Zavřít reklamu

První maloobchodní prodejna Googlu, tzv. Google Store, se otevřela 17. června v New Yorku. Oproti ní má Apple celých 512 Apple Storů rozesetých po 25 zemích světa. Jak je od Googlu a jeho Androidu známo, u Applu se nechával inspirovat velice často. Nejinak je tomu i v maloobchodě. Koncept Applu totiž prakticky do puntíku obšlehnul. Přihodil ale i něco navíc. Kamenné prodejny Apple Store jsou známy po celém světě. Jedná se o architektonické skvosty, které můžete obdivovat, ať už si nějaký produkt koupit chcete, nebo ne. Příkladem budiž i poslední dva otevřené obchody – jeden v italském Římě, druhý v historické budově Tower Theatre v centru Los Angeles. Ten otevřel své značně zrekonstruované brány teprve 24. června a jednalo se o takovou událost, že se jí účastnil i samotný Tim Cook. 

Fotografie ze dne otevření Apple Store v Tower Theatre:

Google ve svém obchodě prezentuje nejen telefony Pixel, Pixelbooky a řadu doplňků s logem značky (čepice, trička, hračky), ale i příslušenství z řady Nest a Fitbit a to od třetích stran, jako jsou kryty na telefony atd. To se dá samozřejmě čekat, když se jedná o obchod. Najdete zde ale i sekci Here to Help. Ta samozřejmě není nic jiného než jen přejmenovaný Genius Bar Applu. Pokud tedy máte nějaký problém se zařízením Googlu, na místě vám s ním pomohou. Ano, to také na počkání. Today at Apple jsou pak workshopy, které mají přinést jistou osvětu do používání produktů Applu. I v Google Storu tak najdete prostor, ve kterém se budou uživatele jeho produktů patřičně školit. Podobností se samozřejmě najde mnohem víc, je ale pravda, že nechybí ani jisté a poměrně zajímavé odlišnosti. Třeba to, že zde nenajdete jedinou pokladnu. Vše se platí u jakéhokoli přítomného zaměstnance.

Obývák jako v IKEA

Čistá kopie Apple Storu by nemusela být tak úspěšná, jako když k ní Google přidá ještě ukázku svých technologických pokroků. Tím může být např. tzv. Imagination Space, tedy prostor, ve kterém vyřknete nějaké slovo a Překladač Google vám jej okamžitě přeloží do 24 jazyků. Přítomen je i prostor pro hraní her z platformy Google Stadia, zajímavým je i simulovaný obývací pokoj. Ten nabízí nejen příjemnou vibrační pohovku, ale i obrazovku napodobující přechod dnů a ročních období. To samozřejmě v závislosti na prezentaci produktů z řady Nest a celé chytré domácnosti napojené na reproduktory atd. V porovnání s Apple je zde totiž Google úplně někde jinde, protože skutečně může prezentovat celé funkční řešení skládající se z mnoha produktů, ne jen z chytrého set-top boxu a jednoho modelu reproduktoru.

Ve speciálním sandboxu však Google nabízí i možnost pořídit si noční fotografii za pomoci přítomného telefonu Pixel. Ten je namířen na tmavou scénu s množstvím různorodého nasvícení tak, abyste si mohli pořídit snímek a pochopili, jak jeho Night Sight funguje. V tomto ohledu by se mohl Apple inspirovat, protože ten prakticky žádné definované scény v rámci svých Apple Storů nenabízí, i když někde se alespoň snaží integrovat jisté hrátky s rozšířenou realitou. 

Malá země, malý potenciál 

Celý koncept obchodu Googlu vypadá velice příjemně. Zajímavá je ostatně i sama budova, ve které se obchod nachází. Je totiž jednou z 215 po celém světě, která se může pyšnit platinovým hodnocením v Leadership in Energy and Environmental Design, které oceňuje „zelené“ budovy. Google má co dohánět, než se dostane na číslo, kterým se pyšní Apple. Možná se ale také snažit vůbec nemusí, možná se spokojí jen s touto jednou vzorovou prodejnou. Nemusí zde totiž vůbec jít o prodeje, jako spíše o místo k prezentaci.

Pro nás je to ale samozřejmě hudba budoucnosti. Apple u nás sice oficiální zastoupení má, funguje zde jeho Apple Online Store i APR a další prodejci. Jenže kvůli absenci české Siri zde nemáme oficiálně v prodeji ani HomePod, ani oficiální podporu CarPlay. A to, že o první českém Apple Storu se hovoří už dlouhá léta, je známo asi všem. S Googlem je to ale ještě horší. Ten oficiální zastoupení v České republice nemá, takže i když zde jeho produkty, jakými jsou např. telefony Pixel, koupíte, jedná se o šedý dovoz.

.