a firmě se podařilo doslova povstat z popela. V tomtéž roce se také zrodila velkolepá televizní i tisková kampaň, nesoucí se v duchu černobílých portrétů významných osobností, jako byl Bob Dylan, Muhammad Ali, Gándhí nebo Albert Einstein. Kampaň se vžila do povědomí veřejnosti také pod názvem „Think Different“.

Say Hello to iMac – 1998

Nedlouho po návratu Steva Jobse na pozici CEO společnosti Apple přišly na svět nové, zcela revoluční iMacy. Kromě nápaditého designu se mohly pochlubit i skvělými funkcemi a jednoduchou, ale spolehlivou konektivitou. Příchod iMaců doprovázely reklamní spoty, zdůrazňující zejména snadnost připojení iMaců k internetu.

Take California – 2001

První iPod od společnosti Apple spatřil světlo světa v říjnu roku 2001. K propagaci svého nového přehrávače použil Apple video, v němž účinkovali Propellerheads – kapela, která nikdy nevydala žádné album. Ještě dříve, než Apple roztančil barevné animované siluety, se v první reklamě na iPod objevil tančící třicátník.

Get a Mac – 2006

První reklama z kampaně „Get a Mac“ byla vydána v roce 2006. Ke konci roku bylo na světě již devatenáct videí, po čtyřech letech, kdy se kampaň chýlila ke konci, činil počet videí 66. Navzdory své rýpavosti se reklamy, v nichž jsou Mac a konkurenční PC ztělesněny „lidskými“ herci, setkaly s velice pozitivní odezvou, a dočkaly se nejrůznějších variací a parodií.

Hello – 2007

Ve výčtu zásadních jablečných reklam nesmí v žádném případě chybět spot „Hello“, propagující historicky první iPhone. Jednalo se o třicetisekundový sestřih hollywoodských herců v populárních filmech a seriálech. Reklamu zahajovala černobílá scéna z Hitchcockova snímku „Vražda na objednávku“ z roku 1954 a uzavíral ji záběr na vyzvánějící iPhone.

New Soul – 2008

V roce 2008 přišel na svět ultratenký a ultralehký MacBook Air. Společnost Apple ho propagovala mimo jiné reklamou, v níž je počítač vytažen z obyčejné obálky a otevřen jedním jediným prstem. Diváci byly nadšeni nejenom z nového a elegantního jablečného laptopu, ale také ze songu „New Soul“ od Yael Naim, který v reklamě hrál. V žebříčku Billboard Hot 100 se skladba umístila na sedmém místě.

There’s an App for that – 2009

V roce 2009 přišel Apple s reklamou, kterou doprovázel legendární slogan „There’s an app for that“. Hlavním cílem této kampaně bylo především poukázat na to, že se z iPhonu stalo všestranné, chytré zařízení, na němž najdete aplikaci pro každý účel a příležitost.

Hvězdy a Siri – 2012

Jablečné reklamy, v nichž účinkují celebrity, se v řadě případů těší velké popularitě. Když Apple vypustil do světa svůj iPhone 4s s virtuální hlasovou asistentkou Siri, obsadil do spotů, propagujících tuto novinku, Johna Malkoviche, Samuela L. Jacksona nebo třeba Zooey Deschanel. Siri v reklamách skvěle reagovala na hlasové příkazy protagonistů, realita se ale do reklamy značně lišila.

Misunderstood – 2013

Vánoční reklamy Applu jsou kapitolou sama pro sebe. Zcela nepokrytě se z diváků snaží vyždímat co nejvíce emocí, což se jim více či méně daří. Spot s názvem „Misunderstood“ se opravdu povedl. Můžeme v něm sledovat typického teenagera, který při vánočním rodinném setkání nedokáže odtrhnout oči od svého iPhonu. Závěr spotu ale ukáže, že teenageři nemusí být tím, čí se zdají být.

40 Years in 40 Seconds – 2016

V roce 2016 oslavila společnost Apple 40 let ode dne svého vzniku. Při té příležitosti vydala čtyřicetisekundový spot, v němž nebyli herci, klasické záběry ani obrázky (s výjimkou nechvalně proslulého duhového kolečka) – diváci mohli sledovat pouze text na jednobarevném pozadí, přinášející přehled nejzásadnějších jablečných výrobků.

Sway – 2017

Spot s názvem „Sway“ z roku 2017 se odehrává v období kolem vánočních svátků. V hlavních rolích účinkují dva mladí tanečníci, sluchátka AirPods a iPhone X. Čeští diváci si kromě toho jistě všimli českých lokací a nápisů „Cukrárna tety Emy“ a „Horská dráha“ v reklamě. Reklama se totiž natáčela v Praze. A ještě jedna zajímavosti – hlavní protagonisté, newyorští tanečníci Lauren Yatango-Grant a Christopher Grant, jsou ve skutečném životě manželé.