Zavřít reklamu

V druhém díle našeho seriálu se budeme věnovat internetu. I zde lze celkem pohodlně najít adekvátní Mac alternativu k Windows programům.

Dnes a denně se setkáváme s internetem jak v pracovním, tak v soukromém životě. Používáme ho pracovně – pro komunikaci s kolegy, přáteli nebo i pro zábavu – sledování novinek, zpráv, videí či hraní her. OS X v této oblasti vskutku nabízí širokou škálu aplikací, které můžeme použít pro čeření vln tohoto velkého moře. Myslím, že bude nejlepší začít náhradou programu, který nám tento obsah zprostředkovává a tím je webový prohlížeč.

WWW prohlížeče

Jedinou aplikací, kterou pro Mac OS nenaleznete, je Internet Explorer a tím pádem ani žádný prohlížeč, který využívá jeho rendrovací jádro. Například MyIE (Maxthon), Avant Browser atp. Ostatní prohlížeče mají i svou MacOS verzi. Pokud pominu základní prohlížeč Safari, tak vlastní verzi má jak Mozilla Firefox, tak většina řešení od Mozilly má svůj MacOS port (SeaMonkey, Thunderbird, Sunbird), dokonce i Opera je dostupná pod systémem Mac OS X.

Poštovní klienti

V minulém díle jsme se zabývali komunikací s MS Exchange a firemní infrastrukturou. Dnes si rozebereme klasickou poštu a integraci, kterou používá běžný uživatel. Jsou dvě možnosti jak uživatel může přistupovat ke své schránce, kterou má na webu. Buď přímo přes prohlížeč a k tomu může využít aplikace v předchozím odstavci, nebo přes aplikace typu Outlook Express, Thunderbird, The Bat a další.

 • Mail – aplikace od Apple, je dodávaná na systémovém DVD. Určena pro správu pošty. Podporuje MS Exchange 2007 a vyšší, zvládá i ostatní protokoly, které používají mailové služby na Internetu (POP3, IMAP, SMTP).
 • Claws Mail – multiplatformní poštovní klient podporující standardy. Má spoustu funkcionalit, ale asi nejzajímavější je podpora zásuvných modulů. Díky tomu se dají jeho možnosti ještě výrazněji rozšířit.
 • Eudora – tento klient je dostupný jak pro Windows tak i Mac OS. Jeho historie sahá až do roku 1988. V roce 1991 byl tento projekt koupen společností Qualcomm. Ta roku 2006 ukončila vývoj komerční verze a finančně podpořila vývoj open source verze založené na klientu Mozilla Thunderbird.
 • Scribe – sharewarový klient, zadarmo je povolen pouze 1 účet a maximálně 5 uživatelsky definovaných filtrů. Za 20 dolarů získáte neomezenou funkcionalitu. Podporovány jsou běžné standardy a zásuvné moduly.
 • Mozilla Thunderbird – velmi oblíbený poštovní klient pod Windows má i svoji verzi pro Mac OS. Jak je dobrým zvykem, podporuje veškeré standardy poštovní komunikace a je možné ho rozšířit velkou škálou zásuvných modulů. Pro podporu kalendáře je možné například doinstalovat rozšíření Lightning.
 • Opera Mail – je součástí oblíbeného balíku a bonusem pro uživatele prohlížeče Opera. Obsahuje podporu standardních protokolů a navíc i IRC klienta či adresář pro údržbu kontaktů.
 • SeaMonkey – nejedná se o čisokrevného poštovního klienta. Stejně jako v případě Opery, sdružuje v sobě několik aplikací pro práci s internetem a mezi jinými i poštovního klienta. Jedná se o následovníka projektu Mozilla Application Suite.

