Zavřít reklamu

Pod pokličku Apple Parku nevidíme, stejně ani nevíme, co se honí jednotlivým představitelům společnosti hlavou. Ani Apple ale není vůči aktuální ekonomické situaci imunní. Namísto rozšířeného a nepopulárního propouštění zaměstnanců nicméně razí jinou strategii. Bohužel ho nakonec může stát více, než co si je ochotný připustit. 

Současná ekonomická situace se dotýká všech. Zaměstnanců, zaměstnavatelů, společností a každého jednotlivce. Tím, že všechno zdražuje (i samotný provoz), tím, že máme hlouběji do kapsy (inflace a stejné mzdy), proto, že nevíme, co bude (přijde/nepřijde válka?), šetříme a nenakupujeme. Přímý důsledek to má na propady zisků společností, které se je snaží někde vyrovnat. Když se podíváme na ty největší světové společnosti, jakými jsou Meta, Amazon, Microsoft i Google, tak propouštějí své zaměstnance. Ušetřené platy pak mají tato padající čísla vyrovnat.

Je logické, že to pro ně funguje. Apple ale nechce přijít o své zaměstnance jen proto, aby nyní překonal nějaké neurčitě dlouhé období nejistoty a poté je zase složitě nabíral. Podle Marka Gurmana z Bloombergu totiž chce tuto krizi překonat jinou strategií. Jednoduše dává stopku tomu nejdražšímu, a tím je výzkum, který jde ruku v ruce s vývojem nových produktů.

Jaké produkty budou bity? 

Apple zároveň pracuje na mnoho souběžných projektech. Některé mají na trh přijít dříve, jiné později, některé jsou důležitější než ostatní. Na iPhony bude logicky nahlíženo jinak, než na Apple TV. Právě ty projekty s nízkou prioritou nyní Apple odkládá, a to nehledě na to, že se pak na trh dostanou se zpožděním. Finance vyhrazené pro ně tak dostanou ostatní a důležitější projekty. 

Problém je zde v tom, že takto stopnutý projekt se bude hodně těžce opětovně rozjíždět. Nejen že mohou být technologie už jinde, ale protože konkurence může představit své technicky vyspělejší zařízení, tak logicky to, které je horší a přijde později, nebude mít šanci na úspěch. U Applu je pak zvykem, že jednotlivé týmy dělají jen na svém řešení, a k ostatnímu se nedostanou. Proto je tento krok poměrně zvláštní.

Není totiž úplně možné, aby ti, kdo dělali např. na Apple TV, přešli o kancelář vedle a začali makat na iPhonech. Strategie společnosti je to tedy bohulibá, ale ve finále platí pracovní síly, které prakticky nepotřebuje. Je nicméně pravda, že Apple se také vyhnul většímu náboru zaměstnanců, jako tak činila zejména Meta, která nyní opět propouští další desetitisíce zaměstnanců.

Kam tedy Apple přesměruje své finance? Jistě na iPhony, protože ty jsou jeho chlebodárcem. Daří se i MacBookům. Nejvíce ale padají prodeje tabletů, takže se dá tušit, že toto bude mít právě dopad na iPady. Apple ani nijak extrémně neprofituje na produktech chytré domácnosti, takže se v dohledné době nejspíš nedočkáme ani nového HomePodu ani Apple TV.

.