Zavřít reklamu

Většina z nás zná Instagram jako síť určenou ke sdílení fotografií. Je tomu však už poměrně dlouho, co se z této škatulky vymanila. Neustálým přidáváním nových funkcí, kterými se také značně inspiruje u konkurence, totiž kyne do rozměrů plnohodnotné sociální platformy, samozřejmě nejvíce podobné Facebooku. Adam Mosseri, šéf Instagramu, navíc nedávno řekl: „Instagram již není aplikací pro sdílení fotografií.“ Dodal, že společnost se zaměřuje i na jiné věci. 

Mosseri sdílel video na svém Instagramu a Twitteru. Vysvětlil v něm určité plány, které mají ve společnosti Instagram s aplikací do budoucna. „Vždy se snažíme vytvářet nové funkce, které vám pomohou vytěžit maximum z vašich zkušeností,“ uvádí Mosseri. „Právě teď se zaměřujeme na čtyři klíčové oblasti: tvůrce, video, nakupování a zprávy.“ 

Instagram aplikace FB

Nepřehledný, ale prý zábavný moloch 

Provedený výzkum totiž zjistil, že uživatelé na Instagram chodí kvůli zábavě. Logicky se tak společnost pokusí poskytnou jí všem ještě o to více. Konkurence je prý veliká a Instagram ji chce dohnat. Jenže jak to tak vypadá, Instagram chce bojovat se všemi, a ne jen s těmi sobě rovnými – tedy „obrázkovými“ sociálními sítěmi. A to, že se snaží být vším najednou, zákonitě musí znamenat, že nebude umět nic pořádně.

Již jsme slyšeli zvěsti o tom, že by Instagram mohl své tvůrce podporovat i finančně, protože by jim umožnil jistou formu předplatného za možnost vidět prémiový obsah od nich. A protože nás pandemie naučila nakupovat on-line více, než jsme tak dělali před ní, je jasným vyústěním soustředění se i na tento segment. Proč by všechnu slávu mělo uzmout About You a Zalando, že? Už nyní je jednou z hlavních záložek titulu Obchod. A ten se prý bude nadále vylepšovat.

Komunikace na druhém místě (hned za příspěvky) 

Už nyní můžete v rámci Instagramu velice kvalitně chatovat a video telefonovat. I zde se prý tedy chystají novinky. Jenže o tomto už se mluví léta, a sloučení WhatsAppu, Messengeru a Instagramu, tedy tří titulů umožňující komunikaci, nikde. Prakticky je jen otázkou času, než se v Instagramu dočkáme nějakého klonu Clubhousu, přímo se nabízí i nějaká forma seznamky, která už je ostatně v rámci Facebooku dostupná. K tomu si přihoďte bazar, stream hudby a filmů atd.

Moseri má tedy vlastně pravdu, Instagram již není o fotografii. Je o tolika věcech, že se v nich člověk pomalu začíná ztrácet, nováček už se chytne jen stěží. Chápu tu snahu a vlastně jí i rozumím, neznamená to ale, že s ní souhlasím. Dřevní doby Instagramu měly své jisté kouzlo, které šlo i doporučit ostatním, ale dnes?

V aktuálním Instagramu je všechno jinak a kdyby se mě někdo zeptal, abych mu jednou větou tuto síť definoval, asi bych to ani nedokázal. Kdyby pak však dodal, jestli má smysl se do jejích vod bezhlavě pustit, musel bych ho zklamat. Možná jsem zbytečná konzerva, ale podoba dnešního Instagramu se mi opravdu nelíbí. Nejhorší na tom je, že vím, že to lepší už nebude. 

.