Zavřít reklamu

Úterý bylo pro jablečné fanoušky hotovým svátkem. Dočkali jsme se totiž tradiční zářijové keynote, na které byly, byť pouze v online podobě, představeny kromě jiného nové Apple Watch, společně s iPady. Po boku Apple Watch Series 6, které jsou nabité mnoha novými funkcemi, tak přibyly do portfolia kalifornského giganta i cenově dostupnější Apple Watch SE. Za velice podobnou cenu již však můžete sehnat zánovní loňské Apple Watch Series 5. Které hodinky si vybrat, abyste dostali co nejlepší zařízení z hlediska výkonu a podpory? Na srovnání obou hodinek, tedy nových SE a loňských Series 5, se podíváme v tomto článku.

Design, velikosti a displej

Co se týče provedení hodinek, jedná se o takřka nerozeznatelné kousky a nezkušení uživatelé by je mohli mezi sebou zaměnit. Oba produkty mají, jako ostatně veškeré hodinky od Applu, hranatý tvar. Pakliže se zaměříme na velikosti, jak Apple Watch SE, tak i ty Series 5 jsou nabízeny ve 40 a 44mm verzi, přičemž v České republice se dočkáme pouze zařízení v hliníkovém provedení. Displej je u obou produktů téměř totožný s tím rozdílem, že Apple Watch Series 5 podporují Always-On režim. O nikterak revoluční funkci se nejedná a v tomto případě záleží, zdali se řadíte mezi uživatele, kteří jsou z Always-On nadšeni, anebo tuto funkci displeje haníte, jelikož může způsobovat rychlejší vybíjení baterie.

Apple Watch Series 5:

Hardwarové specifikace

Oba modely disponují čipem Apple S5, který je co se výkonu týče naprosto totožný, jako ten ze Series 4. Po vydání Apple Watch Series 5, ke kterému došlo minulý rok, jsme dokonce byli svědky všemožných informací o tom, že je procesor S5 pouze přejmenovaný procesor S4, který najdeme u Series 4. Úložiště obou hodinek činí úctyhodných 32 GB, a pokud vezmeme v potaz velikost aplikací watchOS, společně s nahranou hudbou a pár fotkami, tak si rozhodně nemyslím, že byste s tímto úložištěm měli mít problém – vždyť ještě v dnešní době existují jedinci, kteří vlastní iPhone s úložištěm o velikosti 16 GB. Otázkou prozatím zůstává, jak to bude s výdrží baterie – již brzy vám však přineseme recenzi Apple Watch SE, ve které se budete moci dočíst více.

Apple Watch SE:

Senzory a funkce

Jak Apple Watch SE, tak i Series 5 poté obsahují ve svých útrobách gyroskop, akcelerometr, GPS senzor, měřič srdečního tepu a kompas. Jediné, co novějšímu modelu chybí, je senzor EKG, který však dle mého názoru valná většina uživatelů ani nepotřebuje. Pokud vlastníte Apple Watch s možností EKG, tak mi jistě dáte za pravdu, že jste jej pravidelně používali první týden po zakoupení, a poté jste na tuto funkci kompletně zapomněli. V případě, že však jsou mezi našimi čtenáři pedanti co se zdraví týče, tak pro ně může být absence možnosti změření EKG klíčová. Dobrou zprávou poté je, že jak Series 5, tak SE disponují funkcí Detekce pádu, společně s možností tísňového volání. Voděodolnost do 50 metrů hloubky je u obou modelů samozřejmostí.

Dostupnost a cena

Jak už jsme zmínili výše, tak Apple Watch SE, stejně jako Apple Watch Series 5, jsou k dispozici ve verzích 40 a 44 milimetrů. Naprosto stejně to je i v případě zbarvení – u obou porovnávaných modelů jsou k dispozici barvy vesmírně šedá, stříbrná a zlatá. Apple Watch SE vás poté vyjdou na 7 990 Kč ve velikosti 40 mm, větší 44mm varianta poté stojí 8 790 Kč. Startovací cena Series 5 poté byla 11 690 Kč za 40mm verzi a 12 490 Kč za 44mm verzi. Momentálně jste však různě po bazarech schopni Series 5 zakoupit okolo 8 tisíc korun – otázkou však v tomto případě zůstává záruka, stáří baterie, všeobecná funkčnost a případné opotřebení.

 

Apple Watch SE Apple Watch Series 5
Procesor Apple S5 Apple S5
Velikosti 40 mm a 44 mm 40 mm a 44 mm
Materiál šasi (v ČR) hliník hliník
Velikost úložiště 32 GB 32 GB
Always-On displej ne ano
EKG ne ano
Detekce pádu ano ano
Cena při uvedení – 40 mm 7 990 Kč 11 690 Kč
Cena při uvedení – 44 mm 8 790 Kč 12 490 Kč
.