Zavřít reklamu

V rámci Nastavení operačního systému iOS (a iPadOS) najdete mimo jiné sekci Zpřístupnění. Tato sekce slouží především uživatelům, kteří jsou nějakým způsobem v používání jablečných zařízení omezeni – jedná se například o nevidomé či neslyšící. Najdete v ní nespočet skvělých funkcí, pomocí kterých mohou znevýhodnění uživatelé využívat svůj iPhone či iPad naplno. Některé tyto funkce ale dokáží usnadnit každodenní fungování i klasickým uživatelům, kteří žádným postižením netrpí. Pojďme se společně podívat na 5 tipů ve Zpřístupnění na iPhone, o kterých jste možná nevěděli.

Upozornění na zvuky

Neslyšící nejsou samozřejmě schopni rozpoznat žádné zvuky, což může být problém například tehdy, pokud někdo začne klepat, anebo pokud se třeba rozezní alarm. V rámci iOS se ale naštěstí nachází funkce, která může neslyšící jedince na všechny „zvláštní“ zvuky upozornit notifikací a haptickou odezvou. V určitých případech se tato funkce může hodit i klasickým uživatelům, anebo těm starším, kteří už neslyší úplně dobře. Aktivovat ji můžete v Nastavení -> Zpřístupnění -> Rozpoznávání zvuku, poté si níže nezapomeňte vybrat zvuky, na které se chcete nechat upozorňovat.

Vestavěná lupa

Pokud byste si chtěli na vašem iPhonu něco přiblížit, tak k tomu s největší pravděpodobností využijete fotoaparát. Možnost přiblížení je ale při focení relativně malá, tudíž je nutné pořídit snímek, a poté si jej v aplikaci Fotky přiblížit. Věděli jste však o tom, že existuje „skrytá“ aplikace s názvem Lupa, kterou můžete využít právě k velkému přiblížení v reálném čase? Je pouze nutné, abyste zobrazování aplikace Lupa aktivovali, což učiníte tak, že přejdete do Nastavení -> Zpřístupnění -> Lupa, kde možnost aktivujte. Poté už jen stačí, abyste se vrátili na domovskou obrazovku a aplikaci Lupa spustili.

Poklepání na zadní stranu

S příchodem iOS 14 jsme se dočkali přidání asi nejoblíbenější funkce ze Zpřístupnění, kterou si aktuálně můžete aktivovat. Jedná se o poklepání na zadní stranu, potažmo o funkci, díky které můžete váš iPhone ovládat dvojitým či trojitým poklepáním na zadní stranu zařízení. Tato funkce je k dispozici jen pro iPhone 8 a novější a aktivaci provedete tak, že přejdete do Nastavení -> Zpřístupnění -> Dotyk -> Klepnutí na zadní stranu, kde se pak přesuňte podle potřeby do Poklepání či Trojí klepnutí. Zde už si jen stačí vybrat, jaká akce se má po poklepání na záda zařízení provést. Kromě klasických funkcí v podobě pořízení snímku obrazovky či změny hlasitosti si můžete nastavit také provedení zkratky.

Předčítání obsahu

Čas od času by se vám mohla hodit funkce, pomocí které si můžete nechat na iPhonu či iPadu předčítat nějaký obsah – třeba náš článek v případě, že úplně nestíháte. V tomto případě stačí, abyste se přesunuli do Nastavení -> Zpřístupnění -> Předčítání obsahu, kde pomocí přepínačů aktivujte možnost Přečíst výběr a Přečíst obsah obrazovky. Pokud chcete využít funkce Přečíst výběr, tak si označte obsah, který chcete přečíst, a poté z menu vyberte možnost Číst. Pokud chcete přečíst obsah obrazovky, tak stačí, abyste dvěma prsty přejeli z horní hrany displeje směrem dolů. Ve výše uvedené sekci Nastavení si pak ještě můžete nastavit rychlost čtení, společně s hlasem a dalšími předvolbami.

Zrychlení iPhonu

Jablečné operační systémy jsou plné všemožných animací a efektů, které jsou doslova lahodné pro oči. Systémy díky nim vypadají opravdu dobře a lépe se s nimi pracuje. Věřte nebo ne, i takové vykreslení animace či efektu spotřebovává nějaký ten výkon, navíc samotné provedení animace nějakou dobu trvá. To může být problémem především na starších zařízeních, která už jsou pomalejší a nestíhají – zde se hodí každý kousíček výkonu, jenž je k dispozici. Věděli jste o tom, že zobrazování animací, efektů, průhlednosti a dalších vizuálně pěkných efektů můžete deaktivovat, čímž iPhone zrychlíte? Stačí přejít do Nastavení -> Zpřístupnění -> Pohyb, kde aktivujte funkci Omezit pohyb. Kromě toho můžete v Nastavení -> Zpřístupnění -> Displej a velikost textu aktivovat možnosti Snížit průhlednost a Vyšší kontrast.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více