Zavřít reklamu

Včera se nám Apple pochlubil s novými operačními systémy, které opět přinášejí řadu nových funkcí a změn. Ihned po skončení prezentace jsme vás prostřednictvím článků informovali o hlavních novinkách jednotlivých systémů. Nyní se ale podíváme o něco hlouběji a posvítíme si na vše o macOS 12 Monterey a jeho nové funkce.

FaceTime

SharePlay

Bezesporu hlavní novinkou celé včerejší keynote byla funkce SharePlay, která dorazila do aplikace FaceTime ve všech systémech. Díky tomu se jablečný nástroj pro videohovory posouvá o několik úrovní kupředu, jelikož nově je možné si s přáteli/kolegy pouštět například hudbu z Apple Music, vytvářet frontu skladeb, přehrávat seriály (nejen) z  TV+, koukat na zábavná videa na TikToku a podobně.

Sdílení obrazovky

Možnost, po které jablíčkáři volali již delší dobu, nyní konečně přichází – možnost sdílení obrazovky. Aplikaci FaceTime tak bude možné využít o poznání lépe. Sdílet navíc nemusíte celou obrazovku, ale postačí vám si vybrat dané okno, aby ostatní viděli pouze to, co mají.

Spatial Audio

Když máte ve FaceTime skupinový hovor, kdy jsou jednotliví účastníci zobrazeni vedle sebe, tak v macOS Monterey perfektně poznáte, kdo zrovna mluví. Apple totiž přináší Spatial Audio neboli prostorový zvuk, čímž bude simulovat realističtější a přirozenější zvuk. Ten je typický pro klasické konverzace tváří v tvář, zatímco během hovorů se dokáže vytratit.

Módy mikrofonu

V některých případech se také můžete setkat s nepříjemnými zvuky v pozadí, kvůli čemuž vás nemusí jít úplně dobře slyšet. V takovém případě vám dokážou pomoct nové módy, které tento problém mají za úkol částečně redukovat. Voice Isolation se konkrétně postará o minimalizaci okolního hluku, díky čemuž vynikne pouze váš hlas, a Wide Spectrum nechá ambientní hluk beze změn.

Portrétový režim a rozdělení účastníků do tabulky

Apple se v novém systému macOS nechal inspirovat režimem Portrét z iPhonu, což mu umožňuje propracovaný čip M1. Díky tomu dokáže FaceTime automaticky rozmazat pozadí za vámi, přičemž vy zůstanete zaostřeni. V případě skupinových hovorů pak jednotliví účastníci budou rozděleni na dlaždice do tabulky. Abyste ale měli přehled o tom, kdo zrovna hovoří, tak panel s právě mluvícím účastníkem hovoru bude automaticky zvýrazněn.

Multiplatformní řešení i pro konference

Jednou z nejzásadnějších změn ve FaceTime je pak možnost, díky které tuto typickou jablečnou aplikaci budou moci nepřímo využít i uživatelé s Windows či Android. V takovém případě vám stačí zkopírovat odkaz pro příslušný hovor a vaším přátelům či kolegům jej zaslat. I přesto je veškerá komunikace koncově šifrována, tudíž se nemusíte bát o vaše soukromí a bezpečí. Pro potřeby konference pak dokonce můžete i naplánovat FaceTime hovor a ještě před jeho začátkem rozeslat příslušný odkaz.

Zprávy

Shared with You a kolekce fotek

Do nativní aplikace Zprávy nyní dorazila novinka s názvem Shared with You, která seskupuje odkazy, obrázky a další obsah sdílený s vámi do speciální sekce, díky čemuž tyto položky už nikdy neztratíte. Navíc v programech jako Fotky, Safari, Podcasty a Apple TV ihned uvidíte sdílený obsah, kdo vám jej doporučil a navíc zde najdete i možnost pro rychlou odpověď, aniž byste museli zpátky do Zpráv. Změna pak přichází i v případě, kdy vám někdo zašle více fotografií najednou. Ty se totiž automaticky seřadí do elegantně vypadající kolekce.

Safari

Adresní řádek

Když se nad tím zamyslíte, adresní řádek je místem, ve kterém většinou s každým startem prohlížeče začínáte. To si nyní uvědomil i Apple, a proto jej značně zjednodušil a změnil jeho design. Zároveň budete mít na dosah ruky řadu dalších parádních funkcí.

Skupiny karet

Pro jednodušší a lepší práci s jednotlivými kartami nyní bude možné je seskupovat do skupin. Tyto skupiny si pak následně budete moci dle sebe pojmenovat, upravovat je a různě mezi nimi přepínat. Obrovskou výhodou pak je, že s pomocí drag-and-drop (táhni a pusť) je možné celou skupinu přetáhnout například do Mailu a okamžitě ji tak sdílet. Nechybí pak ani automatická synchronizace – co uděláte na Macu, uvidíte okamžitě například na iPhonu.

