Zavřít reklamu
iWant

Klávesnice v nových MacBoocích Pro je skutečně vůči nečistotám odolnější, dokonalá ale není

iWant

Společnost Apple nedávno vydala nové modely MacBooků Pro. Odborníci z iFixit si vzali na paškál třináctipalcovou verzi nového jablečného laptopu a detailně rozebrala jeho klávesnici. Na co se jim podařilo přijít?

Po rozebrání klávesnice, kterou disponují nové MacBooky Pro 2018, objevili lidé z iFixit zcela novou membránu ze silikonu. Ta se ukrývala pod klávesami s „motýlím“ mechanismem, který se u jablečných notebooků poprvé objevil v roce 2016. Membrána byla pod klávesnici umístěna z důvodu vyšší ochrany před proniknutím drobných cizích těles, zejména prachu a podobných materiálů. Tato drobná tělesa mohou velice snadno uvíznout v prostorách pod klávesami a v některých případech také způsobit problémy s fungováním počítače.

iFixit ale nezůstal jen u pouhého rozebrání klávesnice – součástí „průzkumu“ bylo i testování spolehlivosti membrány. Klávesnice testovaného MacBooku byla v jeho rámci posypána speciálním světélkujícím barvivem v prášku, s jehož pomocí chtěli odborníci z iFixit zjistit, kde a jak má prach tendenci se hromadit. Stejným způsobem byla testována i klávesnice MacBooku Pro z loňského roku, kdy test odhalil o něco horší ochranu.

V případě letošních modelů bylo ale zjištěno, že se materiál, simulující prach, bezpečně drží na okrajích membrány, a mechanismus kláves je spolehlivě chráněný. V membráně se sice nacházejí drobné otvory, umožňující pohyb kláves, tyto otvory ale prach nepropouštějí. Ve srovnání s klávesnicemi loňských modelů jde tedy o výrazně vyšší ochranu. Nejedná se ale o ochranu stoprocentní: při simulaci intenzivního psaní na klávesnici došlo k proniknutí prachu skrz membránu.

Membrána tedy není stoprocentně spolehlivá, ve srovnání s předchozími modely jde ale o výrazně znatelné vylepšení. V iFixit klávesnici nového MacBooku Pro rozebrali opravdu pečlivě a vrstvu po vrstvě. V rámci tohoto rozboru zjistili, že membránu tvoří jeden jediný celistvý plát. Zjištěny byly i drobné rozdíly v tloušťce krytu kláves, která klesla z loňských 1,5 mm na 1,25 mm. Ke ztenčení došlo s největší pravděpodobností pro to, aby v klávesnici byl dostatek místa i pro silikonovou membránu. Přepracování se dočkal i mezerník a jeho mechanismus: klávesu lze nyní – podobně jako ostatní klávesy nového MacBooku – snáze vyjmout.

Zdroj: MacRumors