Zavřít reklamu

Apple svůj Mac mini charakterizuje jako nejvšestrannější desktop. Je totiž navržen tak, aby nabízel co nejvíce funkcí v co nejmenším a nejelegantnějším těle. Jeho první generace byla na trh uvedena už v roce 2005, a dodnes je tento stolní počítač značně přehlížený. Svou pozornost si ale jistě zaslouží. 

Mac mini je historicky nejlevnější počítač společnosti Apple. Bylo tomu už po jeho představení a je tomu i nyní. Jeho základní cenovka v Apple Online Store je 21 990 Kč (čip Apple M1 s 8jádrovým CPU a 8jádrovým GPU, 256GB úložištěm a 8 GB jednotné paměti). Je tomu samozřejmě proto, že zde kupujete jen hardware v podobě samotného počítače, vše ostatní si už musíte dokoupit, ať už se jedná o periferie, jakými jsou klávesnice a myš/trackpad, tak monitor. Oproti iMacu ale nejste odkázáni na řešení společnosti a můžete si vytvořit pro vás zcela ideální sestavu.

Nový 24“ iMac je sice líbivý, ale mnohé může omezovat – úhlopříčkou, sklonem a třeba zbytečným příslušenstvím v balení, když využijete spíše jiné a třeba i profesionálnější. Mac Pro je pro běžného uživatele samozřejmě mimo myslitelné spektrum. Jenže pokud chcete desktop Applu, není zde už nic jiného na výběr. Samozřejmě můžete vzít MacBook a připojit jej k externímu monitoru s dalšími periferiemi, jenže Mac mini má své nezaměnitelné kouzlo, které si snadno zamilujete.

Jediný svého druhu 

Produktová řada si během celé své historie samozřejmě prošla evolučním vývojem designu, kdy už zde máme pěknou řádku let hliníkový unibody design, který narušuje maximálně tak zadní panel pro porty. Spodní plastový stojan, kterým se dá dostat do útrob stroje, totiž viditelný běžně není. Zařízení je akorát tak malé, abyste jej měli na stole, přičemž díky svému designu bude působit elegantně na tom domácím i pracovním.

Když se podíváte do nabídky segmentu mini PC, jak se tyto počítače nazývají, nenajdete zde žádné podobné zařízení. Tedy ono je jich docela dost, a to zejména od značek, jakými jsou Asus, HP a NUC kdy se jejich cena pohybuje od cca 8 tisíc po více jak 30 tisíc Kč. Jenže ať se podíváte na jakýkoli model, jedná se o divné černé krabičky, na kterých není vůbec nic pěkného. Ať už to Apple zamýšlel, nebo nikoli tak je jeho Mac mini skutečně unikátní i v tom ohledu, že jej konkurence vlastně nijak nekopíruje. Ve výsledku tak je tím nejzajímavějším strojem těchto malých rozměrů (3,6 × 19,7 × 19,7 cm) a je možná až neprávem přehlížený. 

Mac mini lze zakoupit zde

.