Zavřít reklamu

Ředitel společnosti Disney a bývalý člen představenstva Applu Bob Iger napsal knihu, která vyjde již příští měsíc. V souvislosti s tím poskytl Iger rozhovor pro magazín Vanity Fair, ve kterém se podělil mimo jiné také o vzpomínky na Steva Jobse. Ten byl Igerovým blízkým přítelem.

Když Bob Iger převzal ve společnosti Disney vedení, byl vztah mezi oběma firmami napjatý. Na vině byly Jobsovy neshody s Michaelem Esinerem, stejně jako ukončení dohody, podle které měl Disney vydávat filmy od Pixaru. Igerovi se nicméně podařilo prolomit ledy chválou iPodu i diskusí o iTunes coby televizní platformě. Iger vzpomíná na to, jak přemýšlel o budoucnosti televizního průmyslu a dospěl k závěru, že je pouze otázkou času, kdy bude možné získat přístup k televizním pořadům a filmům prostřednictvím počítače. „Netušil jsem, jak rychle se vyvinou mobilní technologie (do vydání iPhonu stále zbývaly dva roky), takže jsem si iTunes představoval jako televizní platformu, iTV,“ vypráví Iger.

Steve Jobs Bob Iger 2005
Steve Jobs a Bob Iger v roce 2005 (Zdroj)

Jobs Igerovi řekl o video iPodu a požádal ho o uvolnění pořadů z produkce Disney pro tuto platformu, s čímž Iger souhlasil. Tato dohoda nakonec vedla ke vzniku přátelství mezi oběma muži a posléze také k uzavření nové dohody mezi Disney a Pixarem. Do hry ale vstoupila Jobsova zákeřná nemoc, která v roce 2006 napadla jeho játra, a Jobs dal Igerovi čas z dohody vycouvat. „Byl jsem zničený,“ přiznává Iger. „Nebylo možné vést tyto dvě konverzace – o Stevovi, čelícímu blížící se smrti, a o dohodě, kterou jsme měli uzavřít.“

Po akvizici Jobs podstoupil léčbu rakoviny a ve společnosti Disney působil jako člen představenstva. Byl zároveň také jejím největším akcionářem a podílel se na řadě důležitých rozhodnutí, jako byla akvizice Marvelu. S Igerem se postupem času ještě více sblížil. „Naše spojení bylo něčím mnohem větším než jen obchodním vztahem,“ píše Iger ve své knize.

Iger dále v rozhovoru přiznal, že s každým úspěchem společnosti Disney si přeje, aby u toho byl i Jobs, a často s ním také v duchu promlouvá. Dodal, že je přesvědčený, že kdyby byl Steve stále naživu, buďto by došlo ke spojení společností Disney a Apple, nebo by tuto možnost oba ředitelé přinejmenším seriózně zvažovali.

Kniha Boba Igera ponese název  „The Ride of a Lifetime: Lessons Learned from 15 Years as CEO of the Walt Disney Company“ a už teď je možné si ji předobjednat na Amazonu.

Bob Iger Steve Jobs fb
Zdroj

Zdroj: Vanity Fair

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.