Zavřít reklamu

Kolotoč, který bude mít neblahý dopad na Apple i Google, se pomalu roztáčí. Apple sice udělal první krok k tomu, aby tuto centrifugu zpomalil, jak to ale vypadá, nezastaví ji. V Jižní Koreji byl totiž přijat antimonopolní zákon, který ovlivní všechny velké hráče ohledně distribuce digitálního obsahu na daných platformách, tedy minimálně v iOS a na Androidu. Další země se navíc jistě přidají. 

V současné době je App Store jediným způsobem, jak mohou vývojáři distribuovat (a prodávat) aplikace pro iOS, a v rámci svých aplikací nesmějí ani uživatele informovat o jiných možnostech platby za digitální obsah (typicky předplatné). I když Apple ustoupil a umožní vývojářům zákazníky informovat o alternativních možnostech, mohou to učinit pouze e-mailem, tedy pokud jim ho sám uživatel poskytne.

Apple zastává názor, že vytvořil trh s aplikacemi pro iOS. Za tuto příležitost, kterou vývojářům poskytuje, soudí, že má nárok na odměnu. Společnost už udělala zásadní ústupek v tom, když snížila provizi z 30 na 15 % pro drtivou většinu vývojářů, druhým pak je zmíněná informace o alternativních platbách. Pořád je zde ale jen App Store, skrze který lze na iOS veškerý obsah distribuovat. 

Konec monopolu App Storu 

Minulý týden však bylo oznámeno, že novela jihokorejského zákona o telekomunikacích by přinutila Apple i Google povolit používání platebních platforem třetích stran v jejich obchodech s aplikacemi. A ta byla již schválena. Mění tedy jihokorejský zákon o podnikání v oblasti telekomunikací, kdy zabraňuje velkým provozovatelům trhu s aplikacemi požadovat používání výhradně jejich nákupních systémů v aplikacích. Provozovatelům také zakazuje bezdůvodně zdržovat schvalování aplikací nebo je mazat z obchodu (jako možnou odvetu za vlastní platební bránu – stalo se např. v kauze Epic Games, kdy Apple odstranil z App Store hru Fortnite).

Aby mohl být zákon vymáhán, tak pokud se dokáže pochybení (ze strany distributora obsahu, tedy Applu a dalších), může být takové společnosti uložena pokuta až do výše 3 % jejich jihokorejského příjmu – ne tedy pouze toho z distribuce aplikací, ale i z prodeje hardwaru a dalších služeb. A to už může být účinný bič ze strany vlády.

Ostatní nejspíš nezůstanou opodál 

„Nový jihokorejský zákon o obchodu s aplikacemi je významným vývojem v globálním boji za zajištění spravedlnosti v digitální ekonomice,“ řekla Meghan DiMuzio, výkonná ředitelka CAF (The Coalition for App Fairness – Koalice pro spravedlnost v aplikacích). Tato koalice pak doufá, že zákonodárci z USA a Evropy budou následovat příklad Jižní Koreje a budou pokračovat ve své důležité práci na vyrovnání podmínek pro všechny vývojáře a uživatele aplikací.

Mnoho antimonopolních odborníků se domnívá, že Jižní Korea bude jen první z mnoha, kdo tento typ legislativy implementuje. Dá se říci, že dosud se čekalo na to, kdo si troufne jako první podobný zákon schválit. Chvíli se počká na legislativní záležitosti a bude následovat řetězová reakce. Na tento zákon se tak budou moci odkazovat další regulační orgány na jiných místech světa, tedy především v celé Evropské unii a USA, které v tomto ohledu také dlouhodobě zkoumají globální technologické společnosti.

A ptal se někdo Applu na názor? 

Ve stínu tohoto se tak zdá celá kauza Epic Games vs. Apple jako malicherná. Bez soudu a další možnosti hájení se a předkládání faktů prostě zákonodárci jedné země rozhodli. Apple proto také uvedl, že zákon jednoduše ohrozí uživatele: Zákon o podnikání v oblasti telekomunikací vystavuje uživatele, kteří nakupují digitální zboží z jiných zdrojů, riziku podvodu, narušuje jejich ochranu soukromí, ztěžuje správu jejich nákupů, přičemž značně snižuje i účinnost funkce Rodičovské kontroly. Věříme, že důvěra uživatelů v nákupy v App Storu se v důsledku této legislativy sníží, což povede k méně příležitostem pro více než 482 000 registrovaných vývojářů v Koreji, kteří doposud u Apple vydělali více než 8,55 bilionu KRW. 

A ptal se někdo na názor i uživatele? 

Kdyby Apple dle své vůle navyšoval procento z distribuce, které si bere, řeknu, že to od něho fér není. Pokud má od samotného vzniku App Storu fixní částku, kterou v případě malých vývojářů ještě snížil, opravdu v tom nevidím problém. Celý pláč vývojářů bych chápal, pokud v rámci nákupů přes jejich distribuci bude veškerý obsah o dané procento, které si Apple bere, levnější. Skutečně ale bude? S největší pravděpodobností ne.

Jestli mi tedy někdo předloží stejnou částku, jaká je nyní v App Store, co mě donutí nepokračovat v pohodlných platbách skrze App Store? Hřejivý pocit u srdce, že jsem podpořil vývojáře o to více? Ještě si k tomu vezměte, že se v kauze orientuji a vy, naši čtenáři, také víte, o co jde a můžete si podle toho udělat názor. Co ale obyčejný uživatel, který se o podobné záležitosti nezajímá? Ten v takovém případě bude totálně zmatený. Navíc pokud mu vývojář řekne: „Nepodporuj Apple, je to zloděj a bere mi zisky. Kupuj přes mou bránu a plně podpoř mé snažení.“ Kdo je tady tedy ten špatný? 

Diskuze k článku

    Úplně nejlepší by bylo kdyby Apple ukázal vztyčený prostředníček a oznámil, že nebude podporovat Jižní Koreu a odchází z trhu. Určitě by je to bolelo méně než otevřít iOS všem a třeba by nakonec vyhráli a uživatelé by si to vydupali zrušení této buzerace.

    Souhlasim. A taky si myslim, ze to prinese prvni viry do ios

    Přesně, kdyby měl Apple koule na to, tohle udělat, tak by to byl taky velice zajímavý precedenc a ostatní by si uvědomili, že to není zase až tak jednoduché. Prostě v tržní ekonomice by měl regulovat trh a ne zákonodárci.

    S tím trhem máte pravdu, ale to bychom nesměli žít v době nastupujícího extrémního socialismu (národní socialismu, komunismus a tak dále).

celý text

Čtěte více