Zavřít reklamu

Apple dnes představil celou řadu novinek, od lokátorů AirTags, přes druhou generaci Apple TV 4K, zcela nový M1 iMac a také zbrusu nové iPady Pro, které toho nabídnou opravdu plno, včetně M1 procesoru a mini-LED displeje u většího ze dvou modelů. U něj došlo také k poměrně výraznému navýšení ceny, která je v kombinaci s novou maximální kapacitou na úrovní velice dobře vybavených Mac(Book)ů. Nezašel Apple už příliš daleko?

Pokud si v současné době v konfigurátoru naklikáte tu nejvyšší specifikaci nového 12,9″ iPadu Pro, počítadlo se zastaví na částce 65 790 korun. To už je poměrně extrémní cena, byť za ní dostanete (údajně) špičkový mini-LED displej s vynikajícími specifikacemi, 2 TB interního superrychlého úložiště, podporu pro Thunderbolt 3 a mnoho, mnoho dalšího. Vzhledem k zaměření tohoto modelu (obzvláště v této velikosti) připadá v úvahu ještě doplnění o Magic Keyboard (nově i v bílém provedení) a Apple Pencil 2. generace. Pokud tak však uděláte, z necelých 66 tisíc je najednou téměř 80 tisíc, a to už se může jevit jako astronomická částka za „pouhý tablet“.

Vždyť za tuto cenu je možné mít hned několik jiných Maců. Jistě, iPady Pro cílí na trochu jiné zákazníky s jinými potřebami, ceny nových Pro modelů jsou však opravdu vysoké a je otázka, jak vysoko je Apple ještě hodlá šponovat. Ano, úplně vrcholné konfigurace jsou pravděpodobně také trochu nesmyslné, neboť například maximální kapacitu vnitřní paměti skutečně využije jen zlomek profesionálních uživatelů – obzvláště se super rychlou konektivitou v podobě Thunderbolt rozhraní a podporou pro 5G. I bez vrcholných paměťových konfigurací jsou však ceny nových iPadů Pro skutečně vysoké. Opravdu jde o tak jedinečný stroj, že musí stát více peněz než mnohem schopnější (zejména kvůli limitaci operačním systémem) MacBook Pro? Nevyplatil by se pro kreativní jedince třeba i levnější nově představený iMac doplněný o grafický tablet třeba od Wacomu? Jak se na cenovou Applu v případě iPadů Pro díváte vy? Stojí novinky za ceny, za které jdou do prodeje?

.