Zavřít reklamu

Když v obchodě App Store rozkliknete kartu Aplikace a sjedete úplně dolů, najdete zde kategorie aplikací, mezi kterými je i Foto a video. Zde najdete výběry těch nejlepších titulů pro pořizování a editaci fotografií a videí pro vaše iPhony, kterých je neuvěřitelné množství. Jenže Fotoaparát je jen jeden. 

Onen Fotoaparát s velkým písmenem „F“ je název nativní aplikace Applu určené na pořizování vizuálního záznamu, tedy fotografií a videa. Právě App Store za něho nabízí opravdové množství skutečně lepších titulů, které toho umí i o poznání více, jenže stejně se vždy vrátíte právě k Fotoaparátu. Proč?

Napříč systémem 

Není třeba se hádat o tom, že mobilní fotografie obecně vytlačuje tu pořízenou „dospělou“ technikou, tedy takovou, která je k tomu určena primárně, ať už se bavíme jen o kompaktních fotoaparátech nebo DSLR. Důvod je jednoduchý – kvalita mobilních fotek neustále roste, smartphone je navíc malý a ihned připravený jednat.

Pokud vztáhneme situaci na iPhony, tak zde máme právě Fotoaparát, který je dostupný ze zamčené obrazovky iPhonu, je také ihned dostupný napříč celým prostředím iOS prostřednictvím Ovládacího centra. Můžete mít nainstalováno aplikací třetích stran, kolik chcete, a i když vám poskytnou množství benefitů, jakými je typicky ruční vstup, a tedy určování jednotlivých fotografických hodnot (čas umí Fotoaparát jen u noční fotky, ostření ani ISO vám ručně určit neumožní), nejsou tak provázány systémem právě jako Fotoaparát.

Musíte tedy hledat ikonu na ploše zařízení, kdy si můžete vložit i widget nebo zkratku, ale ani v jednom z případů není zapnutí aplikace od vývojáře třetí strany tak rychlé, jako je tomu právě v případě Fotoaparátu. I když ten za ty roky vylepšování také značně kyne na možnostech, pořád je jeho rozhraní čisté, přehledné a především rychlé.

Alternativ je hodně 

Mám za sebou výstavu mobilní fotografie a zároveň vedu fotografické kurzy zaměřené na focení iPhonem. Rád zkoumám, kam vývojáři dokážou posunout možnosti systému a focení iPhonem, prostá pravda ale je, že ať udělají cokoli, stejně primárně fotím právě a jen Fotoaparátem. Stejně jsou na tom i ostatní běžní uživatelé, kteří aplikace nainstalované z App Store používají jen minimálně.

Nyní má na to vliv i trend, který chce být spíše realistickým. Dobám Hipstamaticku a filtrům obecně už dávno odzvonilo, a aplikace jako ProCam, Camera+, ProCamera nebo Moment, používají spíše ti, kteří mají zkušenosti z DSLR a chtějí od mobilu přece jen něco víc. Jenže po těchto aplikacích sáhnou jen cíleně, ne při běžném focení, ale pouze když vědí, co chtějí fotografovat. K tomu jsou zde ještě aplikace jako Halide, Focos, nebo Filmic Pro, které jsou skutečně unikátní a opravdu posouvají focení (natáčení) iPhonem o řád dál, jenže stejně narážejí na to, že je nelze do iOS plně integrovat tak, jako nativní Fotoaparát, a mnohdy i na složitější nabídky, kdy nezkušený uživatel neví, jak (a proč) je má nastavovat.

Fotografie není o tom, čím fotíte 

Obdobná situace je s editací. Proč totiž řešit aplikace, které umožňují to a ono, když zde máme základní úpravu v aplikaci Fotky, která má navíc tak unikátní algoritmy, že vám stačí jen klepnout na kouzelnou hůlku a v 9 z 10 editací dostanete skutečně lepší fotografii? Zde je ale pravda, že to platí, pokud se budeme bavit o základní úpravě. Aplikace má pořád rezervy v perspektivě (což umí SKRWT) nebo retuši (což umí Touch Retouch). Minimálně toho druhého bychom se ale mohli dočkat už v iOS 17, protože zejména Google do retuše ve svých Pixelech pěkně šlape, a Apple jistě nebude chtít zůstat pozadu.

Je jedno, jestli fotíte nativní aplikací, nebo jste si oblíbili nějakou vývojáře třetí strany. Fotografie je totiž pořád přece jen o vás, o vašem nápadu, a o tom, jak skrze výsledný snímek dokážete vyprávět příběh. Nezáleží pak, jestli je vyfocen na iPhone SE nebo 14 Pro Max. Je však pravda, že kvalita výsledku má vliv na jeho celkové vnímání a máte-li horší techniku, musíte vědět, co od ní očekávat. 

.