Zavřít reklamu

Jablečné laptopy si za poslední roky prošly skutečně dlouhou cestou. V poslední dekádě jsme mohli vidět vzestupy a pády modelů Pro, novinku v podobě 12″ MacBooku, od kterého Apple následně upustil, a řadu dalších novinek. V dnešním článku se ale podíváme na zub MacBooku Pro z roku 2015, který i v roce 2020 sklízí neuvěřitelný úspěch. Pojďme se tedy podívat na benefity tohoto laptopu a vysvětleme si, proč se v mých očích jedná o nejlepší laptop dekády.

Konektivita

Pověstné „pročko“ z roku 2015 jako poslední nabízelo ty nejnutnější porty a pyšnilo se tak tou nejlepší konektivitou. Od roku 2016 kalifornský gigant vsázel pouze na rozhraní Thunderbolt 3 s portem USB-C, které je sice bezkonkurenčně nejrychlejší a nevšestrannější, ale na druhou stranu dnes není stále natolik rozšířené a uživatel si tak musí zakoupit různé redukce či huby. Jsou ale zmiňované huby takovým problémem? Většina uživatelů jablečných laptopů se totiž i před rokem 2016 spoléhala na řadu nejrůznějších redukcí a z mé osobní zkušenosti musím uznat, že se zas o velký problém nejednalo. Konektivita ale stále hraje do karet modelu z roku 2015, což rozhodně nikdo nemůže popřít.

Ve prospěch konektivity hrají hlavní roli především tři hlavní porty. Mezi ty musíme rozhodně zařadit HDMI, které umožňuje v jakékoliv chvíli a bez nutných redukcí připojit externí monitor. Druhým portem je nepopíratelně klasické USB typu A. Spousta periferií používá právě tento port a když chcete například připojit flash disk či obyčejnou klávesnici, rozhodně se hodí tento port mít. Z mého pohledu je ale nejdůležitější čtečka SD karet. Je totiž nutné si uvědomit, pro koho je všeobecně MacBook Pro určen. Na tyto stroje se po celém světě spoléhá široká řada fotografů a tvůrců videí, pro které je prachobyčejná čtečka karet přímo stěžejní. Jak jsem ale již zmínil výše, všechny tyto porty lze lehce nahradit jediným hubem a máte prakticky vystaráno.

Baterie

Sám jsem až donedávna svěřoval svou práci výhradně do „rukou“ mému starému MacBooku, kterým byl právě 13″ model Pro (2015) v základní výbavě. Tento stroj mě v žádném případě nezradil a já měl vždy jistotu, že se na tento Mac mohu plně spolehnout. Můj starý MacBook byl natolik solidní, že jsem absolutně nekontroloval počet nabíjecích cyklů. Jakmile jsem přecházel na novější model, napadlo mě počet cyklů zkontrolovat. V tomto momentě jsem byl neuvěřitelně překvapen a nechtělo se mi ani věřit vlastním očím. MacBook totiž hlásil více než 900 nabíjecích cyklů, přičemž jsem ani jednou nepocítil, že by výdrž baterie nějak výrazně slábla. Baterii tohoto modelu chválí uživatelé napříč celou jablečnou komunitou, což mohu upřímně potvrdit.

MacBook Pro 2015
Zdroj: Unsplash

Klávesnice

Od roku 2016 zkoušel Apple přijít s něčím novým. Jak jistě všichni víte, kalifornský gigant začal své laptopy vybavovat takzvanou butterfly klávesnicí s motýlkovým mechanismem, díky čemuž byl schopen snížit zdvih kláves. Ačkoliv to na první pohled může vypadat dobře, opak se bohužel stal pravdou. Tyto klávesnice totiž hlásily neuvěřitelně vysokou poruchovost. Na tento problém se Apple snažil zareagovat bezplatným výměnným programem těchto klávesnic. Spolehlivost se ale nějak zásadně nezvýšila ani po třech generacích, což vedlo Apple k tomu, aby od motýlkových klávesnic konečně upustil. MacBooky Pro z roku 2015 se pyšnily ještě starší klávesnicí. Ta si zakládala na nůžkovém mechanismu a pravděpodobně nenajdete uživatele, který by si na ni stěžoval.

Od butterfly klávesnice Apple upustil loni u 16″ MacBooku Pro:

Výkon

Papírově po stránce výkonu nejsou MacBooky Pro z roku 2015 nic moc. 13″ verze se pyšní dvoujádrovým procesorem Intel Core i5 a v 15″ najdeme čtyřjádrový CPU Intel Core i7. Z vlastní zkušenosti musím říct, že výkon mého 13″ laptopu byl více než dostačující a já neměl žádný problém při běžné kancelářské práci, při tvorbě náhledových obrázků skrze grafické editory či při jednoduchých úpravách videa v iMovie. Co se týče 15″ verze, tak s tou doposud pracuje řada video-makerů, kteří si výkon zařízení nemohou vynachválit a o koupi nového modelu vůbec neuvažují. Nedávno jsem se navíc setkal s jedním střihačem, který právě 15″ MacBook Pro 2015 má. Tento člověk si stěžoval, že se mu začíná sekat chod systému a samotný střih. Laptop byl ale poměrně silně zaprášen a jakmile došlo k vyčištění a přepastování, MacBook opět šlapal jako nový.

