Zavřít reklamu

V případě, že sledujete dění v jablečném světě, tak vám zajisté minulý týden neuniklo představení nových Apple Watch Series 6 a levnějších Apple Watch SE. Každé tyto hodinky jsou určené pro jinou cílovou skupinu – Series 6 považujeme za vrcholné Apple Watch, SE jsou poté určené pro méně náročné uživatele. I přesto tady ale jsou takoví lidé, kteří jednoduše neví, jaké Apple Watch z nové dvojice zvolit. Pár dnů nazpátek už jste si na našem magazínu mohli přečíst srovnání Apple Watch Series 5 a SE, dnes se podíváme na srovnání obou nejnovějších hodinek, které se bude hodit všem jedincům, kteří neví, zdali se jim vyplatí připlatit, anebo nikoliv. Vrhněme se přímo na věc.

Design a displej

Pokud byste si vzali do rukou jak Apple Watch Series 6, tak Apple Watch SE, tak na první pohled nepoznáte prakticky žádný rozdíl. Tvarově, ale i velikostně, jsou oboje srovnávané Apple Watch naprosto identické. Naprosto stejná je poté dostupnost velikostí, kdy si na menší ruku můžete zvolit 40mm variantu, na větší ruku se poté hodí 44mm varianta. Tvar hodinek jako takový je naprosto totožný již od Series 4, takže se dá říci, že od sebe na první pohled nerozeznáte Series 4, 5, 6, ani SE. Méně znalí uživatelé by si mohli myslet, že jsou Series 6 alespoň k dispozici v nějakém lepším provedení, což bohužel v České republice neplatí – v tuzemsku jsou totiž jak Series 6, tak SE k dispozici pouze v hliníkové variantě. V zahraničí je poté u Series 6 k dispozici ocelová a titanová verze s možností LTE. Jediná změna přichází na zádech Apple Watch Series 6, kde naleznete sklo s příměsí safíru – u SE nikoliv.

mpv-shot0131
Zdroj: Apple

První razantnější rozdíl přichází u displeje, konkrétně tedy u technologie Always-On. Této technologie, díky které je displej hodinek neustále aktivní, jsme se poprvé dočkali u Series 5. Nové Series 6 samozřejmě Always-On nabízí taktéž, dokonce je jas hodinek v klidovém stavu oproti Series 5 až 2,5x větší. Nutno podotknout, že SE displejem s technologií Always-On nedisponují. Pro většinu uživatelů je tohle hlavní důvod pro rozhodnutí a uživatelé se v tomto případě dělí na dvě skupiny. První uvádí, že je Always-On naprosto skvělou technologií, a že by Apple Watch bez něj nechtěli, druhá skupina si poté stěžuje u Always-On na vyšší spotřebu baterie a preferují hodinky bez Always-On. Tak jako tak mějte na vědomí, že Always-On lze vždy jednoduše vypnout v nastavení. Rozlišení displeje u Series 6 a SE je poté opět kompletně totožné, konkrétně se bavíme o rozlišení 324 x 394 pixelů u menší 40mm verze, pokud se podíváme na větší 44mm verzi, tak je rozlišení 368 x 448 pixelů. Někteří z vás už jsou možná po dočtení tohoto odstavce kvůli Always-On rozhodnuti – ti ostatní samozřejmě mohou pokračovat dále ve čtení.

Apple Watch Series 6:

Hardwarové specifikace

Apple s každými novými hodinkami s označením Series přišel taktéž novým procesorem, který hodinky pohání. V případě, že například vlastníte stařičké Series 3, tak už dost možná pociťujete, že výkon procesoru rozhodně není dostačující. Ať už se rozhodnete pro zakoupení Series 6 či SE, tak věřte, že vás výkon procesoru nebudou ještě dlouhou dobu omezovat. Apple Watch Series 6 disponují nejnovějším procesorem s označením S6, který je založený na procesoru A13 Bionic z iPhonů 11 a 11 Pro (Max). Konkrétně nabízí procesor S6 dvě výkonnostní jádra z A13 Bionic, díky čemuž mají Series 6 opravdu vysoký výkon a zároveň by měly být úspornější. Apple Watch SE poté nabízí rok starý procesor S5, který se objevil u Series 5. Před rokem se ale objevily spekulace o tom, že by měl být procesor S5 pouze přejmenovaným procesorem S4, jenž se objevil u Series 4. I přesto je však tento procesor stále dost výkonný a poradí si prakticky se vším, co je potřeba.