FTP Klienti

Přenos dat po internetu se dnes skládá z relativně velkého množství protokolů, ale jako jedním z prvních bylo používáno FTP (File Transfer Protocol), který dostal časem do vínku i zabezpečení pomocí SSL. Dalšími protokoly jsou například přenosy přes SSH (SCP/SFTP) atp. Na systému Mac OS nalezneme spoustu programů, které jsou schopny implementovat tyto standardy a zde máme výčet některých z nich.

 • Finder – tento správce souborů obsahuje i možnost práce s FTP připojením, avšak velmi omezenou. Nevím jestli je schopen používat SSL, pasivní připojení atp., jelikož tyto volby nikde nemá, každopádně pro klasické použití stačí.
 • CyberDuck – klient, který je jako jeden z mála zadarmo a je schopen se připojit na FTP, SFTP atp. Podporuje SSL i certifikáty pro SFTP připojení.
 • Filezilla – další poměrně známý FTP klient s podporou SSL i SFTP. Nemá sice klasické Mac OS prostředí jako CyberDuck, ale podporuje frontu pro stahování. Bohužel nepodporuje FXP.
 • Transmit – placený FTP klient s podporou FXP i možnost ovládání přes AppleScript.
 • Fetch – placený FTP klient s podporou AppleScriptu a všech standardů.

RSS čtečky

Pokud sledujete různé weby přes RSS čtečky, ani na Mac OS nebudete ochuzeni o tuto možnost. Většina poštovních klientů i prohlížečů disponuje tuto možností a má ji již zabudovanou. Popřípad je možné doinstalovat prostřednictvím rozšířujících modulů.

 • Mail, Mozilla Thunderbird, SeaMonkey – tito klienti mají podporu pro RSS feedy.
 • Safari, Firefox, Opera – také tyto prohlížeče umějí zpracovat RSS feedy.
 • NewsLife – komerční aplikace zaměřená pouze na stahování a sledování RSS kanálů a jejich přehledné zobrazení.
 • NetNewsWire – čtečka RSS, která podporuje synchronizaci s Google Reader, ale může běžet i jako samostatný program. Je zdarma, ale obsahuje reklamy. Těch se lze zbavit zaplacením menšího poplatku (14,95 dolarů). Podporuje záložky a dá se „ovládat“ pomocí AppleScriptu. Je také dostupná ve verzi pro iPhone a iPad.
 • Shrook – navíc podporuje integraci s Twitterem a je zdarma. Načtené zprávy se dají prohledávat přes systémový Spotlight.

Ččtečky a tvůrci podcastů

Podcast je ve své podstatě RSS, jen může obsahovat obrázky, video a nebo audio. V poslední době je tato technologie velmi oblíbená, v Čechách ji využívají některá rádia pro zaznamenávání svých pořadů, aby si je pak posluchači mohli stáhnout a poslechnout jindy.

 • iTunes – základní přehrávač v Mac OS, který se stará o většinu multimediálního obsahu na systému Mac OS a o synchronizaci iOS zařízení s počítačem. Obsahuje mimo jiné i podcast čtečku a skrz něj se i v iTunes Store (a nejen tam) dá přihlásit k odběru spousty podcastů. Bohužel jsem v iTunes nenašel téměř žádné české.
 • Cyndicate – krom toho, že je to RSS čtečka, je tento program schopen také sledovat a stahovat podcasty. Jedná se o komerční program.
 • Feeder – nejedná se přímo o RSS/podcast čtečku, ale o program, který je pomáhá vytvářet a jednoduše publikovat.
 • Juice – bezplatná aplikace je primárně zaměřena hlavně na podcasty. Obsahuje dokonce vlastní adresář obsahující podcasty, které můžete hned začít stahovat a poslouchat.
 • Podcaster – opět se nejedná o čtečku, ale o aplikaci, která Vám umožní publikovat vlastní podcasty.
 • RSSOwl – RSS a podcast čtečka, která je schopna stahovat nové epizody vašich oblíbených podcastů.

