Zavřít reklamu

O netypických konektorech, kabelech a redukcích se v souvislosti s produkty Applu hovořilo vždy, v posledních letech se ale zdá, že se to stupňuje. Myšlení Applu je v tomto poměrně inovativní, ale kontroverzní, obzvlášť u nových MacBooků Pro. Co vlastně je Thunderbolt 3?

Nejdříve Apple v roce 2014 představil 12palcový MacBook obsahující pouze dva konektory, USB-C a 3,5mm jack na sluchátka. Redukcemi počtu konektorů pak prošla i další zařízení – nejhlasitěji iPhone, nejnověji MacBook Pro. Nové modely z minulého měsíce mají kromě 3,5mm výstupu pro audio pouze dva nebo čtyři konektory typu USB-C s rozhraním Thunderbolt 3. To je nový standard vyvinutý Intelem s cílem poskytnout maximálně výkonné a kompatibilní rozhraní (prostředek přenosu dat) a konektor (fyzické proporce rozhraní).

Thunderbolt 3 tyto specifikace vskutku splňuje – je schopen přenosu dat rychlostí až 40Gb/s (USB 3.0 má 5Gb/s), obsahuje PCI Express a DisplayPort (rychlý přenos dat a přenos audiovizuálního singálu) a dokáže i dodávat energii až do 100 wattů. Podporuje také až šestiúrovňové řetězení v sérii (daisy chaining) – připojování dalších zařízení do předchozích v rámci řetězu.

macbookpro-thunderbolt-side-port

Při tom všem má navíc stejný konektor jako USB-C, které má být novým univerzálním standardem. Nevýhodou všech těchto skvělých parametrů a univerzálnosti je, paradoxně, kompatibilita. Uživatelé si musí dávat pozor, jaké kabely použijí pro připojení kterých zařízení. Pokud navíc mají MacBook s USB-C a ne MacBook Pro s Thunderboltem 3, musí si dát pozor, jaká zařízení k němu chtějí vůbec připojit.

Dosud celkem spolehlivě platilo pravidlo, že pokud konektory odpovídají tvarem, jsou kompatibilní. Nyní si uživatelé musí uvědomit, že konektor a rozhraní nejsou totéž – jedno je fyzickou proporcí, druhé je spojeno s technologickou funkčností. USB-C má sběrnici schopnou kombinovat několik linek pro přenos dat různého typu (přenosové protokoly). Může tak do jednoho typu konektoru sjednocovat protokoly USB, DisplayPort, PCI Express, Thunderbolt a MHL (protokol pro propojování mobilních zařízení s monitory s vysokým rozlišením).

Všechny tyto podporuje nativně – přenos dat nevyžaduje převod signálu na jiný typ. K převodu signálu slouží adaptéry, jejich prostřednictvím lze k USB-C připojit HDMI, VGA, Ethernet a FireWire. V praxi budou oba typy kabelů (pro přímý přenos i adaptéry) vypadat stejně, ale fungují odlišně. HDMI oznámilo nativní podporu USB-C nedávno a monitory schopné ji využít se prý objeví v roce 2017.

thunderbolt vs usb-c

Ne všechny USB-C konektory a kabely však podporují tytéž způsoby přenosu dat či energie. Některé mohou například podporovat pouze přenos dat, pouze přenos videa, nebo nabízet jen omezenou rychlost. Nižší přenosová rychlost platí například pro dva Thunderbolt konektory na pravé straně nového 13palcového MacBooku Pro s Touch Barem.

Jiným příkladem může být kabel s Thunderbolt 3 konektory na obou stranách vypadající zcela stejně jako kabel s USB-C konektory na obou stranách. Ten první přitom dokáže data přenášet minimálně 4krát rychleji a ten druhý nemusí fungovat pro připojení periferií s Thunderbolt 3. Zase jiné, dva stejně vypadající kabely s USB-C na jedné a USB 3 na druhé straně se také mohou zásadně lišit v přenosové rychlosti.

Thunderbolt 3 kabely a konektory by měly být vždy zpětně kompatibilní s kabely a zařízeními s USB-C, naopak to ale vždy neplatí. Uživatelé nových MacBooků Pro tedy mohou být při špatné volbě příslušenství ochuzeni o výkon, uživatelé 12palcového MacBooku a jiných počítačů s USB-C o funkčnost. Ani MacBooky Pro s Thunderbolt 3 ovšem nemusí být kompatibilní se vším – zařízení s první generací Thunderbolt 3 řadiče s nimi nebudou fungovat.

Naštěstí Apple připravil pro 12palcový MacBook návod se seznamem redukcí a adaptérů, které nabízí. USB-C v MacBooku je nativně kompatibilní s USB 2 a 3 (resp. 3.1 1. generace) a s DisplayPortem a skrze adaptéry s VGA, HDMI a Ethernetem, nepodporuje ovšem Thunderbolt 2 a FireWire. Informace k MacBookům Pro s Thunderbolt 3 jsou dostupné zde.

Redukce a adaptéry Applu patří mezi dražší, zaručují ale udávanou kompatibilitu. Spolehlivé jsou například také kabely od značek Belkin a Kensington. Dalším zdrojem může být Amazon, kde je dobré sledovat recenze např. od inženýra Googlu, Bensona Leunga.

