Zavřít reklamu
iWant

Bývalý designér Applu vysvětluje, proč je autokorektura na iPhonu dokonalejší, než se může zdát

iWant

Vývoj prvního iPhonu začal krátce po zlomu tisíciletí. Pro Apple se jednalo o první zařízení svého druhu, proto se odpovědné týmy dlouze a intenzivně zaobíraly všemi prvky nového smartphonu. Výjimkou nebyla ani softwarová klávesnice, u níž si Apple obzvlášť nechtěl dovolit ostudu.

Nepříliš dobrou reklamu si totiž v tomto směru udělal Newton Messagepad, jablečné PDA z počátku devadesátých let minulého století. Jeho (ne)schopnost rozpoznání ručně psaného textu se stala natolik legendární, že si vysloužila i vlastní epizodní roličku v seriálu Simpsonovi.

O důležitosti bezchybného fungování iOS klávesnice u prvního iPhonu byl pochopitelně přesvědčen i samotný Steve Jobs, a je nutno podotknout, že příliš mnoho důvodů ke zklamání nakonec neměl. Samozřejmě to neznamená, že by iOS klávesnice byla vyloženě dokonalá. Vylepšení by si určitě zasloužila například její funkce automatických oprav, která se stává terčem četných stížností i nejrůznějších vtípků. V rozhovoru pro Business Insider promluvil (nejen) o autocorrectu v iOS jeden z nejpovolanějších – inženýr Ken Kocienda, který softwarovou klávesnici pro iOS pomáhal navrhovat.

Řeč při rozhovoru přišla mimo jiné i na to, jakým způsobem si umí iOS klávesnice poradit s vulgárními výrazy – poměrně známým faktem je například to, že jisté slůvko nahrazuje výrazem „ducking“. V žádném případě ale nejde o dílo náhody – tyto leckdy mírně bizarní náhrady za vulgární slova byly zavedeny zcela záměrně, aby se předešlo nechtěnému odeslání zprávy se sprostým slůvkem někomu, kdo by takovou zprávu neměl v žádném případě dostat.

Kocienda v rozhovoru dále poznamenal, že ve způsobu, jakým chyby v automatických opravách vnímáme, hraje významnou roli také psychologie. Je to jednoduché: pokud v devatenácti případech zafunguje autocorrect správně a v jednom selže, máme tendenci zapamatovat si pouze ten dvacátý případ.

„Jediná chyba dokáže vymazat všechny pozitivní pocity z předchozích devatenácti případů, kdy to fungovalo,“ uvedl Kocienda.