Instant mesenger aneb kecálek

Skupina programů, které se starají o komunikaci mezi námi a kolegy, případně kamarády. Existuje spousta protokolů, od ICQ, přes IRC po XMPP a mnohé další.

 • iChat – opět začněme programem obsaženým přímo v systému. Tento program má podporu pro několika známých protokolů jako je ICQ, MobileMe, MSN, Jabber, GTalk apod. Je možnost ještě doinstalovat neoficiální rozšíření Chax, které je schopné upravit chování tohoto kecálka, jako je například skloubení kontaktů ze všech účtů do jednoho seznamu kontaktů. Můžete zasílat pouze textové zprávy na ICQ (v základu iChat posílá html formát a bohužel některé Windows aplikace se nejsou schopny s tímto faktem vypořádat).
 • Adium – tento kecálek je mezi applisty nejrozšířenější a dal by se nejspíš přirovnat k Mirandě. Podporuje velké množství protokolů a hlavně má celou řadu možností nastavení – nejen vzhledu. Oficiální stránky nabízejí spoustu různých typů smajlíků, ikon, zvuků, skriptů apod.
 • Skype – tento program má svou verzi i pro Mac OS, jeho příznivci nebudou o nic ochuzeni. Nabízí jak možnost chatování, tak i VOIP a videotelefonii.

Vzdálená plocha

Vzdálená plocha se hodí všem administrátorům, ale i lidem, kteří chtějí pomoci svým přátelům s problémem: ať už na systému Mac OS nebo i jiných operačních systémech. Pro tento účel slouží několik protokolů. Stroje, které používají MS Windows jde o implementaci RDP protokolu, Linuxové mašiny, včetně OS X zase využívají implementace VNC.

 • Remote desktop connection – přímá implementace RDP od Microsoftu. Podporuje ukládání zástupců pro jednotlivé servery, včetně nastavení jejich přihlášení, zobrazení atp.
 • Chicken of the VNC – program pro připojení k VNC serveru. Stejně jako RDP klient nahoře, je schopen ukládat základní nastavení pro připojení k vybraním VNC serverům.
 • Vine VNC – VNC klient pro ovládání vzdálené plochy. Podporuje zabezpečené připojení a základní možnosti připojení k VNC plochám,
 • JollysFastVNC – komerční klient pro připojení ke vzdálené ploše, podporuje spoustu možností, včetně zabezpečeného připojení, kompresi připojení atp.
 • iChat – není to jen nástroj pro komunikaci, je schopen se připojeit ke vzdálené ploše, pokud druhá strana používá opět iChat. Tedy pokud Váš kamarád potřebuje pomoci a komunikujete třeba přes Jabber, není problém se k němu připojit (musí odsouhlasit převzetí obrazovky) a pomoci mu s nastavením prostředí jeho OS X.
 • TeamViewer – multiplatformní klient pro správu vzdálené plochy. Pro nekomerční použití je zdarma. Je to klient i server v jednom. Stačí tedy, aby obě strany měli nainstalovaný program a protistraně dali vygenerované číslo uživatele a heslo.

SSH, telnet

Někteří z nás používají možnosti připojení se na vzdálený počítač pomocí přikazové řádky. Na systému Windows existuje spousta nástrojů, jak tohoto dosáhnout, ale nejznámější je Putty Telnet.

 • SSH, Telnet – v základu má Mac OS nainstalovány programy pro podporu příkazové řádky. Po spuštění terminal.app jste schopni napsat SSH s parametry, případně telnet s parametry a připojíte se kam chcete. Uznávám ale, že tato možnost nemusí vyhovovat každému.
 • Putty telnet – putty telnet je dostupný i pro Mac OS, ne avšak v podobě binárního balíčku. Pro ne Windows systémy je dostupný prostřednictvím zdrojového kódu. Je integrovaný v MacPorts, pro jeho instalaci stačí napsat: sudo port install putty a MacPorts udělají všechnu otrockou práci za vás.
 • MacWise – z komerčních terminálů zde máme k dispozici MacWise, který je slušnou náhradou za Putty, bohužel je placený.