Proč je tedy MacBook Pro 2015 nejlepším laptopem dekády?

Obě varianty jablečného laptopu z roku 2015 nabízí perfektní výkon a stabilitu. Dokonce i dnes, 5 let od představení tohoto modelu, jsou MacBooky stále plně funkční a můžete se na ně plně spolehnout. Nezklame vás rozhodně ani baterie. Ta totiž i při více cyklech dokáže nabídnout bezkonkurenční výdrž, kterou vám rozhodně žádný konkurenční notebook starý pěti let za žádnou cenu nenabídne. Příjemnou třešničkou na dortu je i zmiňovaná konektivita. Ta se sice dá pohodlně nahradit skrze kvalitní USB-C Hub, ale nalejme si čistého vína a uznejme, že nosit všude hub či redukce se může stát trnem v patě. Někdy se mě také lidi ptají, jaký MacBook bych jim případně doporučil. Tito lidé ale většinou nechtějí investovat 40 tisíc do laptopu a hledají něco, co by jim zajistilo stabilitu při procházení internetu a kancelářské činnosti. V takovém případě většinou bez váhání doporučuji 13″ MacBook Pro z roku 2015, který se jednoznačně řadí mezi nejlepší laptopy předchozí dekády.

MacBook Pro 2015
Zdroj: Unsplash

Jaká budoucnost čeká další MacBooky Pro?

Spolu s jablečnými MacBooky se již dlouho mluví o přechodu na ARMové procesory, které by si Apple vyráběl přímo sám. Pro příklad si můžeme uvést iPhone a iPad. Právě tato dvojice zařízení používá čipy z dílny kalifornského giganta, díky čemuž jsou hned o několik kroků napřed před svou konkurencí. Kdy se ale dočkáme jablečných čipů v jablečných počítačích? Znalejší z vás jistě ví, že by se nejednalo o první přechod mezi procesory. V roce 2005 totiž Apple oznámil velice riskantní krok, který mohl klidně zcela potopit jeho sérii počítačů. Tehdy se totiž cupertinská společnost spoléhala na procesory z dílny PowerPC, a aby udržela krok s konkurencí, musela kompletně vyměnit tehdejší používanou architekturu za čipy od Intelu, které v jablečných noteboocích tepou dodnes. Spousta aktuálních zpráv mluví o tom, že jsou ARM procesory pro MacBooky doslova za dveřmi a přechodu na jablečné čipy bychom se mohli dočkat již v příštím roce. Jedná se ale o velice složitou a riskantní záležitost, u které spousta lidí očekává, že se spolu s procesory od Applu markantně zvýší výkon samotných MacBooků.

Na tohle tvrzení je ale třeba dát si pozor. Dá se totiž očekávat, že první generace nebudou mít vychytané všechny mouchy a i navzdory většímu počtu jader nabídnou možná stejný výkon. Přechod na novou architekturu se totiž nedá označit za krátký proces. Jak je ale u Applu zvykem, svým zákazníkům se vždy snaží nabídnout co možná největší výkon. Papírově jsou sice jablečné produkty slabší, ale těží především ze své perfektní optimalizace. Stejně by na tom mohly být i procesory pro jablečné laptopy, díky kterým by kalifornský gigant mohl opět znatelně přeskočit svou konkurenci, získat lepší kontrolu nad svými laptopy a hlavně by je mohl daleko lépe optimalizovat pro chod s operačním systémem macOS. Bude to ale chtít čas. Jaký názor máte na ARM procesory z dílny Applu vy? Věříte, že nárůst výkonu přijde okamžitě, nebo to ještě zabere nějaký čas? Dejte nám to vědět do komentářů. Osobně pevně doufám v úspěch této nové platformy, díky které na Macy začneme nahlížet trošičku jinak.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Autor se hodně spoléhá na slovese spoléhat se :) Jinak souhlas. V mém MBP 13 2015 bych změnil snad jen CPU za 4jadro kvůli střihu videa.

  Podla mojho skromneho nazoru mbp 2011 a 2012 unibody su tymi najlepsimi modelmi ake apple v serii laptopov vyrobil

  Používal jsem mbp 2010 a 2011 15″ a z dnešního pohledu mi připadá jejich unibody jako tank, pořádný kus hardwaru, který něco vydrží. Oba kousky šly koupit docela levně pod 40 tisíc (dneska by 15″ stála přes 60). 2010 přestala fungovat asi po 8 letech, 2011 ještě po 9 letech ještě šlape, ale občas se zadrhne.