mpv-shot0156
Zdroj: Apple

Jak jistě víte, tak Apple Watch jako takové samozřejmě musí mít alespoň nějaké úložiště, abyste na něj mohli uložit fotografie, hudbu, podcasty, data aplikací, apod. U ostatních produktů, například u iPhonů či MacBooků, si můžete při koupi vybrat velikost úložiště. V případě Apple Watch tomu ale tak není – jak u Series 6, tak u SE dostanete natvrdo 32 GB, se kterými s musíte vystačit, což z vlastní zkušenosti rozhodně není žádný problém. I přesto, že 32 GB v dnešní době není bůhvíco, tak si uvědomte, že je tato paměť v hodinkách, a že stále existují uživatelé, kteří si na iPhonech vystačí s 16 GB vestavěného úložiště. Velikost baterie u obou modelů je poté naprosto totožná a na výdrž baterie má tedy velký vliv hlavně procesor, když samozřejmě pomineme styl využívání hodinek.

Senzory a funkce

Největší rozdíly u Series 6 a SE najdete v případě dostupných senzorů a funkcí. Jak Series 6, tak SE disponují gyroskopem, akcelerometrem, GPS senzorem a měřičem srdečního tepu a kompasem. První rozdíl můžeme pozorovat v případě EKG, který u SE nenajdete. Upřímně si ale řekněme, kdo z nás si každodenně provádí testy EKG – většina z nás se tuto funkci využívala první týden, a poté jsme na ni zapomněli. Absence EKG tedy rozhodně není něco, co by mělo rozhodovat. Apple Watch Series 6 poté oproti SE nabízí zbrusu nový snímač srdeční aktivity, díky kterého lze měřit také nasycení krve kyslíkem. Oba modely vás poté dokáží informovat o pomalém/rychlém srdečním tepu a o nepravidelném srdečním rytmu. Nechybí možnost pro automatické tísňové volání, detekce pádu, monitorování hluku a stále aktivní výškoměr. Oba dva modely poté nabízí odolnost proti vodě až do 50 metrů hloubky a oba dva modely nabízí oproti svým předchůdcům lepší mikrofon a reproduktor.

watchOS 7:

Dostupnost a cena

Pokud se podíváme na cenovku Series 6, tak menší 40mm variantu můžete zakoupit za 11 490 Kč, větší 44mm varianta vás poté vyjde na 12 890 Kč. V případě Apple Watch SE můžete menší 40mm variantu zakoupit za pouhých 7 990 Kč, větší 44mm varianta vás poté vyjde na 8 790 Kč. Series 6 jsou poté k dispozici v pěti barvách, konkrétně ve vesmírně šedé, stříbrné, zlaté, modré a červené PRODUCT(RED). Apple Watch SE jsou k dispozici ve třech klasických zbarveních, a to ve vesmírně šedé, stříbrné a zlaté. V případě, že jste schopni oželet Always-On displej, EKG a měření nasycení krve kyslíkem, tak vám budou na sto procent perfektně sloužit levnější Apple Watch SE, které jsou určené především pro méně náročné a „obyčejné“ uživatele. V případě, že se však řadíte mezi profesionální sportovce a chcete mít neustále kompletní přehled o svém zdraví, tak jsou přesně pro vás určeny Apple Watch Series 6, které nabízí naprosto vrcholné technologie a to, co prozatím ostatní Apple Watch nikoliv.

Apple Watch Series 6 Apple Watch SE
Procesor Apple S6 Apple S5
Velikosti 40 mm a 44 mm 40 mm a 44 mm
Materiál šasi (v ČR) hliník hliník
Velikost úložiště 32 GB 32 GB
Always-On displej ano ne
EKG ano ne
Detekce pádu ano ano
Kompas ano ano
Saturace kyslíkem ano ne
Voděodolnost až do 50 m až do 50 m
Cena  – 40 mm 11 490 Kč 7 990 Kč
Cena  – 44 mm 12 890 Kč 8 790 Kč
.