Zavřít reklamu

Minulý týden si toho pro nás kalifornský gigant připravil opravdu mnoho. Dočkali jsme se totiž představení lokalizačních přívěšků AirTags, nové generace Apple TV, kompletně přepracovaného iMacu a v neposlední řadě vylepšeného iPadu Pro. Ten přišel s mnoha zajímavými vylepšeními, včetně čipu M – ten se mimo jiné využívá také v nejnovějších Macích – vylepšeného displeje, vysokorychlostní konektivity 5G nebo konektorem Thunderbolt 3. Tento prémiový produkt zanechal v zákaznících vesměs pozitivní dojmy, mnozí se ale pozastavují nad cenou nejdražšího modelu. Pakliže si totiž nastavíte v konfigurátoru ty nejpokročilejší parametry, dostanete se na astronomickou částku 65 790 korun, a to ještě nepočítám klávesnici, Apple Pencil a další příslušenství, které si (nejspíše) budete muset dokoupit. Je tato cena vůbec obhajitelná a jedná se ze strany Applu o tah vedle, anebo se tento krok dá odůvodnit?

Co vůbec po zakoupení tohoto produktu získáte?

Pojďme si vše ale rozebrat postupně. Kalifornská společnost své tablety vždy osazovala čipy, které již byly připravené pro iPhony. Nyní je zde však použit procesor, kterým před pár měsíci Apple vyrazil dech i vlastníkům počítačů. Nárůst výkonu je tedy markantní. To samé se dá říci i o výdrži baterie na jedno nabití – nutnost hledání zdroje elektrické energie během pracovního dne díky tomu prakticky odpadá.

mpv-shot0144

Po zvolení nejvyššího modelu vám přijde 12,9″ tablet s úložištěm o velikosti 2 TB, což je vzhledem k poměrně malému objemu iPadOS aplikací velice komfortní polštář pro ukládání nadměrného množství dat. S nejdražším modelem si také vychutnáte LTE a 5G konektivitu, čímž zatím nedisponuje žádný MacBook, natož stolní počítače Mac. Vysokorychlostní port Thunderbolt 3 zase umožňuje připojovat takřka veškeré moderní příslušenství a zajistí svižný přenos i těch největších souborů. Při editaci videa se vám také bude hodit 16 GB operační paměti, kterou se každopádně chlubí pouze modely o kapacitě vnitřního úložiště 1 TB a 2 TB. V neposlední řadě se budete dívat na displej s mini-LED podsvícením, ten ocení zejména uživatelé, kteří aktivně pracují s fotografiemi a videem. A ano, multimediální obsah nás přenesl k důvodu, proč si myslím, že je tato astronomická částka za tablet adekvátní.

 

Nejste profesionál v oblasti kreativity či multimédií? Pak tento tablet není pro vás

Tablety od Applu byly historicky považovány za produkty určené ke konzumaci obsahu, případně pro jednodušší kancelářskou práci. Až po nějakém čase reagoval Apple na potřeby zákazníků představením profesionálního sourozence. Podíváme-li se nyní na základní iPad (8. generace), seženete jej s cenovkou pod 10 000 Kč. Je sice pravdou, že podporuje pouze starší Apple Pencil, klávesnici Smart Keyboard 1. generace, na těle najdete Lightning konektor a poměrně komplikovanou cestou se k němu připojují periferie, pokud však chcete pouze konzumovat obsah, vyřídit korespondenci, zapisovat poznámky do školy, upravit nějaké to video či zahrát si pár her, tablet na to díky procesoru A12 Bionic více než dostačuje.

Pro náročnější, ale stále vcelku běžné uživatele, má své místo iPad Air. USB-C konektor zajišťuje variabilitu v oblasti propojitelnosti příslušenství, čip A14, který tepe v nejnovějších iPhonech, dostačuje i na úpravu fotek ve více vrstvách, tvoření pomocí Apple Pencil nebo rendering 4K videa. S iPadem Air navíc propojíte v podstatě cokoli, co byste zakoupili i k jeho výrazně dražšímu bratříčkovi. I cena tohoto stroje je přijatelná, ani po koupi nejdražšího modelu o kapacitě 256 GB a s mobilním připojením nepřesáhne 30000 Kč.

ipad air 4 jablickar 25

Tím však rozhodně nechci říci, že je iPad Pro ve vrcholné konfiguraci zbytečný. Uvědomte si, že v oblasti výkonu, displeje i portů učinil Apple obrovský skok kupředu a u základních verzí s cenou nijak nemanipuloval. V případě, že patříte mezi profesionály, kteří potřebují upravovat několik desítek fotografií denně, často editovat 4K video, komponovat hudbu nebo sestavovat profesionální nákresy, tak je pro vás klíčové, aby vás zařízení ani výkonem, ani kapacitou úložiště, nebrzdilo. A co když u toho všeho ještě cestujete.

Technologický svět je díky Applu zase o krok dál

Je až neuvěřitelné, že ještě v nedávné minulosti jsme si pro přístup k internetu museli sednout před obrovskou krabici a nyní nosíme výkonný počítač v batohu, po kapsách či přímo na zápěstí. To, co však předvedl Apple, by se dalo považovat za mílový skok vpřed. Jeho iPad totiž disponuje totožným procesorem, který i zarytým odpůrcům cupertinské společnosti vyrazil dech. Tvůrci obsahu, kteří potřebují tenké zařízení s nadprůměrným výkonem, dlouhou výdrží na baterii a možnosti propojit jej takřka s čímkoli, si jej mohou dopřát. Už chápete, kam chci tímto textem mířím? iPad Pro (2021) v nejvyšší konfiguraci není určený pro masy lidí, ale pouze specifickým zákazníkům, kteří moc dobře vědí, co si kupují a do jakého produktu takřka 70 000 Kč investují. A my ostatní, co se na iPadu připojujeme na videokonference, pracujeme s dokumenty a občas upravíme nějakou tu fotku, můžeme v klidu kupovat základní iPady či iPady Air, aniž by nás v používání omezovaly.

.