Zavřít reklamu

V dnešním článku vám opět ve stručnosti představíme další z osobností společnosti Apple. Tentokrát se bude jednat o Craiga Federighiho, senior viceprezidneta pro softwarové inženýrství. Jaké byly jeho začátky ve firmě?

Craig Federighi se narodil 27. května roku 1969 v Lafayette v Kalifornii v rodině s italskými kořeny. Maturoval na střední škole Acalanes High School, poté vystudoval kalifornskou univerzitu v Berkeley s tituly z počítačové vědy, elektrotechniky a informatiky. Se Stevem Jobsem se Federighi poprvé pracovně setkal ve firmě NeXT, kde měl na starost vedení vývoje frameworku Enterprise Objects. Po akvizici NeXTu přešel do Applu, po třech letech ale firmu opustil a nastoupil do společnosti Ariba – do Applu se vrátil až v roce 2009.

Po svém návratu byl Federighi pověřen prací na operačním systému Mac OS X. V roce 2011 nahradil Bertranda Serleta na pozici viceprezidenta pro softwarové inženýrství Macu, o rok později byl povýšen do role senior viceprezidenta. Poté, co z Applu odešel Scott Forstall, se Federighiho působnost rozšířila ještě na operační systém iOS. Již po svém návratu do firmy se začal Craig Federighi objevovat také na konferencích Applu. Svou premiéru si odbyl na WWDC v roce 2009, kdy se účastnil představení operačního systému Mac OS X Snow Leopard. O rok později vystoupil veřejně při představování Mac OS X Lion, na WWDC 2013 promluvil na pódiu o operačních systémech iOS 7 a OS X Mavericks, na WWDC 2014 představil operační systémy iOS 8 a OS X Yosemite. Při WWDC 2015 patřilo Federighimu pódium po většinu času. Federighi tehdy představil operační systémy iOS 9 a OS X 10.11 El Capitan a promluvil také o tehdy novém programovacím jazyku Swift. Někteří z vás si možná budou pamatovat také Federighiho vystoupení na zářijové Keynote v roce 2017, kdy při prezentaci zpočátku selhala funkce Face ID. Na WWDC 2020 byl Federighi pověřen odprezentováním úspěchů Applu, promluvil také o operačních systémech iOS 14, iPadOS 14 s macOS 11 Big Sur. Objevil se také na listopadové Keynote v roce 2020.

Craig Federighi je kvůli své hřívě často přezdíván “Hair Force One”, Tim Cook mu údajně říká “Superman”. Kromě své práce v oblasti softwarového inženýrství se do povědomí veřejnosti zapsal svými veřejnými vystoupeními v rámci konferencí Applu. Je považován za člověka s vynikajícími komunikačními schopnostmi, který umí skvěle naslouchat druhým.

.