Zdroj: TidBITSFosketts

Fanoušek filosofie, umění a vědy snažící se hledat analogie v produktech Apple.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Mimochodom, ta redukcia z Thunderbolt 3 na Thunderbolt 2 nie je kompatibilna s DVI rozhranim. Thunderbolt 2 v starsich macoch sa cez redukciu dal pouzit aj s miniDVI na DVI redukciou a dal sa potom pripojit display cez DVI. S novym mbp to tak uz nefunguje.

  Tu su hodnotenia tej redukcie:

  http://www.apple.com/shop/reviews/MMEL2AM/A/thunderbolt-3-usb-c-to-thunderbolt-2-adapter

  Tak teď jsme teda úplně v háji. Prakticky nikdy nevíš, jestli máš správný kabel a díru nebo ne. To je zase super vymyšlené univerzální řešení. Jsem zvědavý, jak dlouho bude trvat, než někdo přijde s dalším zaručeně jediným standardem budoucnosti. Předpokládám, že to bude hned, jak si všichni nakoupíme redukce a zařízení s tím „současným standardem“.

  User friendly je definitivne fuč. Tim Cook nepochopil Mac platformu a tak ji pomalu, ale jiste ničí. Za Jobse se Macy aktualizovaly 2x rocne. Cook to dela za rok a pul nebo dele. A jeste z toho vylezou predrazene a spatne pouzitelne zdroje. Čím dál víc připomíná Balmera :(

  Macbook nemám, ale osobně si myslím, že se to v pohodě poddá. Teď se vyrojilo mraky uživatelů, kteří potřebují mraky portů, připojovat x-krát denně kdoví co, ale realita je jiná. A i kdyby ne, tak jsou iOvečky tak zamotaný do ekosystému Apple, že i kdyby vám Cook naservíroval noťas bez jakéhokoliv portu, tak si to lidi koupí. Apple je jak sekta. Non apple řešení je v pohodě možné prakticky u všeho a vždy je levnější než Apple řešení. Ale teď se tady vyrojí spousta zastánců Apple a budou argumentovat skvělým free a cool designem, skvělou odladěností, slovy jako styl, image a prestiž. A bude vymalovaný. Co Apple nevede technologický vizionář, ale obchodník, lepší to nebude

  Macbook nemáš, ale soudy vynášíš. Mimochodem hodně debilní soudy. Ne všichni jsou ovce a spousta lidí stále používá Apple produkty pro jejich nesporné kvality, o kterých se průměrnému PC uživateli ani nezdá. Jistě, na všechno existují alternativy, ale o tom to není. Souhlasím s tím, že poté, co odešel Steve Jobs, jde to s Apple někam, kam tak docela nechápu. A plně souhlasím i s tím, že s těmi USB-C / TB3 / neTB3 porty to Apple opravdu dokonale posral. Nicméně pořád mám dost důvodů u Apple zůstat. Abych ti ušetřil psaní a další „neprůstřelnou argumentaci“, dovoluji si poznamenat, že se v oblasti IT pohybuju určitě dýl než ty a kromě Apple mám dlouholeté praktické zkušenosti téměř se všemi dostupnými platformami, HW i SW… ;)

  Jen jsem chtěl říct, že člověk, který má iPhone, iPad a třeba Apple TV a má i starý MacBook si těžko koupi počítač s Windows, byť by byl lepší, hezčí, výkonnější a měl všechny myslitelné porty. Jinak nový MacBook Pro mi přijde v pohodě. Mně by na něm žádné porty nechyběly.

  Myslím že Apple trochu nevyužil šanci aby prosadil TB3. Co tak čtu tak hodně lidí to rozhraní nepochopilo. Řeší dongly a redukce… Apple zde podle mě trestuhodně zahodil šanci přivést mezi uživatele nový monitor který by zároveň sloužil jako dokovací stanice právě pro počítače vybavené TB3. Představte si to máte jeden kabel a tím to hasne, je tam vše data, obraz, internet i napájení. Ale hlavně TB3 už zvládá PCIe takže si můžete připojit externí desktopovou grafiku (třeba i nvidia1080 a ne ty shity od AMD co jsou v nových macbookcich) a násobně zvýšit výkon. Koukněte na Core od Razeru http://www.razerzone.com/gaming-systems/razer-blade-stealth#ultrabook-desktop tohle je budoucnost. Apple měl TB3 věnovat více času a lepé ho propagovat protože hodně lidí si prostě neuvědomuje jeho potenciál a nahlíží na něj jen jako náhradu USB.

  jenze presne tohle ma resit i USB-C (ok, az na potencialni externi grafiky)

  takze nahrada za TB3 je vicemene opet nulova.

  –dementni disquss

  a v cem konkretne to poznate*, dokud nebudete po usb-c vyzadovat funkcionalitu pcie?

  Ne, jasny, oba to myslime spravne. Apple nam to jen, opet, trosku kretenizuje. Mame se divit? Asi ne.

  Jinak kdyby udelali to, co pisete (a ze by to sakra davalo smysl), tak by to zas bylo vsechno apple-only a drahy jak prase.

  *chapu, ze by se najednou vyrojilo x tuctu beznych uzivatelu, kteri 40Gbps nutne potrebuji pro sve usb flashky a 12k 100″ plazma monitory na zdi.

celý text

Čtěte více.