Režim Focus

S příchodem macOS Monterey se navíc dočkáte zbrusu nového režimu Focus (Soustředění), který by měl logicky usnadnit soustředění například při práci. V takovém případě si zvolíte, jaké chcete přijímat notifikace, případně od koho a můžete tedy nerušeně pracovat. Na výběr bude z hned několika variant a samozřejmě nebude chybět možnost pro tvorbu vlastního režimu. Právě aktivní režim se navíc aktivuje napříč všemi vašimi Apple produkty a bude viditelný i pro vaše kontakty v rámci iMessage.

Quick Note

Určitě to sami moc dobře znáte. Někdy vás napadne nesmírně zajímavá myšlenka, kterou si musíte ihned zapsat, abyste na ni následně nezapomněli. Přesně proto Apple přináší funkci Quick Note, která tento nápad do systému implementuje. Nově tak bude možné okamžitě, ať už jste kdekoliv, zaznamenávat vaše nejrůznější myšlenky a plány. K takzvaným rychlým poznámkám se následně dostanete prostřednictvím Poznámky, kde si je navíc můžete kategorizovat prostřednictvím tagů.

Universal Control

Další zajímavou novinkou je takzvaný Universal Control aneb zajímavý způsob, jak pracovat napříč nejrůznějšími Apple produkty zároveň. V takovém případě můžete například použít jednu myš a klávesnici k tomu, abyste pracovali na Macu a iPadu zároveň. Jednoduše stačí kurzorem přejít z jednoho displeje na druhý, přičemž vše funguje plynule, bez sebemenších zádrhelů. Zároveň je možné prostřednictvím drag-and-drop přetáhnout nějaký obsah z jednoho Macu na druhý. Případně psát na Macu a sledovat, jak se text objevuje na iPadu. Vše naví funguje bez potřeby nastavování.

AirPlay to Mac

Napadlo vás někdy, že byste rádi zrcadlili například iPhone/iPad na váš Mac, případně jej využili jakožto AirPlay reproduktor? V takovém případě jste bohužel měli smůlu. Zrcadlení sice bylo možné poměrně nekomfortní cestou skrze QuickTime Player, ale nyní konečně přichází plnohodnotná alternativa – funkce AirPlay to Mac. S její pomocí bude možné bezproblémově vysílat obsah, případně tak ostatním prezentovat něco, co máte na iPhonu.

Live Text

Macy si nově dokážou poradit s textem, který je napsán na vyfocených snímcích. V takovém případě postačí snímek otevřít, zvolit možnost Live Text a následně už budete moci označit pasáž, se kterou chcete pracovat. Daný text je pak možné kupříkladu zkopírovat, anebo v případě telefonního čísla jej rovnou vytočit a adresy otevřít v Mapách. Funkce ale nepodporuje češtinu.

Zkratky na Mac

Další novinkou, ve které Apple vyslyšel prosby jablíčkářů, je příchod Zkratek na Mac. Do macOS 12 Monterey tedy dorazí nativní aplikace Zkratky, která již bude obsahovat obsáhlou galerii elementárních zkratek. Další si samozřejmě budete moci vytvořit dle vlastních potřeb. Spouštět je pak budete moct prostřednictvím Docku, menu baru, Finderu, Spotlightu, případně přes Siri. Potěšit dokáže i jejich jednoduché sdílení.

Soukromí

Applu na soukromí jablíčkářů zkrátka záleží. To alespoň dokazuje neustálými novinkami, které implementuje do svých operačních systémů, v čemž ani nejnovější macOS není výjimkou. Gigant z Cupertina se tentokrát nechal inspirovat loňským iOS 14, po jehož vzoru do Macu přidal jednoduchou tečku, která vždy zobrazuje, zdali se aktuálně využívá kamera či mikrofon. V Ovládacím centru si pak budete moci prohlédnout, jaké aplikace je využívaly. Další zajímavou novinkou je Mail Privacy Protection. Tato funkce v nativním Mailu skrývá vaši IP adresu, díky čemuž odesílatel nedokáže spojit vaši adresu s další on-line aktivitou na základě adresy a lokace.

iCloud+

Aby toho nebylo málo, tak se Apple rozhodl posílit soukromí a bezpečnost uživatelů rovnou na cloudové úrovni, a to představením iCloud+. V takovém případě přichází funkce pro anonymní prohlížení webu prostřednictvím prohlížeče Safari, možnost pro skrytí e-mailové adresy a řada dalších. O všech těchto novinkách se dočtete v našem článku o iCloud+.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Hoj, Airplane to mac uz je soucasti beta verze, nebo ne? Zkousel jsem na Ipadu a macbook pro – vse beta verze poslednich systemu. Ale nemohu to nikde najit.

celý text

Čtěte více.