P2P programy

Sdílení je sice nelegální, ale zapomíná se na jednu věc. P2P programy, jako například torrenty, vznikly kvůli úplně jinému účelu. S jejich pomocí se mělo odstranit přetížení serverů, pokud někdo měl zájem například o obraz linuxové distribuce. To, že se to zvrtlo v cosi ilegální, za to nemůže tvůrce, ale lidé, kteří tento nápad zneužívají. Vzpomeňme například na Oppenhaimera. Také chtěl aby se jeho vynález používal jen pro dobro lidstva, ale k čemu se používal posléze? Sami víte.

 • Acquisition – klient podporující jak síť Gnutella tak je schopen používat i klasické torrenty. Je založen na projektu LimeWire a je placený. Jeho hlavní výhodou je plná integrace do Mac OS prostředí, včetně iTunes.
 • aMule – volně šiřitelný klient s podporou sítí kad a edonkey.
 • BitTornado – volně šiřitelný klient, pro sdílení souborů na intranetu, tak v internetu. Je založen na oficiálním torrentím klientu, ale má několik věcí navíc, např. UPNP, omezení rychlosti stahování a odesílání dat, atp.
 • LimeWire – velmi oblíbený program na sdílení souborů má jak Windows, tak i Mac OS verzi. Operuje na síti Gnutella, avšak ani torrenty mu nejsou vzdáleny. Americký soud letos v říjnu nařídil do programu přidat kód, který by měl zabraňovat hledání, sdílení a stahování souborů. Toto rozhodnutí splňuje verze 5.5.11.
 • MLDonkey – opensource projekt, který se zabývá implementací několika protokolů pro P2P sdílení. Je schopen si poradit s torrenty, eDonkey, overnet, kad…
 • Opera – je to sice webový prohlížeč s integrovaným emailovým klientem, ale podporuje i stahování torrentů.
 • Transmission – životní nutnost na každém Mac počítači. Jednoduchý (a bezplatný) program se snadným ovládáním pro stahování pomocí torrent sítě. Nezatěžuje systém jako ostatní P2P klienti. Na svědomí jej mají tvůrci Handbrake – populárního konverzního programu pro video.
 • μTorrent – tento klient je také velmi oblíbený pod systémem Windows a má i svůj Mac OS port. Jednoduchý a spolehlivý, ke stažení zdarma.

Download akcelerátory

Programy, které vám pomohou stahovat soubory z internetu. Nevím, proč se jim říká akcelerátory, neb nejsou schopny stahovat více, než je propustnost vaší linky. Jejich hlavní výhodou je, že jsou schopny navazovat přerušené spojení, pokud vám tedy padá internetové přípojení, tyto programy Vám ušetří spoustu „horkých“ chvilek.

 • iGetter – placený stahovací prográmek má spoustu dalších malých, ale užitečných vlastností. Dokáže obnovit přerušené stahování, stáhnout veškeré soubory na stránce…
 • Folx – stahovací prográmek dostupný ve dvou verzích – bezplatné a za peníze, každopádně pro spoustu uživatelů bude stačit verze zadarmo. Podporuje navázání přerušeného stahování, plánování stahování na určité hodiny a další.
 • jDownloader – Tento bezplatný program není přímo akcelerátor jako takový, ale má spoustu užitečných vlastností. Je schopen stahovat videa z YouTube (zadáte link a on Vás nechá si vybrat, jestli chcete normální video, nebo v HD kvalitě, pokud je dostupné atp.). Podporuje také stahování z většiny dnes dostupných úložišť, jako je například ulož to, rapidshare apod. Je multiplatformní, díky tomu, že je napsán v Javě.

To je pro dnešek vše. V příštím díle seriálu se podíváme na vývojové nástroje a prostředí.

.