  Nemuzu souhlasit. MacBook Pro 2011 se mi odporoucel do vecnych lovist. Zase. A uz ho znovu nebudu ozivovat.

  Koupit si pět let starý laptop s dvoujádrovým procesorem? Jinak dvě usb-c na jeden notebook je katastrofa, tahat všude redukci bych nechtěl. Sám mám třináctipalcový notebook s čtyřmi usb-a, ethernetem, nabíjecím portem, hdmi, vga, mechanikou a dvěma 3.5 mm jacky. Vga a ethernet bych oželel, ale jinak všechno využívám.

  tie unibody boli resp Stale su TOP
  bateriu vymenite za par supiek, ssd tiez nie je problem vymenit RAM kedmosadite 16GB mate vystarane
  Pri 2012 unibody, kde mate dva porty usb3 aj Superdrive (ano pre mnohych asi uz obsolentne, ale napr pre.mna stale prakticke)
  na to ze ide o 8-9 rokovnstary pocitac tak sluzi nadmoeru dobre
  :)

  Souhlasím, mám MacBook Pro 2012 a měnil jsem jen rozbitý touchpad, jinak vše původní a funguje jak má. Do novych MB se mi nechce, jsou předražené a USB C mi nevyhovuje…

  Zapoměl jsi ještě na MagSafe 2.
  Intel usnul bez konkurence, takže výkon moc nepokročil a Apple mezitím zakopává o nepodařené klavesnice. Tím pádem nemá pořádnou náhradu. Macbook Pro 2015 v základní výbavě je stále výborný stroj !

  Apple umí udělat dobrou klávesnici – Smart Folio k iPad Pro je mnohem lepší než všechny ty hrůzy, co ztropili posledních pár let…

  Mícháš jabka z hruškama. Samozřejmě iphone má super foťáky, ale tenhle notebook nepokročil s foťákem ani o pixel od 2015, klavesnice detto :-/

  Obávám se, že přechod na ARM bude pro mě po dlouhé době konečná…

  Já totiž potřebuji virtuální windows…

  Na druhou stranu ty jejich notebooky jsou poslední dobou opravdu hrozný úpadek, a kvality MacOS to pomalu přestávají „dohánět“…

  Díky Vráťo za pěkně napsaný článek, samozřejmě jde o subjektivní názor, já mám například jiné favority. Používal jsem během minulého desetiletí 6 MacBooků (15″ MBP 2010, 2011, 15″ MBP 2013, 13″ MBA 2014, 15″ MBP 2016, 12″ MB 2015) a podle mě nejlepší notebook od Applu je ten poslední z konce minulého desetiletí, MacBook Pro 16″ 2019, těsně před 12″ MacBookem z roku 2017. Proč zrovna 16″ MBP? Protože za 3 roky už konečně vyladili všechny mouchy – chlazení (v rámci možností), klávesnici, výkon (cpu i gpu), zvětšili displej, zlepšili reproduktory, teď to vypadá jako „ultimátní stroj“. Než si našetřím na tu 16, budu na 12″ MB, který se mi líbí v tom, že je neuvěřitelně lehký, bezhlučný a výkonově stačí na 95% věcí které potřebuji (kancelářské použití, tvorba grafiky, WordPress). 13″ je podle mě kompromis a já dávám přednost spíše velkému notebooku, který nahradí desktop nebo malému notebooku, který doplním výkonným desktopem.
  O výkonu nových MacBooků s ARM procesory pochybuji, pokud se nebavíme jen o výsledku z Geekbenchu. Intelu ujel vlak, ale je tu AMD, které může nástup ARMu zpomalit, uvidíme, kdo vyhraje, konkurence je třeba.
  PS: psaní komentářů v tak malém textovém poli je za trest, všechny chyby vyhrazeny :-)

  Zastávám názor že 2015, 2014 a 2013 late jsou stejné (víceméně v drobnostech se liší). A opravdu jde o super stroj.

  Mám na mysli 15″ variantu. Má 4 jádra a také je lépe chlazený než 13″ modely.
  Výkon na rozdávání, bezproblémová klávesnice.
  Přesně co se popisuje, baterka 90% kapacity (po 500cyklech). Díky iris grafice a retina displeji je žravější než úsporné procesory, ale velká kapacita baterky to dožene.

  Fenomenální Wifi, úžasné možnosti připojení monitoru.

  Jediné bez čeho se neobejdu je GbLan Dongle s USB hubem v jednom a redukce z Minidisplayportu na VGA/HDMI/DVI.

  To vše do 25 000.

celý text

Čtěte více.