Zavřít reklamu

O netypických konektorech, kabelech a redukcích se v souvislosti s produkty Applu hovořilo vždy, v posledních letech se ale zdá, že se to stupňuje. Myšlení Applu je v tomto poměrně inovativní, ale kontroverzní, obzvlášť u nových MacBooků Pro. Co vlastně je Thunderbolt 3?

Nejdříve Apple v roce 2014 představil 12palcový MacBook obsahující pouze dva konektory, USB-C a 3,5mm jack na sluchátka. Redukcemi počtu konektorů pak prošla i další zařízení – nejhlasitěji iPhone, nejnověji MacBook Pro. Nové modely z minulého měsíce mají kromě 3,5mm výstupu pro audio pouze dva nebo čtyři konektory typu USB-C s rozhraním Thunderbolt 3. To je nový standard vyvinutý Intelem s cílem poskytnout maximálně výkonné a kompatibilní rozhraní (prostředek přenosu dat) a konektor (fyzické proporce rozhraní).

Thunderbolt 3 tyto specifikace vskutku splňuje – je schopen přenosu dat rychlostí až 40Gb/s (USB 3.0 má 5Gb/s), obsahuje PCI Express a DisplayPort (rychlý přenos dat a přenos audiovizuálního singálu) a dokáže i dodávat energii až do 100 wattů. Podporuje také až šestiúrovňové řetězení v sérii (daisy chaining) – připojování dalších zařízení do předchozích v rámci řetězu.

Při tom všem má navíc stejný konektor jako USB-C, které má být novým univerzálním standardem. Nevýhodou všech těchto skvělých parametrů a univerzálnosti je, paradoxně, kompatibilita. Uživatelé si musí dávat pozor, jaké kabely použijí pro připojení kterých zařízení. Pokud navíc mají MacBook s USB-C a ne MacBook Pro s Thunderboltem 3, musí si dát pozor, jaká zařízení k němu chtějí vůbec připojit.

Dosud celkem spolehlivě platilo pravidlo, že pokud konektory odpovídají tvarem, jsou kompatibilní. Nyní si uživatelé musí uvědomit, že konektor a rozhraní nejsou totéž – jedno je fyzickou proporcí, druhé je spojeno s technologickou funkčností. USB-C má sběrnici schopnou kombinovat několik linek pro přenos dat různého typu (přenosové protokoly). Může tak do jednoho typu konektoru sjednocovat protokoly USB, DisplayPort, PCI Express, Thunderbolt a MHL (protokol pro propojování mobilních zařízení s monitory s vysokým rozlišením).

Všechny tyto podporuje nativně – přenos dat nevyžaduje převod signálu na jiný typ. K převodu signálu slouží adaptéry, jejich prostřednictvím lze k USB-C připojit HDMI, VGA, Ethernet a FireWire. V praxi budou oba typy kabelů (pro přímý přenos i adaptéry) vypadat stejně, ale fungují odlišně. HDMI oznámilo nativní podporu USB-C nedávno a monitory schopné ji využít se prý objeví v roce 2017.

Ne všechny USB-C konektory a kabely však podporují tytéž způsoby přenosu dat či energie. Některé mohou například podporovat pouze přenos dat, pouze přenos videa, nebo nabízet jen omezenou rychlost. Nižší přenosová rychlost platí například pro dva Thunderbolt konektory na pravé straně nového 13palcového MacBooku Pro s Touch Barem.

Jiným příkladem může být kabel s Thunderbolt 3 konektory na obou stranách vypadající zcela stejně jako kabel s USB-C konektory na obou stranách. Ten první přitom dokáže data přenášet minimálně 4krát rychleji a ten druhý nemusí fungovat pro připojení periferií s Thunderbolt 3. Zase jiné, dva stejně vypadající kabely s USB-C na jedné a USB 3 na druhé straně se také mohou zásadně lišit v přenosové rychlosti.

Thunderbolt 3 kabely a konektory by měly být vždy zpětně kompatibilní s kabely a zařízeními s USB-C, naopak to ale vždy neplatí. Uživatelé nových MacBooků Pro tedy mohou být při špatné volbě příslušenství ochuzeni o výkon, uživatelé 12palcového MacBooku a jiných počítačů s USB-C o funkčnost. Ani MacBooky Pro s Thunderbolt 3 ovšem nemusí být kompatibilní se vším – zařízení s první generací Thunderbolt 3 řadiče s nimi nebudou fungovat.

Naštěstí Apple připravil pro 12palcový MacBook návod se seznamem redukcí a adaptérů, které nabízí. USB-C v MacBooku je nativně kompatibilní s USB 2 a 3 (resp. 3.1 1. generace) a s DisplayPortem a skrze adaptéry s VGA, HDMI a Ethernetem, nepodporuje ovšem Thunderbolt 2 a FireWire. Informace k MacBookům Pro s Thunderbolt 3 jsou dostupné zde.

Redukce a adaptéry Applu patří mezi dražší, zaručují ale udávanou kompatibilitu. Spolehlivé jsou například také kabely od značek Belkin a Kensington. Dalším zdrojem může být Amazon, kde je dobré sledovat recenze např. od inženýra Googlu, Bensona Leunga.

Zdroj: TidBITSFosketts
.