Zavřít reklamu

I když se to Apple snaží stále vyvrátit, iPadem počítač Mac nahradíte jen stěží. Jde to, to ano, ale s kompromisy. Za vše přitom může omezenost iPadOS. Je však pravda, že s příslušenstvím, jakým je např. Magic Keyboard, se dokážete zážitku plnohodnotného macOS alespoň přiblížit. Nyní unikly informace, že Apple chystá pro budoucí iPady zase novou externí klávesnici a my se ptáme: „Není to zbytečné?“ 

Je pravda, že Apple Magic Keyboard neaktualizoval již od roku 2020. Na druhou stranu k tomu vlastně nebyl důvod, když iPady, které tu danou podporují, mají stále stejné šasi s klávesnicí plně kompatibilní (konkrétně Smart Keyboard Folio pro 11“ iPad Pro a iPad Air 4. a 5. generace). Uživatelé nicméně volají po vylepšení, alespoň větším trackpadu. Na jednu stranu ano, pokud chcete dostat z iPadu ještě víc, na druhou stranu to zní jako zbytečnost, pokud by měl být upgrade tak malý a jen v tomto ohledu.

Jedna klávesnice vládne všem 

Kdo jiný, než Mark Gurman z Bloombergu, zmiňuje, že nás příští rok čeká největší upgrade iPadů od roku 2018. Je pravděpodobné, že zde budeme mít nové šasi, a s tím se váže i ten fakt, že to bude chtít také nové tělu uzpůsobené příslušenství. To má být logicky představenou s novou řadou iPadů, které pro mnohé bez plnohodnotné klávesnice nedávají smysl. Podle dostupných informací se má právě nějakým způsobem nejen že zvětšit trackpad, ale také mají dorazit podsvícené klávesy. Jasně z toho vychází, že se klávesnice iPadu bude snažit více přiblížit té MacBooku – nejen možnostmi ale i vzhledem.

Klávesnice MacBooku je nyní velice chválena, proto se to zdá být poměrně logický krok. Proč ale opětovně vymýšlet něco, co zde vlastně již je? Proč se nevykašlat na vymýšlení inovací stávajícího a prostě jen nevzít „tělo“ MacBooku, kde místo displeje bude iPad, a to jedno jaký? Prostě jedno univerzální řešení pro všechny.  

Pro zelenější planetu 

Máme zde sice informaci, že se má iPad zásadně redesignovat, nicméně proč by musela jít nová klávesnice používat jen s novými modely? Proč neudělat skutečně něco univerzálního, co půjde používat napříč modely a jejich generacemi? Pokud si navíc Apple hraje na ekologii tak, jak zmiňuje, dávalo by to jistě větší smysl. Ostatně v tomto ohledu nyní narazil jeho největší rival Samsung, který představil řadu tabletů Galaxy Tab S9.

Jedním z největších ekologických problémů dneška je elektronický odpad. I když můžeme společně pracovat na jeho řešení, a to například delším používáním zařízení, výměnou baterií, nebo recyklací našich starých přístrojů, svým dílem k tomu musejí přispět i firmy. Jenže Galaxy Tab S9 je asi o půl milimetru delší, o půl milimetru vyšší a o méně než půl milimetru tlustší než jeho předchůdce. Díky velmi podobným rozměrům by tak na něj měly teoreticky pasovat i klávesnice pro Galaxy Tab S8. Technicky vzato doky pro Tab S8 na nový tablet „plus minus“ sedí, nicméně po připojení a započetí psaní dostanete upozornění, že tyto produkty nejsou kompatibilní. Klávesnici za 4 tisíce Kč tak můžete vyhodit a musíte koupit novou. Podobnou strategii od Applu prostě nechceme a nezbývá než doufat, že jeho geniální inženýři vymyslí skutečně něco, co by mohlo být použitelné v širším portfoliu společnosti. 

.