Zavřít reklamu

Pokud patříte mezi příznivce jablečných počítačů a společnosti Apple všeobecně, tak už jste možná postřehli, že se tak nějak šušká o možném přechodu na ARM procesory. Podle dostupných informací už by dokonce měl kalifornský gigant své vlastní procesory testovat a zdokonalovat, jelikož podle posledních spekulací by se mohly objevit v jednom z MacBooků, a to již příští rok. Jaké výhody přinese Applu přechod na vlastní ARM procesory, proč se pro ně rozhodl a mnoho dalších informací se dozvíte právě v tomto článku.

Co jsou to ARM procesory?

ARM procesory jsou procesory, které mají nízkou spotřebu elektrické energie – proto se využívají především v mobilních zařízeních. Nyní se však ARM procesory díky rozvoji dostávají také do počítačů, respektive do MacBooků a popřípadě také Maců. Klasické procesory (Intel, AMD) nesou označení CISC (Complex Instruction Set Architecture), zatímco procesory ARM jsou RISC (Reduces Instruction Set Computer). ARM procesory jsou zároveň v některých případech výkonnější, jelikož mnoho aplikací stále neumí využívat komplexní instrukce CISC procesorů. Procesory RISC (ARM) jsou navíc o mnoho modernější a spolehlivější. Oproti CISC jsou i méně náročné na spotřebu materiálu při výrobě. Mezi ARM procesory patří například procesory A-series, které tepou v iPhonech či iPadech. V budoucnosti by měly ARM procesory zastínit například Intel, což už se pomalu ale jistě děje i dnes.

Proč se Apple k výrobě vlastních procesorů uchyluje?

Možná se ptáte, z jakého důvodu by měl Apple sáhnout po vlastních ARM procesorech a ukončit tak spolupráci s Intelem. Důvodů je v tomto případě hned několik. Jeden z nich je samozřejmě pokrok technologií a fakt, že se Apple chce stát nezávislou společností na co nejvíce polích. K přechodu z Intelu na ARM procesory Apple žene také to, že Intel v poslední době vcelku dost zaostává za konkurencí (v podobě AMD), která již nyní nabízí o mnoho vyspělejší technologie a téměř dvakrát menší výrobní proces. Není navíc nic neznámého, že Intel často nedodržuje své dodávky procesorů a Apple se tak může například u nových zařízení potýkat s nedostatkem vyrobených kusů. Kdyby Apple přešel na vlastní ARM procesory, tak by se tohle prakticky nemohlo stát, jelikož by si počet kusů ve výrobě určoval on sám a sám by věděl, s jakým předstihem musí začít výrobu. Zkrátka a jednoduše – technologický pokrok, nezávislost a vlastní kontrola nad výrobou – to jsou tři hlavní důvody, proč Apple s největší pravděpodobností po ARM procesorech v blízké budoucnosti sáhne.

Jaké výhody Applu ARM procesory přinesou?

Nutno podotknout, že Apple už má s vlastními ARM procesory v počítačích zkušenosti. Určitě jste postřehli, že se v nejnovějších MacBoocích, iMacích a Macu Pro nachází speciální procesory T1 nebo T2. Nejedná se však o hlavní procesory, nýbrž o bezpečnostní čipy, které spolupracují například s Touch ID, řadičem SMC, SSD diskem a dalšími komponenty. Pokud Apple v budoucnu vlastní ARM procesory využije, můžeme se těšit především na větší výkon. Zároveň, kvůli nižšímu nároku na elektrickou energii, mají ARM procesory také nižší TDP, díky čemu není třeba využívat složité řešení chlazení. Dost možná by tedy MacBooky nemusely obsahovat žádný aktivní ventilátor, čímž by se staly o mnoho tiššími. Cenovka zařízení by při využití ARM procesorů měla také o něco spadnout.

Co to znamená pro uživatele a vývojáře?

Apple se snaží, aby byly veškeré aplikace, které v App Storu nabízí, k dispozici pro všechny operační systémy – tedy jak pro iOS a iPadOS, tak pro macOS. K tomu by měl pomoci i nově představený Project Catalyst. Kromě toho jablečná společnost využívá speciálního kompilování, díky čemuž dostane uživatel v App Storu takovou aplikaci, aby bez problému běžela na jeho zařízení. Pokud by se tedy Apple rozhodl, například příští rok, pro vydání MacBooků jak s ARM procesory, tak také s klasickými procesory od Intelu, neměl by být pro uživatele s aplikacemi prakticky žádný problém. App Story by jednoduše identifikoval, jaké „železo“ ve vašem zařízení běží, a podle toho by vám doručil verzi aplikace určenou pro váš procesor. O vše by se měl starat speciální kompiler, který by dokázal převést klasickou verzi aplikace tak, aby dokázala fungovat i na ARM procesorech.

.