Zavřít reklamu
iWant

Kim Čong-un a jeho kumpáni i navzdory zákazu používají iPhone X a další technologie ze západu

iWant

Výzkumy ukázaly, že Severní Korea používá s oblibou pro své neblaze proslulé kyberútoky jablečná zařízení. Navzdory přísným obchodním sankcím našla severokorejská vláda způsob, jak získat technologii a zařízení věhlasných značek, jako je Apple, Microsoft a další. Společnost Recorded Future, zabývající se kyberbezpečností, zjistila, že v Severní Korei se velké oblibě těší iPhone X, počítače s operačním systémem Windows 10 a další. Využívána je ale také řada staršího hardwaru, jako například iPhone 4s.

Sankce v Severní Korei sice teoreticky brání řadě známých korporací v exportu zboží a služeb a v obchodování, a země je tak ekonomicky i technologicky relativně izolovaná. Severokorejská vláda ale přišla na způsob, díky kterému může získat technologii ze Spojených států, Jižní Korei a dalších zemí. Obchodní sankce se dají obejít použitím falešných adres a identit a dalšími taktikami – zpráva společnosti Recorded Future naznačuje, že Severní Korea k těmto účelům často využívá svých občanů, žijících v zahraničí.

„Prodejci elektroniky, Severokorejci žijící v zahraničí, a rozsáhlá kriminální síť Kimova režimu usnadňuje přenos americké technologie pro každodenní použití do jednoho z nejrepresivnějších režimů na světě,“ stojí ve zprávě Recorded Future. Neschopnost zabránit Severní Korei v získání sofistikované americké technologie vede podle agentury k provádění „destabilizu  jících, narušujících a destruktivních kybernetických operací“. Většinu používaných zařízení získala Severní Korea nelegálně, část hardwaru ale obdržela oficiální cestou. V letech 2002 až 2017 byly do země dopraveny „počítače a elektronické produkty“ v hodnotě přes 430 tisíc dolarů.

V posledních letech se Severní Korea svými kyberútoky vcelku proslavila. Je mimo jiné spojována například s aférou s ransomwarem WannaCry nebo s útoky proti Sony a PlayStation v roce 2014. Zatím neexistuje způsob, kterým by se dalo nelegálnímu získávání americké a jihokorejské technologie zabránit – Recorded Future ale uvádí, že „Severní Korea bude schopná ve svých operacích i nadále pokračovat s pomocí západních technologií.“.

Vypadá to, že jablečné produkty se v Severní Korei těší obzvlášť výrazné oblibě. Kim Jong Un byl často zachycen při jejich používání, a mobilní telefony, vyrobené v zemi, často viditelně kopírují nejen jablečný hardware, ale i software.