Zavřít reklamu

12“ MacBook, který Apple poprvé představil v roce 2015, byl nyní přidán do seznamu historických produktů společnosti. Ty jsou považovány za vintage, když je Apple přestal distribuovat k prodeji před více než pěti lety a před méně než sedmi lety. A protože hned v roce 2016 přišla druhá generace tohoto stroje, je jeho uvedení na „černou“ listinu logickým vyústěním. 

Tento MacBook byl poprvé představen během březnové akce společnosti Apple v roce 2015, kdy jej označoval za dosud nejtenčí MacBook. Dosáhl toho nejen pasivním chlazením, ale i menší úhlopříčkou displeje, stejně jako odstraněním svítícího loga značky. MacBook Air se tedy mohl jít klouzat. Zásadním negativem ale byla cena, která byla posazena přece jen výše. Základ vyšel na 39 tisíc, vyšší model s lepším procesorem a 512GB SSD diskem stál něco kolem 45 tisíc.

V mnoha směrech unikátní 

12“ MacBook měl být předzvěstí nové éry. Měl ji označovat jediný USB-C port, stejně jako motýlková klávesnice. Phil Schiller na jeho adresu dokonce řekl, že 12“ MacBook „vytvořil mnoho průkopnických technologií“. Ty se ale nakonec příliš nerozšířily. Klávesnice byla problémová a po několika generacích ji Apple zařízl, pasivního chlazení jsme se v jiném modelu MacBooku už nedočkali. Zůstalo jen u použití USB-C, které převzal i MacBook Pro a Air a Apple se nevrátil ani k svítícímu logu.

Nové generace byly představeny ještě v roce 2016 a 2017, s prodejem této řady Apple skončil v roce 2019. První generace již tedy není způsobilá k opravám od společnosti Apple, ani od autorizovaných poskytovatelů/servisů. Oprava tak záleží čistě na dostupnosti jednotlivých dílů.

Ideál pro M1 čip 

Počítač byl určen pro časté cestování, protože jeho váhu jste v zavazadle skutečně necítili. Samozřejmě byl krácen na výkonu, pokud jste ale nebyli nároční uživatelé, běžnou práci zvládal bezproblémově. Od roku 2016 jsem do loňského roku vlastnil jeho první generaci, od loňského roku pak používám generaci druhou, kterou jsem koupil z druhé ruky. S kancelářskou prací nemá sebemenší problém ani dnes.

Jenže s představením macOS 12 Monterey Apple uvedl, že první generaci 12“ MacBooku už nebude podporovat. Proto také nyní přišla tato zpráva o zastarání stroje. A jako dlouholetý uživatel v tom vidím promrhaný potenciál. Ne tedy v tom, že je první generace vintage, ale v tom, že jsme se nedočkali nástupce. Konkrétně nyní, když zde máme čip M1.

Pokud by jej totiž pasivní chlazení uchladilo, mohl by Apple vzít staré šasi, lupnout do něho M1 čip, a snížit cenu. 12“ MacBook by se tak mohl řadit pod MacBook Air, který má cenovku 30 tisíc. Zde by tedy mohla být něco kolem 25 tisíc Kč, což by bylo zase o poznání dostupnější vstupní zařízení. To navíc, pro všechny nenáročné uživatele, kteří nepotřebují honit palce displeje. V kanceláři navíc můžete připojit externí periférie a svištět bez omezení. Minimálně já bych byl jasná cílovka. Dočkám se ale někdy? Silně o tom pochybuji. 

.